Stavební nářadí

vydáno 26.06. 2014 • Rekonstrukce a úpravy

Pokud se rozhodneme ke stavbě anebo jen k nějakým úpravám svého obydlí, tak budeme zajisté potřebovat rozličné stavební nářadí. Stavební nářadí bychom si mohli rozdělit dle několika kategorií. Učiníme tak pomocí následujícího jednoduchého dělení. Jedná se o rozdělení jednotlivého stavebního nářadí na manuální nářadí a na elektronické. 

Když si vezmeme nářadí ruční, tak mezi ně můžeme řadit například takovou fanku. Jedná se v podstatě o zednickou naběračku, která je představována železnou nádobkou, jež je napojena na rukojeť. Používá se při zdění v momentu, kdy potřebujete v menším množství přenést maltu. Dalším ručním nástrojem je třeba kolečko, tedy jednoduché zařízení založené na velmi prosté mechanice. Díky kolečku můžeme převézt náklad z jednoho místa na druhé, aniž bychom vydali tolik energie a času, kdybychom tak činili nějakým jiným způsobem. 

Dalším ručním stavebním nástrojem je pochopitelně kladivo. Kladivo může být používáno jak k deformaci různých předmětů, tedy k bourání a podobně, tak také k tomu, abychom spojili jednotlivé plochy pomocí hřebíků, jež se zabíjejí právě pomocí kladiva. Jinak samotné kladivo nemusí být jen ruční ale, také elektrické. Elektrické kladivo se používá zejména na bourání větších prostor. 

Rekonstruujete a potřebujete pronajmout nebo půjčit lešení? Zkuste půjčovnu lešení Praha  

Základním stavebním nářadím, které není nikterak složité, se stala lopata. Ta se používá na všech stavbách. Jedná se o nástroj, kterým jsme schopni přenést sypký materiál z místa na místo. Jinak lopata je složena z topůrka a kovové či hliníkové části, na níž se nabírá materiál. Mezi ruční nástroje řadíme pochopitelně také třeba takovou špachtli. Ta se využívá zejména při různých domácích zednických pracích. Špachtli tvoří malé dřevěné topůrku a tenký plech anebo plátek železa ve tvaru trojúhelníku. Používá se pro rozetření různých tmelů, sádry podobně. Opomenout bychom neměli také vědro neboli kbelík, který je zpravidla vyroben z nějaké slitiny oceli. Plastové kbelíky se jako stavební nářadí používají velmi málo. Velmi důležitým stavebním nářadím je vodováha, jelikož bez ní by samotné domy byly křivé a stavba by byla špatná.

Co se týká elektrických nástrojů, tak mezi ty řadíme třeba sbíječku, která nám pomáhá rozbít různý materiál. Dále bychom neměli opomenout třeba různé vrtačky, které se používají jak na vrtání v interiérech, tak na různé vrty mimo vnitřek budov. Jinak lze také jmenovat různé druhy bagrů, jeřábů anebo třeba takové parní válce, ať už ruční elektrické anebo ty umístěné na dopravních prostředcích. Ale to už jde spíše o pracovní stroje.   

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rekonstrukce a úpravy'
Tipy na jiné články