Jak provést (nejen) předvánoční rychloúklid celého bytu?

vydáno 21.10. 2013 • Domácnost

Určitě jsou tací, kteří uklízí rádi a pohled na čistící prostředky, vysavač, kartáče, hadry, smetáky atd. je naplňuje nevýslovným blahem. Snad není troufalé tvrdit, že množina těch, které při slovech „velký úklid“ chytají mrákoty, je podstatně větší. Několikrát do roka se byt uvádí do stavu bezvadně poklizené klícky a vůbec se nemusí jednat o dobu adventní či předadventní, i když, podzimní čas velí zamyslet se nad průběhem toho pravého předvánočního úklidu. Zapomeňte na několikadenní martýrium s následnými čtrnácti dny potřebnými na zotavení. Uvést celý byt do stavu „perfektní uklizenosti“ je možné za jedno dopoledne a bez totálního fyzického vyčerpání. Stačí se řídit následujícím postupem shrnutým do několika bodů.

Předsíň je první vidět

Rozházené boty vypadají otřesně, proto je schovejte a obuv, co nenosíte, ukliďte nejlépe do krabic v šatně. Jestli jsou na očích rukavice a šály, tak je srovnejte do komínků a jakýkoliv věšák bezpodmínečně vykliďte. Uvědomte si, že právě v předsíni musí každého ohromit bezvadný pořádek, protože tato místnůstka je to první, co host při příchodu do bytu uvidí. Vůbec od věci není zapřemýšlet nad dodáním nějaké vůně do předsíňového prostoru. Raději než na chemické rozprašovače zkuste vsadit na příjemné aróma vůní pot pourri, které si můžete buď zakoupit nebo vyrobit sami. Předem si nasušte kůru z citrusových plodů, nařežte ji do úhledně – okrasných tvarů, přisypte sáček hřebíčku, pár tyčinek skořice a máte za pár korun hotovou vonnou misku.

Zrušte  chaos předmětů

Snad každý rozestavuje předměty na různé poličky, stolečky, skříněčky a další volné plochy. Jenže právě ony způsobují onen známý nesourodý chaos, díky kterému  i uklizený interiér vypadá značně neuspořádaně. Jinými slovy, veškeré suvenýry z dovolené, které se již stačily obalit nánosy prachu, ukliďte do krabic nebo nejlépe se s nimi navždy rozlučte. Různě roztroušené knihy po policích a stolcích  skončí urovnané v knihovně, stejně rozložené časopisy a noviny v krabicích nebo ve stojáncích.

Čistý nábytek vylepší interiér

Zbavit nábytek prachu a otisků prstů je základ a tato činnost vám zabere minimum času. Na povrchy z umělých materiálů vezměte hadřík namočený do teplé vody. Na nějaké saponáty raději zapomeňte, pokud nechcete mít na lesklých plochách matný film. Nábytek z masívu si žádá přeleštění přípravkem ze včelího vosku, který nejenom nádherně voní, ale dodá mu i výživu a patřičný lesk. Jestliže máte v bytě nábytek dřevěný, tak si vystačíte s mýdlovým roztokem a důkladně vyždímaným hadrem, jelikož voda může dřevo nenávratně poškodit. Neopomeňte na televizi a audiotechniku, které na prach fungují jako magnet.

Sklo je světlem bytu

Prosklené tabule, zrcadla i vystavené sklo po zásahu hadru a pěny prozáří světlem celý interiér. Sklo nebo porcelán na poličkách i ve skříňových sklenících přeleštěte opranou utěrkou, která nepouští chlupy. Celou práci vám usnadní kvalitnější mikrovláknové utěrky – nepoškrábou povrch a méně nasáknou vodou.

Lustry umocní dojem

Vyleštěné sklo vypadá v lesku světel nádherně, ale čistý lustr pokoj prozáří dvojnásobně. V dnešní době nemusíte při očistě  křišťálové svítící nádhery se spoustou ověsů trávit hodiny drahocenného času a už vůbec lustr sundavat. Použít lze speciální sprej, který nastříkáte na zavešený lustr  a na zakrytou zem pod ním prostředek steče spolu s veškerou špínou.

Mytí oken je náročné

Zimní omývání oken je snad tou nejvíce nepříjemnou záležitostí. Bohužel, v místnostech, ve kterých trávíte co nejvíce času a kam si vodíte hosty, by okna měla zářit čistotou. Ty v dětském pokoji a v ložnici tolik řešit nemusíte. Na okenní plochy v kuchyni a v obýváku vám výborně poslouží zakoupená stěrka a voda se silným saponátem. Samotná práce vám nezabere více než půl hodiny, protože se vyhnete i mnohdy nepříjemnémiu leštění skel. Když se nemůžete přinutit k mytí oken a za práci profesionální firmy nechcete vyhazovat peníze, tak sundejte záclony, hoďte je do pračky, kam jste přidali i dávku rozjasňovače určeného pro praní záclon a pusťte program bez máchání. Po doběhnutí pracího cyklu záclony vyndejte, nechte složené okapat nad vanou a zavlhka pověste. Ne zrovna čistá okna za nimi opravdu nikdo zkoumat nebude.

Kuchyň a koupelnu neošidit

Tyto dvě místnosti si nechte na závěr celé „úklidové“ akce, protože tam se vyskytuje nejvíc věcí, které dostanou úklidem pořádně zabrat a spoustu jich budete muset roztřídit. V kuchyni je nejlepší postupovat odshora dolů. Nejprve se soustřeďte na plochy dvířek linky, pak si vychutnejte pracovní desku. Nešetřete na kvalitních čistících pomocnících z drogerie, protože ty levné vám práci moc neusnadní, navíc mnohdy ani pořádně nefungují. Důkladně vyciďte digestoř, filtr a především sporák, který, jestli je to možné, při omývání kousek odtáhněte. Nakonec očistě podrobte i kuchyňskou baterii.

V koupelně vyčistěte vanu přípravkem k tomu určeným, totéž proveďte s umyvadlem a na závěr vyleštěte zrcadlo.

A je tu finále

Celé „smejčení“ by mělo uzavřít ošetření podlah a koberců. Vysajte celý byt a podlahové krytiny, kterým to neuškodí, důkladně vytřete vodou se saponátem. Parkety jen otřete vlhkým, dobře vyždímaným hadrem, protože i jim voda neprospívá. Jestli máte doma koberce, tak se snad ani nepouštějte do nějakého velkého odstraňování skvrn. Tuto „lahůdkovou“ činost si raději přesuňte na dobu posváteční. Ono se totiž dá dost dobře předpokládat, že během času adventního  a vánočního ( velikonočního a jakéhokoliv jiného, před kterým se uklízí ) se na koberec snesou úlomky cukroví a jídla , které se rozšlape a vyrobí tak další „flíčky“. O vybryndaném svařeném či jiném vínu a dalších tekutinách ani nemluvě.

Tak, nyní si naordinujte tu správnou dávku pracovního zápalu a věřte, že za pár hodin budete spokojeně sedět v příjemně poklizeném bytě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články