Jak jednat s realitní kanceláří

vydáno 19.02. 2014 • Tipy a rady
Jak jednat s realitní kanceláří

Koupit starší byt přímo od majitele, to se dnes poštěstí málokomu. Obvykle vás čeká jednání s realitní kanceláří, které může dopadnout různě. Abyste neodcházeli s pocitem, že jste se nechali obalamutit nebo dokonce okrást, naučte se s realitními kancelářemi jednat jako profesionálové.  Anebo se nechejte zastoupit Home Institutem – stejně jako prodávající, ani vy nemusíte být u všeho, můžete si ušetřit starosti a přenechat obchodní jednání odborníkům.

Pojďme si hned na začátku vyvrátit jeden mýtus, který u nás panuje o realitních kancelářích. Mohl by vás stát hodně peněz, kdybyste mu uvěřili. Realitky nemohou být zdrojem nezávislých rad pro kupujícího. Pokud kupujete bydlení, realitní kancelář je váš protějšek při obchodním jednání, nestojí za vámi. Zastupuje prodávajícího a má provizi z konečné ceny nemovitosti, proto se snaží prodat ji co nejdráž a co nejrychleji. Mějte to na mysli při každém jednání.

Jakmile máte jasno v tom, kdo stojí na jaké straně, je zřejmé, že musíte být skeptičtí nejen ke všem radám, které od realitní kanceláře dostanete, ale také ke všem informacím, které jsou uvedené v inzerátu – ten je totiž reklamou na nemovitost, nikoli věrohodným zdrojem faktů. Každé jednání proto začněte ověřením informací z inzerátu a doptejte se na všechno, co je pro vás důležité. Později si určitě přizvěte k jednání svoje vlastní odborníky, kteří dost možná budou mít na technický a právní stav nemovitosti nebo kvalitu lokality jiný názor než realitní kancelář.

Hlavním předmětem vašeho jednání s realitní kanceláří je samozřejmě cena nemovitosti. Tady se vám vyplatí především udržet na uzdě svoje emoce – zásadně nedávejte najevo, že se vám byt líbí, neplánujte během prohlídky vybavení bytu ani rodinu. Ačkoli hledáte domov, do kterého se zamilujete, při koupi se snažte udržet atmosféru obchodního jednání. Abyste snížili cenu nemovitosti, použijte věcné argumenty postavené na reálných vadách, které na nemovitosti shledáváte vy anebo ještě lépe vámi pozvaní experti (technici, právníci, architekti).

Výhodou při jednání rozhodně bude, pokud dokážete realitní kanceláři vyjít vstříc. Realitní makléři chtějí byt prodat rychle – a často jsou v tom případně ochotní snížit jeho cenu. To neznamená, že byste měli unáhleně podepisovat rezervační smlouvu na byt, nejdříve si ho prověřte. Rychlý průběh celé koupě můžete zajistit jinak. Pokud se vám podaří domluvit si s bankou úvěr již předem (s určením jeho maximální výše), potom můžete realitnímu makléři slíbit, že celá transakce může být velmi rychlá, jakmile se dohodnete na ceně.

Je samozřejmé, že na jednání s realitní kanceláří vám hodně záleží – koupě bytu bývá dost často nejdražší investicí vašeho života. A přitom ji musíte zvládnout dobře napoprvé. Nejlepší proto je vzít s sebou někoho, kdo už má za sebou spoustu takových jednání, aby stál za vámi. Anebo můžete využít službu zastupování kupujících od Home Institute. Ta přináší na český realitní trh férový přístup běžný na Západě, kdy nejen prodávající, ale také kupující je při jednání zastoupen zkušeným expertem. A celý průběh koupě nemovitosti potom probíhá hladce a profesionálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články