Domácí sauna? A proč ne!

vydáno 04.09. 2013 • Tipy a rady

Pokud patříte mezi lidi, kteří si oblíbili saunu a její blahodárné účinky na lidský organismus, pak jste možná někdy zapřemýšleli nad tím, že byste si rádi pořídili takovou saunu i domů. Ale vyplatí se to vůbec? Hlavními výhodami a kladnými body v hodnocení domácí sauny bude určitě ušetření času, komfort, soukromí a jiná hygiena, než jakou mohou zaručit sauny veřejně dostupné. Majitelé sauny si tedy užijí relax v pohodlném prostředí, posílí svojí imunitu a volný čas stráví příjemně se svými blízkými přáteli nebo rodinou.

Velkou výhodou domácí sauny je fakt, že se dodávají na míru jako stavebnice, takže není zapotřebí žádná složitá stavební příprava. Saunu si obvykle dokážete smontovat během několika hodin. Výběr saun na trhu rozhodně není špatný a můžete si zvolit saunu obyčejnou, ale klidně i takovou, kde bude nejmodernější technika i použitý materiál. Saunu si klidně můžete umístit do interiéru, kde je můžete citlivě a elegantně začlenit. Existuje několik typů saun, které si v následujících odstavcích popíšeme.

Jako první se na řadu dostane klasická finská sauna, která místnost vyhřívá až na poměrně vysokou teplotu kolem devadesáti stupňů Celsia. Běžnou součástí finské sauny jsou kamna s kameny, jež se polévají vodou a vzniká relativní vlhkost vzduchu, která je ale jen okolo pěti procent. Ve finské sauně se pak zahříváme, aby poté přišlo ochlazení. Finská sauna se může nacházet venku, kde má nejčastěji podobnu srubu s terasou, ale klidně i v interiéru. Sauna se předem vyhřeje po dobu půl hodiny až hodiny a je vhodná pouze pro zdravé lidi. Cena takové finské sauny je poměrně individuální záležitostí a záleží na její kvalitě. Nejjednodušší typy saun se dají sehnat kolem třiceti tisíc korun, zatímco průměrná cena se pohybuje kolem dvojnásobku. Luxusní finské sauny se pak dají sehnat v cenové relaci stovek tisíc korun.

Další variantu sauny představuje infrasauna, která je méně energeticky náročná a zahřívá se předem pouze deset minut. Efekt infrasauny spočívá v hloubkovém prohřátí lidského těla díky infračervenému záření, které nelze spatřit pouhým okem. Infrasauna se vyhřívá přibližně na teplotu maximálně šedesát stupňů Celsia. Relativní vlhkost se v jejím případě pohybuje mezi třiceti a padesáti procenty. Tento typ sauny se hodí zvlášť pro osoby s onemocněním cév a srdce. Ideální může být i pro sportovně aktivní lidi, kterým prohřeje svaly a klouby před masáží. Infrasauna bývá doporučena pro jednu až dvě osoby. Cena kvalitních infrasaun se pohybuje nad dvě desítky tisíc korun. Samozřejmě opět závisí na typu vybavení, velikosti a použitém materiálu.

Třetím typem jsou parní (turecké) sauny. U těchto saun je důležitá maximální vlhkost vzduchu při relativně nízké teplotě. Teplota se obvykle pohybuje kolem čtyřiceti stupňů Celsia. Parní kabiny se mohou obložit akrylátem, sklem, keramikou či přírodním kamenem. V případě extravagantních zájemců se může klidně obkládat i drahými kameny. Sauna může mít na přání vyhřívanou lavici a pára se dá aromatizovat za pomoci ovocných vůní. Pára je velice zdravou alternativou pro všechny, kdo trpí onemocněním cest dýchacích či mají problémy revmatického rázu. Parní sauna je velmi oblíbená i u dětí. Parní sauny jsou finančně nejnáročnější a jejich pořízení se pohybuje v řádu set tisíc korun.

Poslední, a možná i nejzajímavější možností je pořízení kombinované sauny. Jedná se o poměrně vyhledávanou variantu, protože nabízí možnost klasické finské sauny i infrasauny v jednom. V některých typech kombinovaných saun se dá dokonce nastavit až pět forem saunování. Cena se samozřejmě určuje podle toho, jaké vybavení se do ní použije.

Domácí sauna se dá postavit klidně i svépomocí. Podle vyjádření odborníků se ale nejedná o vůbec snadnou záležitost, jelikož vyžaduje znalosti v několika různých stavebních oborech. Sauna se dá postavit jako zděná stavba nebo třeba samostatná venkovní dřevostavba v podobě malé chatky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články