Ochranné fólie na skla

vydáno 08.09. 2013 • Domácnost

Během období dovolených se setkáváme s nutností zabezpečit si domácnosti před odjezdem a z toho důvodu se často mluví o bezpečnostních a ochranných fóliích. Tyto fólie se instalují do oken a dveří, přičemž představují jednu z možností, jak zlodějům minimálně zkomplikovat situaci. Ne každá z fólií dokáže odradit zloděje a ne každá z fólií ochrání interiér místnosti. Proto se podívejme zblízka na jednotlivé typy fólií. Výrobci a prodejci rozdělují fólie do několika kategorií. Najdeme fólie bezpečnostní, tepelně izolační, privátní, protisluneční a dekorativní. Někdy se ještě vyčleňují fólie s ochranou proti ultrafialovému záření a speciální typ, který skýtá ochranu skel před nežádoucími graffiti.

Bezpečností fólie je poměrně silná (0,35 milimetru) na to, aby mohla zabránit vniknutí nežádoucího hosta do objektu, nebo aby ho zpomalila. Navíc při náhodném úderu do okenní tabule dokáže uchránit předměty za oknem před případným poškozením a hlavně nedopustí zranění osob v blízkém okolí. Někteří výrobci upozorňují u svých bezpečnostních fólií též na schopnost zpomalení šíření požáru, což se též dá využít. Velké skleněné plochy většinou při žáru praskají. Okno vybavené speciální bezpečnostní fólií nevpouští do objektu vzduch ani po prasknutí skla. To je velice dobrá vlastnost, protože případný vzduch by v objektu mohl vytvořit průvan, což by jen pomáhalo rychlému rozšiřování požáru. Vlastní fólie potom mohou dokonce mít samozhášecí úpravu. Ceny za metr čtvereční bezpečnostních fólií se pohybují kolem čtyř stovek korun bez DPH. Aby bylo možné bezpečnostní fólie na oknech zohlednit v pojistné smlouvě, musíme si je nechat nainstalovat odbornou firmou. Jen ta na ně může vystavit tolik potřebný certifikát. Pokud bychom ho neměli, pojišťovna by se na naše okna tvářila, jako by tam žádné folie nebyly.

Další kategorii tvoří protisluneční fólie. Tato kategorie zahrnuje různé druhy fólií. Jejich hlavní funkcí je omezení průchodu sluneční energie a zlepšení prostředí uvnitř objektu v letních měsících. Z té strany, kam dopadá více světla, působí fólie jako takové zrcadlo a mohou být jednostranně neprůhledné. Obecně se dá tvrdit, že čím je fólie tmavší, tím je i účinnější. Při volbě této tzv. protisluneční fólie bychom měli pečlivě zvážit, co si od ní vlastně představujeme. Cena se pohybuje kolem tří set korun za metr čtvereční bez DPH.

tepelně izolační fólie mají své uplatnění v našich domovech. Jejich hlavním účelem je zamezit unikání tepla z místnosti přes skleněné plochy v chladných časech. V letních měsících mohou tak maximálně omezovat průchod sluneční energie, nicméně se instalují na vnitřní stranu skla, tudíž v tomto případě nebudou tak účinné, jako jsou specializované solární externí fólie. Tyto tepelně izolační fólie dovedou odfiltrovat škodlivé ultrafialové záření. Představují i základní typ ochrany při rozbití skla. Ani v tomto případě bychom od nich však zázraky čekat neměli, protože jejich specializace je v tepelné izolaci. Ceny tepelně izolačních fólií se pohybují kolem pěti set korun za metr čtvereční bez DPH.

Pod pojmenováním privátní fólie si můžeme představit fólie se sníženou průhledností. Tyto fólie jsou předurčeny pro místa, kde potřebujeme zajistit naprosté soukromí. Takže by se mohly hodit do koupelen, na toalety nebo třeba do kanceláří. Fólie jsou bílé matné, s efektem pískovaného skla. Jejich cena se pohybuje kolem tří set padesáti korun za čtvereční metr s DPH.

Poslední zajímavou kategorii fólií tvoří antigraffiti. Graffiti patří mezi nepříjemnosti, se kterými se často setkávají lidí žijící v domcích bez předzahrádky. Vandalové jim poničí majetek a nikdo je nemůže dopadnout. Pro takový případ se vyplatí pořízení tzv. antigraffiti fólií. Ty jsou kompletně průhledné, takže není potřeba se bát jakýchkoli nežádoucích vizuálních změn na domě po jejich nalepení. Tyto fólie chrání citlivá sklad před spreji a fixy vandalů. Později chrání i před účinky čistících prostředků. Navíc je zde vynikající možnost jednoduše odlepit kompletně celou fólii a později nalepit zbrusu novou. Ceny těchto fólií jsou nejvyšší ze všech zmíněných a pravděpodobně se setkáte s cenami o něco vyššími než je pět set korun za metr čtvereční bez DPH.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články