Rozvod internetu v domácnosti

vydáno 03.02. 2014 • Domácnost

Jsou věci, bez kterých se v dnešní době žádná domácnost neobejde. Zkuste si představit podvečer bez vody, elektřiny a internetu. Nejmladší ze jmenované trojice se zabydlel velmi rychle a mnozí dnes berou internet jako logickou součást svého života. Jak si ale počínat, aby byla internetová síť rozvedena smysluplně a v dostatečné kapacitě?

Základem při navrhování počítačové sítě v domácnosti by měl být  její bližší účel. Jestli vaše síť bude sloužit pouze k přenášení internetu, tak nemá smysl uvažovat o kapacitně výkonném rozvodu a postačující by měla být průměrná rychlost 10 Mbit/s. Na připojení jednoho počítače stačí bezdrátové wi-fi s rychlostí 11 Mbit/s, pro více počítačů a pro většinu dnes používaných wi-fi zařízení se buduje síť s kapacitou 54 Mbit/s.

Jiný případ nastává, když budete propojovat více počítačů nebo připojovat multimediální zařízení k televiznímu přijímači a předášet data mezi všemi přístroji. Potom je nutné navrhnout rozvod nastavený na maximální přenosovou rychlost těchto přístrojů. Dnešní počítače jsou vybaveny síťovou kartou s rychlostí 100 a 1000 Mbit/s a tady už klasická „wifina“ nestačí. Rozvod je praktikován pomocí  strukturované kabeláže nebo přenosem dat běžnou elektroinstalací, kdy rozeznáváme technologii PLC ( PowerLine Communication ) a powerline (využívá stávající elektrické vedení 230V ). Pro datové kabely se stanovuje rychlost 100 a 1000 Mbit/s, přičemž ta vyšší varianta  je pro současné nároky ideálním řešením. Technologie powerline umožňuje volbu mezi rychlostmi 200 až 1000 Mbit/s.

Určitě není od věci jednotlivé způsoby  rozvodů propojovat. Pro rodinný dům se vyplatí kombinovat drátovou a klasickou wi-fi síť. Jestli se vám stává, že dost volného času trávíte v dílně či v garáži na opačné straně pozemku než kde se nachází rodinný dům a chcete tam mít internetové připojení, tak uvažujte o powerline. Technologicky to funguje jako propojení malých přístrojů, které zastrčíte do běžných zásuvek. Od nich se už data přenesou datovými kabely.

Pro bytovou jednotku je většinou postačující wi-fi. Ovšem v novostavbě rodinného domu stojí za zvážení připlatit si pár korun navíc za počítačové rozvody. Signál wi-fi routeru může mezi jednotlivými patry i průchodem mezi stěnami slábnout. Odborníci na rozvody doporučují instalaci datové zásuvky v obývacím pokoji, dětském pokoji, ložnici a v pracovně. Potom se vám nemůže stát, že by byl někde slabý signál. Když nemůžete okamžitě zainvestovat celou částku do kompletních rozvodů, tak si nechte rozvést pouze kabeláž a příslušenství dokupte později. Do zásuvek lze  zapojit i wi-fi router a postarat se tak o internetový signál i v dalších prostorech domu.

Rozhodnutí o tom, jakou technologii nakonec zvolíte by měly ovlivnit i druhy používaných přístrojů. Pro nově zakoupený  televizor s otevřeným internetem bude vhodný kabel. Wi-fi síť představuje komfortní řešení pro notebooky, a smartphony, kdežto kabelové propojení je dobře poslouží pro ostatní přístroje.

Zásadní pro volbu vhodné technologie  pro síťový rozvod asi bude i fakt, zda právě stavíte nový dům, opravujete starší nebo chcete pokrýt signálem internetu byt. U novostavby by mohl být problém vyřešen i za relativně menší peníz, protože není drahé rozvést síť pomocí drátů. Celá věc se řeší již při přípravě stavby, kdy elektrikář navrhne datové rozvody zároveň s elektroinstalací. Zásuvky na datovou zástrčku se montují do stejných míst jako ty klasické, mnohdy i do stejného rámečku.

Ve starším domě je situace těžší, protože jednou z variant je sekat do zdí, což je dost složité a časově i finančně náročné. Možnost schovat kabely do plastových lišt většinou umístovaných v úrovni podlahy mnohdy znamená slevit z estetických požadavků. Další možností je bezdrátový rozvod, ovšem počítejte s omezeným výkonem. Nakonec zbývá  powerline.

Stojí za to zvážit i další výhody a nevýhody. Bezdrátová síť je sice čistý přenos, ale její frekvenční pásmo bývá v husté bytové zástavbě přehlcené, což způsobuje výpadky přenosu. Kabely s adaptéry v zásuvkách zase nevypadají nejlépe a mohou překážet. Taktéž práce s počítačem jen na určitém místě  je nevýhodou, o často zamotaném klubku kabelů pod stolem ani nemluvě. Nakonec je tu cena sítě. Wi-fi router na pokrytí celého bytu pořídíte do tisícovky, dvě krabičky pro powerline stojí přes 1000 korun ( počítejte, že jich většinou upotřebíte více ) a systém kabeláže ve stěnách v rozvodu kolem sta metrů vyjde nejméně na 5000 korun.

Posledním vysoce efektivním řešením je síť, která zvládá více než jen přenos dat. Internet se tak stane pouze součástí ineligentního ovládání domácnosti. Systém umí řídit domácí spotřebiče, osvětlení, stínění, motory vstupní brány a vrat nebo krytu bazénu. Problémem není měření a optimální regulace energetických zdrojů. Ano, prvotní investice do systému je větší, ale na druhé straně je třeba počítat s velkými úsporami a s dokonalým komfortem, který veškeré procesy značně zjednoduší . Z  jednoho místa je možné ovládat a optimalizovat vytápění domu, osvětlení, zavlažování či provoz vrat od garáže. Je možné měnit logiku jednotlivých prvků systému a vše řídit i vzdáleně pomocí notebooků, tabletů či smartphonů. Ty nejluxusnější verze systému sice vyjdou na statisíce korun, ale představte si, že na služební cestě si notebookem nastavíte dům  tak, aby místnosti byly při vašem příjezdu příjemně vytopené, všude byl vyčištěný navoněný vzduch a v koupelně na vás čekala vana plná vody a uchu lahodící hudba…

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články