Jak si poradit s mravenci v domě

vydáno 01.02. 2014 • Domácnost

Mravenci. Spousta lidem se při tomto slově zježí vlasy na hlavě. Jestli i vy bydlíte v domácnosti, kterou tyranizují nájezdy tisíců malých černých vojáčků, víte, jak je těžké se jich zbavit. Váš dům je přitahuje hlavně svým teplem, a také spoustou potravy, na které vám následně parazitují. Mravenci sami o sobě nejsou škůdci, ale to, že do domu nesmějí, jim zkrátka nevysvětlíte.

Proč je tak láká váš dům

I nejčistší domácnosti se nájezdům mravenců neubrání. I když si myslíte, že se do vaší kuchyně nebo spíže nemají kudy dostat, oni si cestu najdou vždycky. Nejvíc postižené jsou chaty v lesích, poté vesnické domky, ale problémům se nevyhnou ani městské byty. Mravence láká vůně různých dobrot, a v zimě také teplo. Pokud se jim u vás doma zalíbí, založí si tu celé mraveniště, kladou vajíčka a z vašich zásob krmí nejen sebe, ale i mladé. Brzy tak máte plný dům mravenců.

Cestičky ve zdech

Jakmile si mravenci vytvoří ve zdech cestičky, není už vůbec snadné se jich zbavit. Můžete nastražit jakoukoliv past, používat jakýkoliv prostředek, pořád tady budou. Je to tím, že už mají ve zdech svoje kolonie, a jen občas vyšlou pár jedinců pro něco na zub.

Boj začíná

Jakmile se jednou objeví ve vašem domě mravenci, můžete začít tušit blížící se mravenčí apokalypsu. Do domácnosti totiž nikdy nevyrazí jen jeden mravenec, ale celé stovky malých dotěrných jedinců. Nejčastěji je naláká vůně něčeho dobrého, a hlavně sladkého. Z tohoto důvodu na ně narazíte hlavně v kuchyni či ve spíži. I když zlikvidujete všechny mravence, které uvidíte, spousta se jich stačí schovat a budou vám neustále vylézat ven.

Poznejte svého nepřítele

Jediné, co lidé o mravencích vědí, je to, že je v domě neskutečně otravují. Oni přitom mají propracovaný způsob, jak váš domov systematicky ovládnout. Jak jistě víte, mravenci jsou velice pracovití a ve společenství mají rozdělené role. Ve vaší domácnosti mají samečci na starosti budování cestiček ve zdech, samičky pak kladou vajíčka a shánějí potravu, kterou by mladé nakrmili. Díky dobré výživě malí mravenci rychle vyrostou a přidávají se k ostatním v jejich pilné práci.

Může se to zdát nemožné, ale i tak malí tvorečkové jsou poměrně dost chytří. Když se rozhodnete nastražit na ně jed, nesmíte zvolit ten, který má okamžité účinky. Jakmile ho totiž pár mravenců ochutná a hned zemřou, ostatní jed rozpoznají, ani se ho nedotknou a utečou.

Vyháníme mravence

1. Prevence

Nikdy úplně nezařídíte, aby se vám mravenci vyhnuli. Můžete jim ale jejich práci značně zkomplikovat. Stačí, když budete potravu pečlivě uschovávat v lednici nebo ve skříňkách, a nenecháte ji jen tak na stole. Mravence nejvíce láká sladké, proto cukr nenechávejte jen tak otevřený někde ve skříňce, ale pořiďte si na něj pevně uzavíratelnou plechovou dózu. Drobečky po jídle vždy pečlivě zametejte a případnou vylitou šťávu nebo jiné sladké pokušení okamžitě setřete vlhkým hadříkem. Samotnou šťávu s různými sirupy nebo sladkými nápoji nenechávejte venku na lince nebo na stole, ale schovejte. Hned, jak se u vás mravenci objeví, projděte svůj byt a všechna podobná lákadla odstraňte.

2. Jed s pozdějším účinkem

Chcete-li mravencům jednou pro vždy ukázat, kdo je tady pán, a rozhodnete se pro jejich vyhubení, měli byste vybrat ten správný jed. Jak jsme psali výše, jed s okamžitým účinkem mravence vyděsí a jíst ho nebudou. Ten pravý jed musí být dostatečně lákavý, aby mravencům zachutnal a oni ho odnesli i svým potomkům do hnízda. Brzy tak vyhyne celá kolonie.

3. Svařák jim nevoní

Mravenci mají velice vyvinutý čich, který je neodolatelně táhne ke všemu sladkému. Mohou tak vycítit buchty chladnoucí za oknem z neuvěřitelné vzdálenosti. Co naopak nesnesou, je aromatická vůně hřebíčku a skořice, která je pro jejich extrémně citlivý čich příliš silná. Udělejte si pěkný večer, a společně s pěkným posezením u voňavého svařáku vyženete i pár nezvaných návštěvníků.

4. Copak jim ještě nevoní?

Mravenčímu čichu nevoní velice aromatické bylinky (bazalka, tymián, majoránka,…). Nepotěšíte je ani solí nebo chilli kořením. Vyčíhejte si jejich cestičky, posypte je tímto kořením a uvidíte, jak budou dobrovolně mizet.

Mravenci vám nepoděkují ani za silně aromatické olejíčky do aromalampy. Pořiďte si aromalampu, nakapte do ní pár kapek levandule nebo eukalyptu a kromě krásně provoněného bytu se vám budou malí přistěhovalci stěhovat pryč.

Nájezdy mravenců trápí hlavně domácnosti na venkově. Máte-li u domku zahrádku, můžete se preventivně bránit zasázením silně aromatických bylinek nebo plodin. Pěstujte si svůj vlastní česnek, cibuli nebo pažitku a držte si mravence pěkně od těla.

Ač se to může zdát člověku divné, mravenci nesnášejí vůni kávy. Po vypití šálku proto sedlinu nevyhazujte, ale usušte, a umístěte na mravenčí cestičky. Budou se jí hodně velkým obloukem vyhýbat.

Méně příjemnou variantou pro člověka je nesnášenlivost mravenců vůči octu. Umyjte celý byt octovou vodou, aby odér octu byl pořádně cítit, a užívejte si, jak mravenci utíkají. Problém může být, že se ani vám nebude chtít v octovém zápachu bydlet.

5. Kvasnice

Když nebude nic zabírat, zkuste proti mravencům použít jejich největší slabinu – cukr. Do cukru přimíchejte kvasnice a tuto směs dejte na papír na místo největšího výskytu. Mravencům bude směs hrozně moc chutnat, ale kvasnice způsobí, že jejich maličká tělíčka začnou bobtnat a odumírají.

6. Jarová voda

Další prostředek, který by měl zaručeně pomoct, je jarová voda. Smíchejte jar s vodou a nastříkejte ji do míst, kterými k vám mravenci vlézají. Jakmile to párkrát zopakujete, už se v otvorech mravenci neobjeví.

7. Křída a zubní pasta

Bílou školní křídu nastrouhejte na prášek a vysypte s ním mravenčí stezky. Po nějaké době se u vás mravencům přestane líbit. Stejný efekt má i zubní pasta, jejíž vůně se malým škůdcům ani trošku nelíbí.

8. Prášek do pečiva

Babské rady radí proti nájezdníkům používat prášek do pečiva. Když ho rozsypete mravencům do cesty, nebude jim vůbec chutnat, a také se jim bude lepit na nohy a znesnadňovat jim invazi.

9. Radikální řez – sprej proti hmyzu

Když už jste vyčerpaní z toho, jak nic nezabírá, přestaňte si brát servítky. Pořiďte si sprej proti hmyzu a pořádně s ním vystříkejte místa, kudy k vám mravenci lezou. Po určité době si nebezpečí uvědomí a přestanou k vám chodit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články