Jak se zbavit vlhkosti

vydáno 15.10. 2013 • Domácnost

Vlhkost v domě není rozhodně nic příjemného, po čem by lidé toužili. Chronická vlhkost spolu s teplem se skvěle doplňují a připravují perfektní půdu pro množení bakterií, jež způsobují řadu nepříjemných onemocnění. A nejen to. Na stěnách, nábytku, nebo oknech se objevují plísně, černé skvrny, které nejen že kazí jinak perfektní estetický vzhled, ale také jsou nepříjemné pro okolí.

Proč se plísně tvoří

Protože mají na to dobré podmínky. Uzavřené, nevětrané prostory, spolu s vlhkým vzduchem jsou naprosto dokonalým prostředím pro tvorbu plísní. Bohužel někdy vlhkost neuhlídáme, zvláště v koupelnách, nebo kuchyních. Pokud navíc jsou tyto prostory nevětrány a nemají okna, což třeba u taktových panelákových koupelen je běžné, prostředí pro tvorbu a množení plísní je naprosto dokonalé. Velmi často se také plísně tvoří ve studených místnostech, umístěných severně, v místech, kde je hodně stromů a místnosti jsou studené a temné.

Větrat

Zásadou číslo jedna zní, pravidelně a řádně větrat veškeré domovní prostory. Obzvlášť v létě, kdy jsou horké dny, doprovázeny mírným větříkem. Sice si v tu chvíli přítomnost studeného místa pochvalujete, ale přítomné plísně rozhodně nejsou nic dobré pro vaše zdraví. Pokud si tedy chcete zachovat tuto „klimatizovanou“ místnost, alespoň okna otevřete v noci, kdy bude foukat vítr. Větrat je základ, případně si pořiďte větrák, aby alespoň vzduch koloval.

Sledujte vlhkost vzduchu v domě. Na to již existují poměrně jednoduché, pro domácnost používané přístroje. Běžná vlhkost v domě se pohybuje mezi čtyřiceti a padesáti procenty. Jakmile se zvýší, začíná se tvořit plíseň. A nejen tak, začnou se rojit i různí roztoči, takže pouhopouhá vyšší vlhkost zapříčiní najednou tolika škody, jakou si snad ani neumíme přestavit.

Problém plísní se týká velice často starších domů, kde je silné zdivo a před okny se tyčí několik vrostlých jehličnanů. Pokud obýváte takové prostory, už z principu nestěhujte nábytek těsně ke zdem, ale nechte tam mezeru pět až deset centimetrů, aby vzduch koloval a nedal tak možnost usazení vlhkosti, způsobující vznik nepříjemných plísní.

Vlhkost se zvyšuje, sušíte-li v domě prádlo. Ať už na topení, tak na sušáku. Pokud můžete, dejte prádlo ven, na zahradu nebo dvorek, v případě bytů na balkon. A pokud už to prostory nedovolují, tedy že bydlíte v bytě a nemáte balkon, anebo je prostě venku sychravo, pak při sušení prádla občas větrejte. A úplně nejlepší rada je, že pokud je silná vlhkost i venku, tak prostě prádlo neperete. Stejně se bude dlouho sušit a vy si jedině můžete vysloužit právě vznik plísní a roztočů.

Málokdo ví, že u plísní záleží také na materiálu podlah i nábytku. Je-li například z umělé hmoty nábytek, rozhodně nepohltí přebytečnou vlhkost, jako nábytek z přírodních materiálů, jako dřevo, ratan nebo korek. Místnost bude vůbec tak celkově lépe dýchat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články