Jakou barvou vymalovat pokoje v bytě?

vydáno 30.09. 2013 • Tipy a rady

Barvy v bytě jsou určitě velmi důležité. Jak si vymalujete byt, tak se v něm budete cítit. Nejde jen o to, vybrat si barvu, která se nám líbí, ale také tu, která se do daného pokoje hodí a je tam vhodná. Ne každá barva totiž je vhodná například do ložnice či podobně. Lidé jsou intuitivní a některé barvy vám mohou pomoci lépe usínat, některé naopak ne. Pro úspěšné vymalování bytu je to nesmírně důležité.

Malý byt například vymalujte světlými barvami, nebo světlými odstíny. Kombinace s bílou barvou je také dobrá. Světlé barvy nebo světlé odstíny prozáří prostor, rovněž ho rozšíří. Navíc zvětšení prostoru pomůže také tmavá podlaha. Více než tři barvy v bytě nepoužívejte, jedna by měla být dominantní a ty další takové doplňující. Barvy se dělí na teplé a chladné (neboli také studené) barvy.

Bílá barva je klasická barva, která navozuje pojem čistoty a odráží co nejvíce světla, opticky prostor zvětšuje. Bílé barvy je několik druhů,

Teplé barvy

Teplé barvy působí optimisticky, dodávají energii, pociťuje se při nich teplo. Hodí se pro unavené osoby, které potřebují dobít energii, také pro melancholické osoby. Navozují povzbuzení. Jejich světlejší odstíny, jak bylo výše zmíněno, rozšiřují prostor. Také dokáží prosto zateplit. Tmavé barvy je dobré použít na výmalbu například dvou stěn v kombinaci s bílou.

Žlutá barva zesvětluje prostor, je veselá. Navozuje pocit tepla. Žlutá barva je optimistická, podporuje komunikaci, navozuje chuť k jídlu. Pozor, taková agresivní žlutá se nehodí do dětského pokoje. Žlutá se používá nejčastěji do kuchyní, jídelen nebo do chodeb.

Oranžová barva má podobné účinky jako žlutá barva. Navozuje pocity tepla, dodává energii. Živější povahy může tmavý odstín oranžové dráždit. Oranžová se hodí do obýváků, kuchyní, jídelen.

Červená barva je velmi zrádná, na ni musíte mít povahu. Obecně se červená barva hodí do velkých místností a velkých prostor. Musí tam být dostatek prostoru. Citlivější jedince může unavovat, provokovat, rozčilovat. Červenou barvu používejte s mírou, nepatří do dětských pokojů a do ložnic, i když někdy v ložnicích může působit eroticky.

Zelená barva je zařaditelná do obou kategorií. Jak teplá tak chladná barva, záleží, jakou zvolíte. Pokud volíte teplejší odstíny, tak volte nejideálněji trávovou či žlutozelenou. Chladný tón zelené může být například mátová. Obecně se zelená hodí do ložnic, obyváků, pracoven. Je to barva přírody. Navíc zelenou barvu údajně volí inteligentní lidé.

Chladné (studené) barvy

Tyto barvy navozují čistotu, svěžest, klid. Většinou je vhodná pro energičtější  lidi, kteří se doma potřebují uklidnit. Používají se obecně hlavně v pracovnách a ložnicích, aby se lidem lépe spalo a nic je nedráždilo.

Modrá barva navozuje pocit svěžesti, klidu a čistoty. Pohodová barva, ovšem v tmavých odstínech se moc nedoporučuje.

Fialová barva není až tak úplně oblíbená, tmavý odstín je elegantní a vážný a světlý odstín je něžný a uklidňující.

Hnědá barva je oblíbená, zvláště pak skořicová nebo kávová. Hodí se do pracoven, ložnic. Uklidňuje a podporuje myšlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články