Dveře a kování

vydáno 06.03. 2014 • Domácnost

Jestliže se máme zastavit u dveří, tak je potřebné si o nich něco málo povědět. Na úvod je nutné předeslat, že pravděpodobně každé malé dítě ví, co že to vlastně takové dveře jsou a jaký je význam tohoto slova. Nicméně přece jenom. Dveře slouží jak ke vstupu do samotného domu, tak také k oddělení různých místností v domě.

Důvodů, proč tyto místnosti oddělovat a proč vůbec dveře jako takové do domu umístit, bychom našli několik. Tím prvním by jistě byla bezpečnost. Pakliže máme na domu kvalitní dveře, tak je docela dost nepravděpodobné, že by nás někdo jen tak lehce vykradl. Dalším velmi důležitým faktorem pro dveře je hlučnost. Dveře jako takové zamezí nežádoucímu hluku a při jejich zavření si můžeme v klidu užívat soukromí. Jinak samotné dveře také zabrání přístupu nežádoucího prachu a pochopitelně v mnohých případech slouží jako výborné tepelné izolátory.

Kdybychom si měli udat, kde všude můžeme nalézt samotné dveře, tak první odpovědí by samozřejmě bylo na domech, nicméně dveře jako takové jsou pochopitelně součástí třeba různých kabin a nebo jiných staveb. Co se týká skladby jednotlivých dveří, tak jejich základní složkou je buď dřevo a nebo také železo či jiné látky. Každé dveře jsou opatřeny kováním a také zámkem. Co do usazení dveří, tak za tímto účelem slouží takzvané zárubně, do nichž jsou dveře vloženy.

Jestliže se budeme zabývat jednotlivými druhy dveří, pak vězte, že prvním typem se staly otevíravé dveře. Ty se otevírají buď směrem ven, anebo směrem dovnitř a jsou levé a pravé. Tato skutečnost lze velmi dobře rozpoznat, když se podíváme, na které ze stran jsou umístěny panty. Druhým typem dveří jsou dveře posuvné. Tyto dveře disponují speciálními pojezdy, které se posouvají a vytváří jakousi iluzi falešné stěny. Tyto dveře se velmi často používají třeba u vestavěných skříní anebo jako oddělovací prostředek mezi místnostmi, které nechceme mít pevně rozdělené. Posledním typem dveří jsou dveře skládací. Tento typ je výborný hlavně v tom, že je nám schopen ušetřit spoustu prostoru.

Co se týká samotného kování, tak to je v podstatě nedílnou součástí skoro každých dveří a slouží hlavně k lepší manipulaci s dveřmi a také částečně jako jakási výztuž dveří. Jednat se může jak o kování funkční, tak o kování ryze dekorativní. Mezi funkční kování řadíme například různé kliky, zámky, panty či úchyty a mezi dekorace různé ornamenty a podobná spíše výtvarná díla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články