Klasickým žárovkám je odzvoněno, Evropská unie jim vystavila stopku. Do obchodů již nesmí být dodávány žádné klasické žárovky, ovšem jejich zastánci ještě nepřijdou zkrátka. Měsíce a roky se budou doprodávat staré zásoby.
Končí časy občasných ran, záblesků a následné tmy. Domácnosti spotřebovávaly oněch svítících „baněk“ relativně docela dost, protože wolframové vlákno nevydrželo ani rok. Proč skončily žárovky a čím svítit co možná nejlépe a nejhospodárněji?
Za zákazem žárovek stojí jejich vysoká spotřeba. Vždyť klasická žárovka byla spíš výrobnou tepla než světla, na svícení šlo pouhých 10%.
Když vyměníte v domácnosti klasické žárovky za zářivky či LEDky, může se vaše úspora za rok dostat až ke 4 000 korunám. Na konec prodeje čekají i halogeny třídy G a ty s paticí G9 se světelným tokem větším než 60 lumenů, což odpovídá asi 7 wattům. Jedná se o ploché žárovky se dvěma očky na konci.
Žádné omezení se nechystá na úspornější halogeny, bodová světla a speciální žárovky. Dál zůstávají na trhu žárovky do lednic a trub, žádnou regulací nebudou omezena barevná světla do fotokomor. Teraristé a akvaristé mohou k osvětlení a k vytápění obytných prostor svých miláčků použít halogen nebo infrazářič. Ani speciálně označených žárovek do terárií se žádné omezování netýká.
Ukončení prodeje klasických žárovek s sebou nese i nutnost vyznat se v jiných údajích. Obaly úsporných zdrojů obsahují informaci o výkonu žárovky, ale ta bývá nespolehlivá. Výkony ve wattech se mnohde liší, proto raději sledujte lumeny, ty jsou všude stejné. Odpovídající výkon ve wattech je někdy udáván chybně a neodpovídá množství lumenů.
Všeobecně známou věcí je, že žárovky mají různou barvu. Problém nastává, jakmile jsou zářivky shodného typu nestejnobarevné. S tím se setkáte nějčastěji u levných nekvalitních výrobků. Na obalu takového zboží je uvedena barevnost v rozpětí například 2300 – 2800 kelvinů. Vybírejte raději pouze výrobky s jasně udaným číslem.
Životnost žárovky je dalším problematickým údajem. Kvalitní výrobky jsou zkoušeny a je udána doba, za kterou dojde k selhání 50% kusů. U LED zdrojů se zohledňuje i pokles světelného toku v lumenech např. na 70 procent. Výrobci levných nebo nekvalitních výrobků se nezabývají důkladným prováděnímm testů a proto údaje o životnosti takových svítidel neodpovídají skutečnému stavu.
Zajímejte se, zda je žárovka určena pro stmívání nebo kolik zapnutí ( startů ) vydrží v zářivce. U kompaktních zářivek je podstatným údajem zahřívací doba v sekundách.
Nejpodobnější klasickým žárovkám jsou halogeny. Vyznačují se jasným světlem, dobrou barvou, rychlým startem a jsou levné. Jejich zásadní nevýhodou je neúspornost a vydrží příbližně dva roky. Také je může poškodit dotek ruky, který změní strukturu skla, žárovka se nedostatečně ochlazuje a po zapnutí se přehřeje a spálí. Proto vyměňujte halogeny dotekem přes látku.
Efektivní pro svícení jsou úsporné kompaktní zářivky. Jejich spotřeba je trochu vyšší než u LED žárovek, ale stojí podstatně méně. Nevýhodou kompaktní zářivky je její pomalý start, omezení životnosti spínáním a nutnost recyklace. Když budete chtít lepší rozsvěcení, tak se ptejte po výrobcích s funkcí quick start nebo rapid start. Jeden problém se tu ale vyskytuje a je stejný i pro LED zdroje. V uzavřených svítidlech namontovaných např. v koupelně se zkracuje jejich životnost. Oba typy žárovek by měly mít kolem sebe dostatek prostoru pro chlazení, protože obsahují elektroniku, která se ničí přehříváním.
Nejúspornější zdroj světla, LED žárovka, zaznamenává růst v oblibě použití. Objevují se stále nové tvary a barvy a současně klesají ceny. Výhodou LEDek je jejich vysoká životnost dosahující až 30 let. Proto – a také kvůli ceně - se hodí především do míst, kde se často svítí. LED zdroje mají okamžitý start a poskytují kvalitní světlo, i při nízkých teplotách „jedou“ na plný výkon. Dokonce platí, že čím je nižší teplota, tím lépe LED žárovky svítí a déle vydrží. Klasické zářivky mívají v mrazech problémy.
Další změny v omezení světelných zdrojů na sebe nedají dlouho čekat. V září roku 2016 budou zakázány halogeny třídy C. Zárověň se zavede ještě lepší značení. Přibudou energetické třídy A+ a A++. Když si zakoupíte lustr, tak hned získáte informaci, jak úsporný bude jeho provoz a že například není možné z něj vyjímat některé žárovky. Novinkou se stane údaj o kilowatthodinách, kterým bude označena spotřeba na 1000 hodin provozu zdroje světla.
A kam se která barva světla hodí?
Studené denní světlo bílé až namodralé se označuje číslem 860, barevnou teplotou 6000 kelvinů a písmeny CDL ( Cool Day Light ). Hodí se k pracovnímu stolu a na toaletní stolky.
Studená bílá je pocitové neutrální světlo označené číslem 840, barevnou teplotou 4000 kelvinů a v písmenech CW ( Cool White ). Je ideálním světlem do kuchyně, na toaletu a do koupelny.
Teplé bílé světlo je lehce nažloutlé, nejvíce podobné klasické žárovce a působí velice příjemně a útulně. Označuje se čísly 825 a 827, písmeny WW ( Warm White ) a jeho barevná teplota je 2500 nebo 2700 kelvinů. Použijte ho v ložnici, obývacím a dětském pokoji.