Zahradní udírny jsou stále populárnější

vydáno 29.04. 2020 • Zahrada

Domácí uzené maso rozhodně svou chutí a kvalitou překoná maso, které je možné zakoupit v běžném obchodě. Jste-li milovníkem uzeného masa a máte na zahradě (či v domácnosti) místo, neměla by udírna mezi vašim vybavením chybět.

Domácí udírny jsou obvykle kovové, skladné nebo dokonce přenosné, vejde se do nich však o poznání méně masa. Pokud disponujete dostatečným prostorem, jsou ideálním řešením zahradní udírny, jejichž zbudování či sestavení (v závislosti na použitém stavební materiálu) je poměrně jednoduché.

Typy a výhody zahradních udíren

Uzení je proces zpracování masa, ryb nebo mastných výrobků, které prodlužuje jejich dobu spotřeby zakonzervováním. Standardně jsou rozeznávány dva typy postupů, zahrnující:

  • Uzení studeným kouřem (teplota se pohybuje kolem 30 °C)
  • Uzení teplým nebo horkým kouřem (teplota může dosáhnout až 100 °C, obvykle se pohybuje kolem 75 °C)

Rozdíly v postupech také určují konečnou chuť a konzistenci produktu a bývají doplňovány doprovodnými procesy, jejichž cílem je dosáhnout optimálních charakteristik podle preferencí konzumenta.

Oba procesní typy uzení lze realizovat ve všech typech udíren, i když regulace teploty je v závislosti na technologickém provedení složitější.

Jakou udírnu vybrat z hlediska materiálu

Zahradní udírny jsou sestavovány ze třech základních materiálů – kov, dřevo nebo cihly. Plechové udírny (jak už bylo řečeno dříve), jsou zpravidla menších rozměrů a velmi kompaktní, ohřev bývá zajišťován elektřinou nebo plynovým hořákem.

U tohoto typu se dobře reguluje teplota, připravené produkty však obvykle nedosahují kvalit masa či mastných výrobků uzených na dřevě. Hodí se spíše k uzení ryb nebo menších objemů masa.

Pro uzení na dřevě jsou používány větší kovové, dřevěné a zděné udírny. Výhody mezi jednotlivými typy spočívají v:

Kovové udírny

Udírny z plechu jsou zpravidla snadno přenosné a technologicky vybavené v jednom kuse. Některé typy umožňují kombinovat funkci udírny a grilu. Objemově jsou nejmenší.

Dřevěné udírny

Udírny ze dřeva jsou větších rozměrů, jejich výhoda pak spočívá především v rozložitelnosti. Proces uzení v těchto udírnách je méně účinný než u ostatních dvou typů, jelikož se vyznačují nižší těsností. Uzení v dřevěné udírně musí probíhat pod neustálým dohledem, jelikož je u nich vyšší riziko vznícení.

Zděné udírny

Hlavními výhodami zděných udíren je jejich objem a účinnost. Díky dobrému utěsnění a masivní konstrukci lze dobře regulovat vnitřní procesní teplotu. Nevýhodou je jejich nerozebíratelnost a zábor plochy zahrady.

Ceny udíren

Rozdíly v cenách udíren jsou závislé především na jejich typu a provedení. Nejlevnějšími jsou zpravidla udírny dřevěné (v závislosti na jejich velikosti). Na vyšším stupni pak stojí udírny zděné kvůli cenám stavebních materiálu ke zbudování.

U kovových udíren je cenové spektrum rozsáhlejší a odvíjí se od řady parametrů, jako jsou velikost, způsob vytápění či vybavení.

Součásti udírny

Základní součásti udíren tvoří topeniště, kouřovod, udící komora a komín. Komora by měla být vybavena teploměrem do udírny, aby bylo možné regulovat vnitřní teplotu – její snižování nebo zvyšování je docíleno buď zvýšením energie nebo přikládáním podle typu vytápění.

U udíren vytápěných dřevitým materiálem jsou používány polena (masivní dřevo), štěpka nebo piliny, které se zapalují v topeništi.

Topeniště udírny představuje samostatnou technologickou část, která může být umístěna buď ve spodní, nebo boční části konstrukce. Standardně je topeniště vybaveno roštem a popelníkem.

Udící komora musí být opatřena prvky pro zavěšení nebo položení masa. Ve spodní části komory by měla být umístěna vyjímatelná odkapávací miska pro odstranění mastnoty stékající z připravovaného masa. 

Zahradní udírny jsou výborným řešením, chcete-li si pochutnat na kvalitním uzeném mase, rybách či masných produktech. Před výběrem vhodného typu je ovšem velmi důležité si uvědomit prostorové možnosti a předpokládanou pravidelnost jejich používání. Více na rulyt.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zahrada'
Tipy na jiné články