Dřevěný zahradní nábytek

vydáno 23.02. 2014 • Zahrada

Každý z nás by měl chtít krásnou zahradu, kterou by mohl používat za různým účelem. Lidé chtějí mít  zahradu jako hobby a pěstovat si na ní různé plodiny, ale také mají rádi zábavu. K té slouží nejen třeba takový bazén či hřiště, ale také bezpochyby posezení.

Pakliže si chcete nechat vystavět na zahradě nějakou pergolu a nebo jen terasu, tak budete jistě přemýšlet o tom, jaký nábytek pro její vybavení zvolíte. Základním materiálem se pochopitelně stalo za spoustu let své existence dřevo. Ze dřeva jako takového se dá bez větších problémů zhotovit celá sada zahradního nábytku. Když si vezmeme jednotlivé kusy nábytku, tak vězte, že ze dřeva velmi dobře zhotovíte nejen stoly a židle, ale také různá křesla, lavice, podnožky, lehátka a nebo také různé odkládací plochy či polohovací křesla. Zkrátka jednoduše se dřevo stalo velmi variabilním materiálem, ze kterého se dá v podstatě vyrobit, na co si jen vzpomenete.

Samotný nábytek vyrobený ze dřeva ostatně můžete umístit jak do venkovního prostředí, tedy na terasu, do pergoly a podobně, tak také dovnitř domu. V takové předsíni anebo nějakém atriu vypadá tento nábytek velmi dobře a mnohdy bychom ani nepoznali, že se jedná o venkovní.

Když začneme u samotného výběru dřevěného nábytku, tak musíme na úvod předeslat, že ten záleží ryze na jeho budoucím majiteli. Nicméně abychom do toho nezatahovali pouze vkus daného člověka, tak je nutné říct, že velmi důležitou roli hrají také prostory, do kterých bude dřevěný nábytek zasazen. Pokud máme samozřejmě k dispozici prostory velké, tak není problém si vybrat libovolnou sestavu, nicméně u malých prostor jsme už limitováni.

Jestliže se ptáte, co všechno by měl zahradní nábytek splňovat, pak vězte, že především by měl být pohodlný. Neměli bychom se ani zdráhat slova komfortní. Vždyť právě na zahradu jdeme mnohdy relaxovat po velmi náročném a vyčerpávajícím dni. Určitě není tedy na škodu si pohodlí tohoto nábytku vyzkoušet přímo v prodejně.

Dalším důležitým faktorem, který se dřevěného nábytku týká, je nosnost. Pokud patříte mezi silnější jednice, tak určitě volte masivnější typy nábytku se zvýšenou nosností.

Mezi další úskalí při výběru dřevěného zahradního nábytku bychom také mohli řadit jeho parametry. Jako příklad uveďme třeba výšku opěradla lavice či křesla a nebo židle. Velmi důležitá je také velikost samotného sedáku. Velmi důležitým se také pochopitelně stal hladký povrch. Pakliže je tento nábytek plný nějakých suků anebo není úplně dobře upravený co se týká kluzkosti povrchu, pak je odpočinek na něm nepohodlný a mnohdy i nepříjemný.

Dejte si také pozor na takovou pryskyřici, která dovede udělat s oblečením doslova divy v tom špatném slova smyslu.

Bylo by určitě špatně, kdybychom mluvili o dřevěném zahradním nábytku a nezmínili bychom se o materiálech, z nichž je vyroben. Nejčastějším dřevem, ze kterého se vyrábí zahradní dřevěný nábytek, se stalo dřevo měkké. To je představováno například smrkovým a borovicovým dřevem. Pakliže sáhnete po luxusnějším materiálu, tak si necháte udělat zahradní nábytek například z dubu anebo z buku. Myslete ale také na to, že luxusnější zboží vás bude něco stát.

Je třeba ale také konstatovat tu skutečnost, že dřeviny v našich krajích běžné jsou postupně vytlačovány ušlechtilými dřevy exotickými. Mezi tato dřeva řadíme například červený cedr, bambus a nebo teak. Exotické dřeviny jsou velmi kvalitní a jejich stabilita pružnost kombinovaná s trvanlivostí láká mnoho zákazníků. Velmi důležitá je také údržba zahradního dřevěného nábytku. Je třeba používat jemné houbičky a nebo speciální hadry či kartáče. Jinak k samotnému mytí by měla stačit vlažná mýdlová voda.    

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zahrada'
Tipy na jiné články