Jak na plíseň v bytě - lokální plíseň

vydáno 10.12. 2013 • Domácnost

S plísní se může čas od času setkat každý a nejedná se o příjemného společníka v domácnosti. S plísněmi se musí začít bojovat ihned v zárodcích, aby byl boj dostatečně účinný. Plíseň v domácnosti dovede uvolňovat výtrusy, jež jsou základem pro další kolonie plísní, které si doma pěstovat určitě nechcete. 

Mikroskopické částečky plísní navíc mohou způsobit poměrně závažné alergické onemocnění. Jako řešení si mnoho lidí okamžitě vybaví přípravek Savo, ale ani to nemusí na plíseň stačit. Jak tedy na takovou lokální plíseň v domácnosti vyzrát? To se pokusíme popsat na několika následujících řádcích.

Plísně se vytvářejí hlavně na místech, kde se udržuje vlhkost. Plísním se tedy dá přecházet díky častějšímu vpouštění čerstvého vzduchu oknem. To je poměrně jednoduchý způsob, jak snížit riziko plísně, navíc ho může udělat úplně každý. Navíc cirkulující čerstvý vzduch brání plísním v rozšiřování. Plísně se v domácnosti vyskytují asi nejčastěji v rozích místností, v prostoru za nábytkem nebo v méně přístupných místech místnosti. Nejvhodnější prevenci představuje odsunutí nábytku ode zdi, aby za ním vzduch mohl volně cirkulovat.

Řešení problémů s plísní

Pokud se už plíseň vyskytne, pak by se jako první instance mělo vyzkoušet Savo proti plísním. Jedna taková lahev Sava s rozprašovačem stojí v obchodě přibližně devadesát korun a na lokální plíseň v bytě může být poměrně účinný. Před aplikací prostředku si pootvírejte okna v domácnosti. Za poznámku stojí, že plísním se v našich domácnostech daří hlavně v zimních měsících, protože se doma o něco méně větrá. Určitě se připravte na rozprašování speciálního prostředku, třeba již zmíněného Sava na plísně. 

Dále se bude hodit menší kbelík, němž bude teplá voda a hadr. Přes ústa si dejte roušku, jež vás ochrání před spórami plísně, což je velmi důležité, jelikož vdechované spóry mohou být velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Vyždímaným hadrem přetřete veškerá místa postižená plísní. Pokud byste neměli k dispozici roušku, pak si můžete vystačit s obyčejným šátkem. Vezměte přípravek na plísně a postříkejte jím veškeré postižené oblasti. Na etiketě by se měl nacházet podrobnější návod na použití. Prostředek se ve většině případů bude rozprašovat ze vzdálenosti dvaceti centimetrů od plochy. Plíseň většinou nemizí ihned, takže by se akce měla opakovat klidně i několikrát v průběhu jednoho měsíce. Velice podstatným předpokladem pro zdárné odstranění plísně je o něco častější větrání.

Odolná plíseň

Pokud nebudete s předcházejícím jednoduchým způsobem úspěšní a plíseň se bude v domácnosti i nadále nacházet, měli byste si určit příčinu výskytu plísní. Plísním se velmi dobře daří v oblastech, kde se vlhkost pohybuje ve vyšších hodnotách a také tam, kde neprobíhá cirkulace čerstvého vzduchu. Také se plísním daří v místech, kde se teplota pohybuje kolem dvaceti až dvaadvaceti stupňů Celsia. 

Vlhkost může klidně vzlínat kvůli nedobré izolaci. Jednoduchými triky se dá snížit vlhkost vzduchu v domácnosti. V místnosti by se mělo přestat sušit prádlo a měly by se přemístit veškeré rostliny, protože také produkují vlhkost. Pokud by i nadále nic nepomáhalo a plíseň by neustále zůstávala v domácnosti, pak se doporučuje vzít si na pomoc specializovaného odborníka, který v domácnosti změří hladinu vlhkosti vzduchu, najde příčiny vzniku plísní a udělá potřebné zákroky proti plísním s takovými prostředky, které se obyčejně nedají v drogeriích sehnat a jež mohou být o dost účinnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články