Staré elektrické rozvody je nutné po určité době zkontrolovat, mnohdy i opravit, ale někdy se neobejdeme bez jejich výměny. Ve starším bytě si určitě nechejte odborníkem prověřit všechny elektrické rozvody. Závady v elektroinstalaci mohou stát za vypadáváním pojistek, ale eviduje se dost případů, kdy způsobily požár.
Neexistuje přesná odpověď na otázku, kdy vyměnit rozvody. Je těžké se řídit značením kabelů, když každou úpravu norem mnohdy doprovází změna zbarvení plastové izolace. Nejlepším řešením tak bývá návštěva revizního technika. Když on shledá stav za nevyhovující, smiřte se s rekonstrukcí. Kdyby náhodou byla odhalena hadrová izolace, která se používala před válkou asi do roku 1960, tak s kompletní výměnou rozvodů neváhejte ani vteřinu!
Rekonstrukce není totéž co oprava. Při opravě se pouze zlikvidují chyby, ale rozhodně nedojde k navýšení příkonu bytu. Když budete chtít vybavit svůj příbytek novými přístroji, tak se bez vyššího příkonu neobejdete. V tom případě by pouhá oprava nic neřešila.
Při rekonstrukci rozvodů není možné zkombinovat staré vodiče s novými. Každý materiál se chová jinak, proto by v tom lepším případě došlo k přerušení vedení, v tom horším k požáru.
Před každou rekonstrukcí rozvodů je třeba mít promyšlený kvalitní projekt. Předem určené rozmístění spotřebičů, televize, linky, nábytku či umyvadla napoví, kde se zabudují světla, zásuvky a vypínače. Pozor na konečné připojování spotřebičů k okruhu. Obecně platí, že jeden okruh snese nejvýše 10 zásuvek.
Vyplatí se pořízení měděných kabelů, které oproti levnějším hliníkovým lépe odolají ulomení, vymáčknutí, snadno se nevypálí a nemusí být tak silné.
Pokud nebude rekonstrukce rozvodů spojená se stavebními úpravami, tak není potřebné žádné stavební povolení. Nezbytností je nechat si od odborníka nakreslit výkresovou dokumentaci rozvodů. V případě, že by v budoucnu došlo k závadě v instalaci, tak bez plánu by i zkušený elektrikář těžko hledal chybu.
Při samotné práci se bude bytem vznášet nepříjemný a všudypřítomný jemný prach. Rozhodně není od věci vše vystěhovat a nechat jen holé stěny. Použít staré drážky ve zdích je víceméně nemožné a frézovat panely taktéž. U zděných příbytků se vodič ukrývá pod omítky. Panelové a skeletové zdi bytů a dřevostaveb nic takového nedovolují. Proto se využívá způsob lištování, který je variabilní a umožňuje i pozdější změny. Někdy se mohou rozvody skrýt do podlahy, stropních podhledů nebo instalaci protáhnout sádrokartonovou konstrukcí.
Otázkou zůstává výsledná cena celé operace. Ta závisí na rozsahu práce, velikosti bytu či domu, počtu okruhů a především na počtu ovládacích prvků. Konečné náklady hodně ovlivní náročnost a vkus majitelů nemovitosti. Rekonstrukce se neobejde bez rozvodných krabic, jističů, zásuvek a vypínačů. Ty lze pořídit za 60 – 70 korun, ale v obchodech najdete bez problémů kusy za 2000 korun. Jinými slovy, základní cena rekonstrukce rozvodů u bytu velikosti 1+3 se pohybuje někde u 60 000 korun.
Pozor! Není možné se pouštět do výměny elektroinstalace svépomocí. K této práci je způsobilý člověk s elektrotechnickým vzděláním a s platným osvědčením. Když máte pochyby o kompetentnosti řemeslníka, optejte se ho. Dobrý elektrikář je zběhlý v aktuálních předpisech Nic se nezkazí oslovením specializované firmy a určitě by měla mít dobré reference. Výsledný nový rozvod musí prověřit revizní technik, který vystaví revizní zprávu.