Ploty a oplocení

vydáno 23.03. 2014 • Zahrada

Slovo plot se v podstatě stalo synonymem ke slovu oplocení, jelikož význam těchto dvou slov je přibližně totožný. Kdybychom si měli říct, co to plot vůbec je, tak se jedná o jakousi volně stojící stavbu, jejímž základním úkolem je zamezení vstupu na určitý pozemek nebo jeho výseč. Plot je v podstatě jakýmsi druhem stavby, která má ale mnohem jednodušší konstrukci oproti klasické zdi či budově. Ploty jsou postaveny z různých materiálů a podle toho je lze i rozdělit.

První klasickým typem plotu je plot vyrobený z drátu. Drátěný plot je vyroben ze železných patek, které bývají zpravidla pomocí betonových základů zapuštěny do země a samozřejmě se souvislého pásu nějakého pletiva z drátu. Mnohdy bývá tento drát dokonce obalen bužírkou a nebo nějakým jiným druhem plastu. To takový dřevěný plot vypadá úplně jinak, jelikož se skládá z jednotlivých desek anebo jiných dřevěných dílů. Mezi další druhy plotu řadíme plot z ostnatého drátu, který se používá zejména ve vojenské oblasti. V civilním světě se ostnatý drát používá snad jen pro ochranu nějakých významných budov, nicméně mezi obyčejnými lidmi se od jeho výstavby upustilo. Dalším typem plotu je kamenná zídka. Ta už se v podstatě stává jakýmsi druhem stavby. Na kamennou zídku může a nemusí být použito klasického stavebního postupu.

Co se týká jiných typů plotů, tak jmenujme třeba takový elektrický ohradník. Toho se využívá zejména u chovu různých zvířat. S elektrickými ohradníky se setkáváme u různých zemědělců, jež chovají různý dobytek. Elektrické ohradníky mají hlavně funkční smysl, jelikož zvířata se po mírném výboji leknou a vrátí se zpět ke středu ohrady. Jediným plotem, který se nemusí stavět, je takzvaný plot živý. Na ten rozhodně nebudete potřebovat žádný stavební materiál. Jednoduše si můžete koupit pouze semínka a nebo sazenice různých okrasných dřevin. 

Jako živý plot se velmi často používá porost jalovce, túje a nebo třeba buku, dubu či dřišťálu. Mezi obranné ploty, které se stavěly hlavně v poměrně dávné minulosti, řadíme například palisády. Jako poslední typ plotu zmíníme balustrádu, jejíž hlavní funkcí je estetické působení na oko člověka. Balustráda je v podstatě jakýmsi ozdobným zábradlím, které bylo vytvořeno pomocí malých sloupů. Právě tyto sloupy se nazývají balustry. Jinak většinou se tento typ plotu staví u schodišť nebo na různých terasách či balkónech. Balustráda může být jak přímá, tak také různě se klikatící. Stavebními materiály mohou být například dřevo, betonu či kámen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zahrada'
Tipy na jiné články