Hydroizolace

vydáno 08.03. 2014 • Rekonstrukce a úpravy

Jestliže máme mluvit o hydroizolaci, tak je třeba nejprve osvětlit samotný termín. Hydroizolace je sousloví složené ze dvou slov. Hydro znamená v podstatě voda a izolaci bychom mohli považovat za jakési oddělení či zabránění. Hydroizolace tedy logicky slouží jako izolace proti vodě, lépe řečeno proti vlhkosti. Jinými slovy, hlavním úkolem hydroizolace a zároveň důvodem, proč se provádí, je ochrana stavby před nepříjemnými účinky jak prostředí vnějšího, tak také vnitřního. Hydroizolace je tedy jakýmsi opatřením, díky němuž není schopna voda nikterak narušit zdárnou existenci různých staveb. Velmi důležitý je především výběr kvalitní hydroizolace, jelikož čím vhodnější materiál zvolíme, tím je pak pravděpodobnější, že stavba bude kvalitnější a voda se do ní nebude schopna dostat.

Je třeba na úvod k výběru materiálů k hydroizolaci poznamenat, že paleta jejich výběru je poměrně široká. Můžeme si vybrat třeba klasickou jednovrstvou lepenku s různou penetraci a nebo také izolaci pomocí různých nátěrů anebo stěrek. Jako o nejvýhodnější izolaci bychom mohli mluvit o izolaci pomocí izolačních asfaltových pásů, popřípadě také fólie, která je vyrobená z PVC. Když si vezmeme samotné asfaltové pásy, tak ty jsou mezi sebou po celé ploše svařené a tím pádem vytvářejí velmi dobrou izolační vrstvu. Nicméně ve sklepních prostorách jsou lepším řešením různé obklady, které by měly chránit před průnikem vody. Kdybychom měli mluvit o již zmíněné izolaci pomocí fólie z PVC, tak ta v podstatě vypadá tak, že pomocí této fólie vytvoříme velký souvislý plášť, který zabrání nepříjemné vlhkosti. Kvalita tohoto druhu izolace velmi záleží na samotné montáži. Na trhu nalezneme spousty druhů této fólie a bude jen na nás, kterou z nich si vybereme. Záležet bude hlavně na tom, kde chceme hydroizolaci provést a jaké panují na onom místě podmínky. Velmi praktickými se jeví také dvojité fóliové hydroizolace, které jsou vybaveny kontrolním a sanačním systémem.

Právě tato fólie má jakoby dvě vrstvy. Ta první je považována za vrstvu hlavní a ta druhá za pojistnou. Mezi oběma vrstvami se nachází jakési vzdušné pásmo. Díky tomu lze provést vakuovou kontrolu těsnosti samotné hydroizolace. Často se využívá jako izolačního materiálu takzvaného vzduchotěsného betonu. Nicméně pokud dojde k použití této hydroizolace, tak je třeba na stavbě přítomnost technologa, který dohlédne na správné použití tohoto materiálu. Kvalita směsi je nadmíru důležitá. Mějte na paměti, že pokud izolaci provedete nesprávně, tak vás to bude stát nemalé peníze. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rekonstrukce a úpravy'
Tipy na jiné články