Jak postavit skalku

vydáno 18.09. 2013 • Zahrada

Ačkoliv se to nezdá, tak podzim je ideálním časem pro budování skalky na zahradě. Když ji pěkně postavíte z kamenů a půdy, tak si do jara „usedne“a vy můžete po zimě hned začít sázet.

Každá dobře vybudovaná skalka ozdobí a zvýrazní zahradu po dobu celého roku. Nesprávně postavený útvar bude spíš připomínat historickou mohylu nebo kamenný krtinec a celá zahrada dostane co do estetiky pořádně na frak. Pokud se tedy chystáte na stavbu skalky, tak určitě nepodceňte teoretickou přípravu.

Původně skalky sloužily jako důstojné místo pro skalní rostliny, kterým se tam mělo dobře dařit. Typické alpinky na záhon nepatří a proto se dodnes na zahradách a zahrádkách staví napodobeniny hor. V současnosti jsou skalky osazovány i jinými rostlinami, než byl původní záměr.

Prvním krokem bude vybrání co nejvhodnějšího místa pro skalku. Nejlépe a nejpřirozeněji se vyjímá na svažité části zahrady nebo na terénní vlně. Na rovinatý povrch skalku neumisťujte, protože bude vypadat divně a určitě nechcete mít na zahradě zmenšeninu hory Říp.

Jenže co dělat, když vaše zahrádka připomíná placku a o nějaké terénní nerovnosti si můžete nechat jenom zdát? Zkuste ploché kameny, např. břidlici, zapouštět do země kolmo ( nejhezčí kousek bude vepředu ) a ostatní podobné stavte souběžně za první, aby se postupně svažovaly k zemi. Nebo vybudujte několik suchých zídek, do kterých ukládejte kameny naplocho a mezery mezi nimi vyplňte substrátem.

Nikdy nestavte skalku pod stromy. Nejenže by mohutný strom zasahoval svými kořeny do prostoru skalky a mohl by tak odebírat důležité živiny rostlinkám, ale zkuste každý podzim odhrabovat listí padající z listnáče na vaši zahradní chloubu. Vržení stínu na skalku nevadí a při horkém poledni přijde vhod, ovšem není možné, aby se jednalo o stálé zastínění.

Když máte možnost volné orientace, tak zvolte východní stranu, protože i v horách se na východě rostlinám daří nejvíce. Největší rizika nese jižní strana, kde by se mohly rostlinky od dlouhého a prudkého poledního slunce spálit nebo uschnout.

K vybudování skalky budete potřebovat především dostatek dobrých a vhodných kamenů. Zde platí pravidlo – pokud nechcete mít místo skalky otřesný mix všeho ve stylu dortu pejska a kočičky, tak použijte pouze jeden „kamenný“ druh. Který zvolíte není tak důležité, hlavní je jejich vzhled. Nejlépe se na stavbu skalky hodí kameny omšelé se zvětralým povrchem, jakékoliv oblé a vodou uhlazené tvary jsou nevhodné, protože výsledná stavba působí umělým dojmem. Vystaráno máte, když použijete vyvřelé a usazené horniny – pískovec, vápenec nebo travertin.

Logicky se snažte opatřit si kámen z blízkého okolí. Pomoci by mohly okraje polí, kam se veliké i menší kameny přenášely coby nevhodné překážky pro zemědělské stroje. Podívejte se ke starým skládkám a po dohodě s lesníkem i do lesa ( nikdy ne do chráněné lokality, to by se vám mohla skalka hodně prodražit ). V nejzazším případě poslouží i lom, i když čerstvě nalámaný kámen je tou poslední možností. Spíš se zkuste porozhlédnout v lomu po jeho okrajích, kde by se mohly povalovat již dříve vytěžené a zapomenuté kousky, na kterých se již pro vaše potřeby kladně podepsal déšť, vítr a sluneční paprsky. K samotné stavbě vybírejte jen kameny veliké a úměrné vaší budoucí skalce. Při převozu kamenného materiálu dbejte na to, aby nedošlo ke zbytečnému ulámání rohů, seškrábání mechového porostu či poškrábání povrchu kamene. Trvá dlouhou dobu, než dojde k zacelení těchto nepřirozeně vypadajících „vad“ vzniklých vaší neopatrností. Když se nebudete pouštět do stavby skalky okamžitě, tak přivezené kameny rozložte volně po zahradě, aby se mohl jejich povrch dále měnit působením povětrnostních vlivů.

Dobře si promyslete celkovou kompozici skalky a klidně si vše nakreslete. Při větší stavbě nezapomeňte na schůdky nebo cestičky.

Pro základ skalky zvolte dobře propustnou půdu a jednotlivým rostlinkám pak podle konkrétních potřeb vylepšujte jejich usazení rašelinou, listovkou nebo štěrkem. Vrstva základní půdy by měla být asi 30 až 40 cm vysoká a z ní si vytvořte hrubou kostru celé skalky. Poté začněte klást kameny a postupujte od velkých k menším. Nezapomeňte je pokládat tak, jak ležely původně v přírodě, protože jen tak bude skalka vypadat co nejpřirozeněji. Kameny částečně zapouštějte, aby dobře seděly. Při této práci nikam nespěchejte a dobře si po uložení každý kámen prohlédněte, možná přijdete na jeho ještě lepší polohu. Určitě nebudete špatní či nešikovní stavitelé, když po zvážení každému kamenu několikrát změníte jeho uložení, protože jen tak vám vznikne přirozeně vypadající a zahradu zdobící skalka. Pozor! Nechávejte mezi kameny různě veliká políčka, abyste měli místo na vysazování kytiček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zahrada'
Tipy na jiné články