Vařte v nové kuchyni

vydáno 30.09. 2013 • Domácnost

V kuchyni se prostě musíte cítit dobře. Když vás omrzela stará linka, jste naštvaní z chaosu, který stojí za nedostatkem místa a to vše završí občasné „stávkování“ domácích spotřebičů, tak je asi  čas na změnu. Podle zamýšlené investice máte tři možnosti – povrchovou úpravu, výměnu dvířek a pořízení nové kuchyně.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, tak se raději připravte na časově i finančně náročnou operaci, která na čas ovlivní chod celé domácnosti. Na druhou stranu, odměnou vám bude nová kuchyň a to už stojí za určité komplikace.

Existuje několik řešení, jak efektivně i za dostupnou cenu kuchyň vylepšit. Nikdo nic nenamítá proti zapojení vašeho umu, ale náročnější akce raději svěřte profesionálům. Svou energii a volný čas vložte na výběr vhodné firmy, které práci svěříte. Porovnejte nabídky aspoň tří firem a zjistěte si potřebné reference. Pozor si dejte na internetu, aby si ty hodně kladné ohlasy na svou práci nepsaly firmy samy. Velkou pozornost věnujte přípravě smlouvy, v níž by neměly chybět přesný termín realizace, cena za domluvené dílo, způsob platby, pokuta za nedodržení termínu a záruční doba.

Fólie a barva kuchyně

Vcelku levnou změnu designu kuchyně vám obstarají barvy nebo originální samolepící fólie. Nejenom, že vás bude čekat malá investice v rámci stokorun, ale zapojíte i svou kreativitu a užijete si radosti z vlastní tvorby. Vhodný materiál seženete v některém hobbymarketu a věřte, že za víkend bude hotovo. Levnou a jednoduchou záležitostí je i výměna starých úchytek za nové nebo ty staré opatřit stejným odstínem jako skříňky a vše tak efektně sjednotit.

Nové barvy linky vám pomohou ke změně stylu, jež vám už nevyhovuje nebo když stojí mimo aktuální trend. Dekor dřeva a lakovaná nažloutlá dvířka spíš směřujte do chalupy, ale výrazná krycí barva je pozvedne i v moderním interiéru. Kromě sytých barev vypadá dobře i lazura v lehkém tónu. Nezapomeňte, že výše jmenované povrchové úpravy změní vzhled kuchyně, ale se starými vnitřky nic neudělají.

Nová dvířka v kuchyni

Pokud se chcete vyhnout bourání a pouhá povrchová změna nestačí, tak udělejte něco více. Ponechte starý korpus a vyměňte dvířka. Proměna to je rychlá, prosta jakýchkoliv stavebních úprav a zvládne ji každý šikovnější kutil. Patřičná firma vám zhotoví dvířka na míru a vám nezbývá než stará odmontovat a nová zavěsit do nových pantů.

Kromě různých barev a dekorů je možné si díky digitálnímu potisku navrhnout vlastní design dvířek. Jedinou podmínkou je dostatečná kvalita fotografie nebo grafiky. Podobně se může s použitím grafických motivů řešit stěna za linkou, a to díky obkladu z takzvaného grafoskla. To můžete nalepit na staré obkladačky nebo na zeď a lze tak sjednotit dekor dvířek s obkladem. Na sklo je možné „ zapéct“ listy z herbáře, textílie nebo dýhu.

Kompletní výměna

Jestli jste připraveni na bourání  a každodenní návštěvy členů stavební firmy, tak směle na rekonstrukci „zgruntu“. Jde o variantu nejdražší, ale směrem do budoucnosti nejefektivnější. Váháte-li mezi katalogovou kuchyní s předem danými rozměry a mezi modelem na míru, tak se musíte dobře rozhodnout. V prvním případě logicky ušetříte, ale nebudete vlastníky „originálu“ a nevyužijete v maximální míře daného prostoru. Typová kuchyně se hodí do míst, kde jeden z jejích okrajů bude končit v prostoru. Bohužel se může stát, že dojde k nevyužití mezery vedle linky v případě prostoru mezi dvěma stěnami.

Korpusy se vyrábějí vždycky z lamina, u pohledových ploch je větší výběr. Výslednou cenu kuchyně ovlivní nejen materiály, ale i její vnitřní vybavení. Záleží na tom, pro kolik a jakých zásuvek či drátěných košů se rozhodnete, prodražit vše mohou luxusnější panty a úchyty. A dražší bývají úzké vybavené skříňky než široké policové.

Mějte na paměti, že každá nová kuchyň by měla nejen dobře vypadat, ale musí být praktická. Moderní v dnešní době znamená maximálně funkční. Nešetřete na kování a vnitřní výbavě, jako jsou pojezdy, výsuvy či výklopy s tlumením. Pro někoho se může jednat o maličkosti, ale velmi výrazně ovlivňují ovládací komfort celé kuchyně.

Předem si musíte ujasnit, jak v kuchyni pobýváte, kolik věcí nakupujete a jakým způsobem ukládáte potraviny. Podle toho vymezte úložné prostory. Chytrý návrh vám ušetří místo, které využijete na něco jiného.

Nejprve si rozvrhněte čtyři základní zóny – uložení potravin, mytí, přípravu jídel a vlastní vaření. Všechny zóny by na sebe měly logicky navazovat. Může se stát, že vám rozplánování „zónování“ způsobí problémy a nebudete si vědět rady, tak potom navštivte internetové stránky některých dodavatelů, kteří na nich mají k dispozici aplikace sloužící k rozvržení kuchyně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články