Zdicí materiály

vydáno 14.02. 2014 • Rekonstrukce a úpravy

Pokud se rozhodnete stavět dům anebo jej přestavovat, tak je třeba si jasně uvědomit, jakým způsobem tak budete činit. Nevyberete-li si dřevostavbu anebo jiné typy montovaných domků, ale stavbu klasickou, tak se doslova stává nutností mít povědomí o zdících materiálech. Pokud si budete vybírat některý z těchto materiálů, tak je potřeba brát v potaz rozličná úskalí, která může samotná stavba skýtat.

Kdybychom měli mluvit o různých vlastnostech těchto materiálů, tak je třeba zmínit několik důležitých aspektů, mezi které řadíme například náklady, tepelné vlastnosti, náročnost manipulace s materiálem a nebo třeba také vlastnosti akustické.

Máme-li si vyjmenovat několik zdících materiálů, tak nemůžeme než nezačít nejtradičnějším stavebním materiálem, který je pochopitelně představován cihlou. Ta patří mezi velmi oblíbené zejména pro svou malou náročnost. Velmi dobře je schopna soustřeďovat teplo a z hlediska akustického na tom taktéž není nikterak špatně.

Další možností je použití pórobetonových tvárnic. Tyto tvárnice se zejména vyznačují tím, že stavění domu z nich ušetří poměrně hodně času, jelikož se jedná o velké kusy oproti cihlám. Dokončování staveb postavených právě z těchto tvárnic také není příliš náročné. Pórobetonové tvárnice nabízejí také velkou variabilitu, co se možností stavby týče. Mezi výhody betonových tvárnic také řadíme to, že unesou poměrně hodně vydrží velký tlak. Mohou se uplatnit u všech typů staveb a jejich cena se také nepohybuje v závratných výšinách.

Z dalších zdících materiálů bychom také neměli opomenout vápenopískové cihly. Ty mají velmi široké spektrum uplatnění, ať už jako obvodové anebo jako interiérové zdivo.

Pokud se rozhodnete pro krbová kamna anebo také třeba venkovní posezení s vystavěnou udírnou, tak určitě použijete cihly žáruvzdorné. Šamotové cihly se vyrábějí z různých materiálů, které jsou na přírodní bázi a odolají i velmi vysokým teplotám. Jejich životnost je také poměrně vysoká a neměli byste se při jejich použití bát ani chemických vlivů.

Pakliže máte rádi poněkud netradiční stavby, tak si jistě najdete cestu ke skleněným tvárnicím. Tyto tvárnice se totiž používají výhradně jako dekorativní prvek a architektonická zvláštnost. Jsou schopny rozptýlit sluneční paprsky a propustit světlo. Jejich izolační vlastnosti, ať už tepelné či zvukové, jsou také velmi dobré.    

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rekonstrukce a úpravy'
Tipy na jiné články