Jak rozmístit vypínače a zásuvky?

vydáno 17.09. 2013 • Domácnost

I malé dítě zná jedno ze základních pravidel – na zásuvku se nesahá mokrou rukou. Omezení, která se týkají vypínačů a zásuvek, je více. Nemůžete je dát blízko umyvadla v koupelně, není možné do jedné zásuvky připojit vysavač a pračku a výčet by mohl pokračovat dále.

V praxi to často vypadá jinak. Chcete rozsvítit v obývacím pokoji a strkáte ruku za skříň, zapnete vysavač do zásuvky a prásk, pojistky jsou venku.

Aby nedocházelo k těmto a k jiným komplikacím, tak před rekonstrukcí bytu či rozvodů proberte umístění zásuvek a vypínačů s projektantem. Jinak se totiž stane, že někde se zbytečně sejde více zásuvek a jinde budou chybět. Polozakryté vypínače nábytkem nebo jejich nepromyšlené rozmístění nejsou v bytech něčím výjimečným.

Umísťování  zásuvek a vypínačů se řídí normami, které musíte dodržet. Nikdy ale nezasahujte do elektroinstalace sami, protože se jedná o práci pro odborníka s příslušným vzděláním. Především zásuvky  v koupelně se řídí takzvaným umývacím prostorem. Jedná se o pruh stěny v šířce umyvadla, se kterým se musí počítat nad umyvadlem a pod ním. Zásuvky a spínače mohou být pouze mimo umývací prostor. Když dáte zásuvku  alespoň 1,2 m nad podlahu,  potom se může okrajem dotýkat hranice umývacího prostoru. Když bude níže, tak mezi  hranou zásuvky a umývacím prostorem  musí být vzdálenost  minimálně 20 centimetrů. Zásuvky a vypínače se mohou nalézat v  umývacím prostoru pouze tehdy, jsou-li součástí skříněk, zrcadel atd. A aby těch pravidel nebylo málo, tak taková koupelnová zařízení mají nařízené povinné vybavení prohlášením o souladu se zákonem a současně musí být  v montážním návodě  výslovně uvedeno jejich použití v umývacím prostoru. Podobné předpisy  platí i pro kuchyňský dřez.

Zásuvka může být umístěna v koupelně u vany a sprchového boxu, ovšem jen při dodržení  minimální vzdálenosti 60 cm. Řídit se všemi předpisy  v menší koupelně může být docela rébus.

Další pravidla  platí pro  venkovní zásuvky. Sem jsou doporučovány zásuvky s krytím proti dešti, prachu a nečistotám. Krytky zásuvek jsou opatřeny pružinkou, která zaručuje bezpečné odklopení a návrat do původní polohy.

Samotné používání zásuvek se také neobejde bez omezení. Jeden obvod je zajištěn 16 ampéry a zahrnuje 10 zásuvek. Je nesmyslem přemýšlet nad  15 - 20 přístroji, protože součet výkonu připojených spotřebičů v jednom okruhu by neměl překročit 3600 wattů a je úplně  jedno, zda využijete dvě nebo pět zásuvek. Současné připojení varné konvice, pračky a vysavače vám spolehlivě vyhodí pojistky, protože obvod bude přetížen a jistič ho přeruší. Pro  zapojení pračky  slouží speciální obvod se zásuvkou, který vám elektrikáři vybudují ( pokud ho nemáte ) a nikam jinam ji nezapojujte.

Prodlužovačky jsou dobrá věc a v bytech nezbytná, ale nepřehánějte to s nimi. Většina z nich je uzpůsobena na 10 ampér a 2300 wattů. Když do nich zapojíte více přístrojů vyšších výkonů, tak je přetížíte. Například vysavač raději zapojujte rovnou do zásuvky. Není dobré na sebe napojovat několik prodlužovacích  kabelů a do takto vzniklé soustavy dát 10 – 15 spotřebičů a svítidel.

Když mluvíme o vypínačích a zásuvkách, tak nesmíme zapomenout na nebezpečí úrazu elektrickým proudem. O mokrých rukách v zásuvce a na vypínači již byla řeč. V domácnostech s malými dětmi zásuvky opatřete záslepkami. Na jakkoliv poškozenou instalaci vůbec nesahejte a svěřte ji  do rukou odborníkovi. Obnažené kabely jsou opravdu nebezpečné, zde hrozí veliké riziko požáru! A podezřele levné prodlužovačky  či rozdvojky neznámého původu si rozhodně nekupujte a tržnicím se určitě vyhněte.

Problémem se může stát vrtání do zdi. Oprava navrtaného kabelu je značně složitá. Vždy vrtejte aspoň metr od rozvodné skříně. Kabely od zásuvek by měly vést dolů k zemi a dále podél rohu. Od vypínačů nejkratší cestou k lustru. Bohužel, na kabel můžete narazit i uprostřed zdi, protože výše uvedená pravidla není povinností dodržovat. Rozhodně se vyplatí před vrtáním využít detektor kabelů.

Dávno už není pravdou, že by existovaly vypínače jen na rozsvícení a zhasnutí. Stále častěji se setkáváme se stmívači, které dovolují nastavit různou intenzitu světla. Ale i na ně se vztahují různá omezení. Nemůžete ke stmívacím vypínačům použít jakoukoliv žárovku. Ta správná má možnost stmívání vyznačenu na obalu. Už při výběru stmívače v obchodě  rozmýšlejte nad tím, jaké žárovky budou vhodné. S kompaktními zářivkami či LED žárovkami by vám mohly nastat problémy. Na obalech žárovek tak hledejte určení pro vámi vybraný stmívač.

Zásuvky zůstávají víceméně beze změn, ale vypínače procházejí velikým designovým  vývojem. Populární je minimalismus a inspirace historickými výrobky, na vypínače se využívají dřevěné a nerezové prvky. K jednomu modelu vám dnes výrobce nabídne několik barev. I po stránce techniky jsou stále dokonalejšími. K vypínači již nemusíte mít připojený kabel a sepne doslova cokoliv. Může upozornit  na nezhasnutou komoru nebo disponuje  více tlačítky různých funkcí. A proč si nepořídit vypínače s dotykovým displejem? Pohodlí uživatele je na prvním místě…

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články