Dobrý komín = bezpečný odvod spalin

vydáno 26.06. 2014 • Rekonstrukce a úpravy

V dnešní době sice topíme stále účinněji a energeticky úsporněji, ale bez kvalitního komína se prostě neohřejeme. Klasickým zděným komínům ještě úplně neodzvonilo, ale zdaleka již nestačí tempu zkvalitňování bydlení.

Moderním trendem je hledání úsporných procesů týkajících se bydlení. Tolik potřebné  topení stále zefektivňujeme  a s palivy se snažíme zacházet co nejšetrněji. Kotle v dobách minulých byly schopny využít pouze polovinu celkové energie, přičemž ta druhá půlka vyletěla komínem. Dnešní moderní „topidla“ disponují tepelnou účinností 95 procent a více, čemuž se musí přizpůsobit i komíny. Na střechách místo jednovrsvých komínů vyzděných z plných pálených cihel spojovaných maltou vyrůstaly a stále rostou vícevrstvé komínové sestavy. Lidé si uvědomili, že musí mít komíny schopné bezpečně odvádět spaliny vysokých teplot a současně plnit nároky na ekologické zplynovací kotle, komfortní plynové krby a moderní krby.

Stačí si uvědomit, že především kondenzační plynové kotle, které využívají i teplo spalin, mohou u výstupu produkovat komínový odpad, jehož teplota poklesne i na 30 stupňů. Pak dochází ke kondenzaci par a v komíně se může za jeden měsíc vytvořit až 250 litrů vysoce agresivního kyseleho kondenzátu. Takovou „nálož“ by klasický komín s největší pravděpodobností neunesl.

Nová skladba komínů s sebou přinesla i změnu stavebních postupů. Už nemusíte zdít cihlu po cihle, ale stačí zakoupit si celou soupravu v podobě stavebnice. Skládačka komínového systému  by měla obsahovat nejen tvárnice, ale i sokl, vložky, izolaci,  spárovací hmotu, maltovou směs a  další příslušenství podle daného modelu.

Komín si musíte vybírat v závislosti na palivu, kterým vytápíte dům. Nejčastěji je na domy „stavěn“ komín s keramickou nebo plastovou vložkou. V současné době se stále větší  oblibě těší vícevrstvý keramický komín ze šamotu, který se vyznačuje univerzálností. Je využitelný na připojení topidel jak na pevná, tak i na plynná paliva.

Při výběru komína se řídit pouze druhem paliva nestačí. Měli byste také vědět, zda se k němu bude napojovat  spotřebič ze vzduchovým přívodem z místnosti nebo s nezávislým přívodem vzduchu z exteriéru. Ke každé variantě musí být komín extra přizpůsoben.

Dalším kritériem ovlivňujícím výběr komína je teplota spalin. U každého kotle je tomu jinak. Kondenzační kotel na plynná paliva vyžaduje komín odolný proti vlhkosti, oproti tomu kotel na pevná paliva musí být doplněn komínem  vhodným pro teplotu spalin větší než 200 stupňů. S dobrým výběrem vám mohou pomoci kominíci, přičemž tím prvním krokem „nákupu“ nového komína by měla být konzultace v místě zamýšlené stavby. S komínem totiž souvisí i další věci, jako např. správný přívod spalovacího vzduchu. V neposlední řadě vás asi budou zajímat náklady na stavbu nového komína. Tak pětimetrový třívrstvý model vás přijde na 15 až 45 tisíc korun.

Trochu jinou kapitolu mezi komíny představují lehké třívrstvé nerezové systémy. Jejich výhodou je rychlá výstavba suchou cestou  a nízká hmotnost, navíc se dají upevnit na fasádu nebo vestavět dovnitř domu. Díky své malé hmotnosti komíny nevyžadují žádné betonové základy, ke stavbě postačující je lehké hliníkové lešení (pronájem a prodej lešení zde). Na komín tohoto typu lze napojit prakticky veškeré  typy spotřebičů na různá paliva bez ohledu na teplotu spalin, protože

vnitřní komínová nerezová či tenkostěnná vložka bez problémů odolá jak vlhkosti, tak vysokým teplotám.

Lehké nerezové systémy  najdou své uplatnění především u dřevostaveb, při rekonstrukcích starších komínů nebo u domů, kde se původně s žádným komínem nepočítalo. Dnes si lidé  tento  komín objednávají stále častěji, i když je dražší než klasická „stavebnice“. On se totiž lehký nerezový systém vyskytuje na trhu v různých  barevných variantách a uživatel si ho může sladit s odstínem střechy nebo fasády.

Když stavíte nový dům, tak se vyplatí dopředu počítat s více druhy vytápění. Řešením by mohlo být  pořízení si víceprůduchového komína. Klidně se může stát, že si postavíte katalogový domek s plynovým vytápěním a po čase se rozhodnete, že by nebyla špatná kamna a krb. Vtom případě již nebude jednoprůduchový komín dostačující.  První průduch pro hlavní topení se stane pojistkou nezávislosti na druhu paliva, druhý komín použijete na odvod krbu.

V současné  době není problém přistavět další komín, ale s tím spojené náklady nepatří k nejmenším. Stačí, když se nový bude komín stavět k vnější zdi domu. Potom se musí zajistit nejen statické posouzení, ale  především zateplení po celé výšce. Dnes  si lze zakoupit  dvouprůduchový komín , kdy jeden průduch určený pro plynový kotel má průměr 14 centimetrů a druhý pro pevná paliva 16 až 20 centimetrů.

Jestliže uvažujete, že byste v budoucnosti změnili palivo na topení, tak je tu jeden dobrý tip – zkuste se poinformovat po univerzálním komínu. Vyrábějí se typy, které umí odolat jak kondenzaci vlhkosti ze spalin, tak i vysokým teplotám. Některé jsou dokonce vybaveny zabudovanou krbovou vložkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rekonstrukce a úpravy'
Tipy na jiné články