Co si nechat posvětit razítkem před stavbou či rekonstrukcí

vydáno 15.10. 2013 • Rekonstrukce a úpravy

Stejně jako stavba nového domu, tak i rekonstrukce se neobejde bez papírování a návštěv úřadů, kdy tím hlavním je úřad stavební. O vašem povolení bude rozhodovat to, zda při rekonstrukci zasáhnete do nosných zdí, zda se změní velikost domu nebo jeho vzhled.

Zjednodušeně je možné tvrdit, že stavební úřady prakticky neznají pojem „rekonstrukce“, respektive, ony do ní mohou zahrnout dost velké množství pracovních „úkonů“. A tak se může stát, že při jedněch úpravách nebudete potřebovat žádný papír, a jindy se zase proběhnete po úřadech a strávíte hodiny vypisováním lejster.

Obvyklý postup se dá pro jednotlivé modelové situace vyčíst ze stavebního zákona, ale ona je každá rekonstrukce jiná a stavební úřady mají jen částečné možnosti individuálního posouzení. Než začnete s vyplňováním formulářů, tak se jděte raději zeptat na svůj konkrétní případ. Rozhodnutí připadne stavebnímu úřadu, pod který spadá vaše nemovitost. Kromě různé náročnosti vyplňování se bude lišit i výše poplatků. Od 1.ledna 2013 musíte za stavební povolení sáhnout hodně hluboko do kapsy, neboť jeho cena stoupla téměř dvacetinásobně na 5000 korun. Poplatek za stavební povolení ke stavbě s více než 3 byty ( bytový dům ) se zase zvýšil z 1000 Kč na 10 000 Kč. Za územní rozhodnutí zaplatíte 1000 korun a povolení ke změně užívání vás vyjde také na 1000 korun.

Kromě toho nezapomínejte na své sousedy a v bytovém domě je o záměru rekonstruovat informujte. Zprávu o tom, že budete po nějakou dobu dělat v domě hluk, vyvěste jako slušní lidé na nástěnku nebo na nějaké dobře viditelné místo ( nepamatuji se, kdy jsem se s takovou vývěskou setkal..) Pokud se chystáte při rekonstrukci na výměnu oken, tak s tím musí souhlasit společenství vlastníků nebo družstvo. V nájemních bytech se nesmí dělat žádné úpravy bez vědomí majitele.

Rodinný dům

Pokrovní vestavba, nový byt v podkroví

Minimálně ohlášení změny užívání stavby se nevyhnete. To postačí pouze tehdy, když nezasáhnete do nosných konstrukcí a nezměníte vzhled domu. V opačném případě budete muset zažádat o stavební povolení.

Nástavba nebo přístavba rodinného domu

Zde rozhoduje rozsah stavby. U domů do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy s nanejvýš jedním podzemním podlažím, dvěmi  nadzemními a podkrovím  stačí ohlášení Jinak je  nutné mít územní rozhodnutí nebo územní souhlas a poté ohlášení nebo stavební povolení..

Renovace rodinného domu

Zjednodušeně řečeno – když nezměníte odstín barev, není potřeba žádného ohlášení ani povolení. Což platí pro udržovací práce jako jsou opravy omítek, nátěrů, výměna podlah nebo střešní krytiny. V případě výměny oken nepotřebujete ohlášení či povolení pouze tehdy, pokud ta nová budou vypadat stejně jako okna původní. Když jste provedli zateplovací práce, tak musíte na fasádu použít stejný odstín barvy. Bohužel, u větších domů, složitějších fasád a při použití jiných barev se bez stavebního povolení neobejdete.

Zateplení

Když nezasáhnete do nosných konstrukcí, nezměníte vzhled stavby ani způsob užívání, když si zamýšlená „zateplovací“ akce  nevyžádá posouzení vlivů na životní prostředí a její provedení neovlivní negativně požární bezpečnost, tak nebudete potřebovat stavební povolení. Raději ale počítejte s tím, že se rozhodnutí stavebního úřadu bude případ od případu lišit a jazýčkem na vahách může  být použitý materiál a postup činnosti.

Výměna oken rodinného domu

Když si koupíte nebo si necháte vyrobit nová okna podobná těm původním, tak nebude třeba nic ohlašovat. Jestliže se vaše okna budou od původních lišit, tak se bez stavebního povolení neobejdete.

Rekonstrukce domu památkově chráněného

Jakákoliv rekonstrukce nebo bourání se kromě stavebního povolení neuskuteční bez vyjádření památkářů. To je nutné získat i v případě, kdy není potřebné stavební povolení ani ohlášení. Kromě toho platí, že znovu musí použitá nová fasádní barva, okna, krytiny atd. vypadat jako původní. Rekonstrukce větších a složitějších domů, popřípadě použití  jiných barev znamenají stavební povolení.

Přebudování chaty na obytný dům

Zde mu sí stavební úřad souhlasit se změnou užívání. Ostatní povolování závisí na rozsahu stavebních prací. Pro ty menší, při kterých se nezasáhne do nosných konstrukcí a nezmění se vzhled domu, stačí jen  ohlášení. Větší změny se bez stavebního povolení neobejdou.

Byt

Rekonstrukce jádra

Ohlášení ani stavební povolení si nevyžádá jakákoliv úprava, při které se nezasáhne do nosných konstrukcí, nezmění se způsob užívání nebo vzhled stavby. V jiných případech je ohlášení nebo stavební povolení nutné.

Kompletní rekonstrukce bytu

Když neposunete příčky nebo nezměníte způsob užívání jednotlivých místností, tak ušetříte, protože nebudete potřebovat žádné povolení. Pokud  sáhnete do nosné konstrukce nebo jen změníte způsob užití či vzhled, tak si vyběháte  stavební povolení, a to se může  jednat jen o přesun toalety. Pozor, za zásah do nosné konstrukce se počítá i její větší zatížení než bylo to původní. Jestliže vystavíte nové příčky z těžších materiálů, tak s největší pravděpodobností budete muset počítat se stavebním povolením.

Zasklívání lodžie a balkonu

V tomto směru se posuzování jednotlivých úřadů značně liší. Zde dost záleží na názoru, jak hodně zasklení změní vzhled domu. Někdy zasklíváte bez jakýchkoliv lejster, jindy vás čeká ohlášení nebo stavební povolení. Celkově by se dalo říci, že stavební úřady těmto úpravám nekladou překážky, ale znáte to….

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rekonstrukce a úpravy'
Tipy na jiné články