Jak si poradit s moly v domácnosti

vydáno 28.02. 2014 • Domácnost

S otravnými malými motýlky, kteří terorizují domácnost, se setkal nejspíš každý. Jakmile se k vám jednou dostanou, je téměř nemožné se jich zbavit a boj s nimi je běh na dlouhou trať.

Jak se k vám vůbec dostanou?

I když se budete snažit sebevíc, moli si svoji cestičku do vašeho bytu vždycky nějak najdou. Postihnout mohou i tu nejčistší domácnost a prevence proti nim neexistuje. Stačí, když si jednoho z nich přinesete domů z obchodu s potravinou, kterou napadli moli už ve skladu. Jimi napadené potraviny se musejí vyhodit, proto vás budou stát kromě nervů i peníze.

Druhy molů

1. Mol potravinový

Mol potravinový je v současné době hodně rozšířený tvor, který s radostí obývá kuchyně a spíže. Podle center jejich zájmu je rozlišujeme na poddruhy: Mol skladištní, mol datlový a mol moučný. Jakmile se vám mol zabydlí v zásobách potravin, je vám ale asi celkem jedno, o který z druhů se jedná.

2. Mol šatní

Hodně nepříjemná je návštěva tohoto malého motýlka ve vašem šatníku. Nejvíce se mu líbí v oblečení uskladněném v temnu, vlhku a špíně. Zde může v klidu klást vajíčka a donekonečna se krmit na látkách. Když vám mol šatní vylétne ze skříně, je nutné zahájit proti němu nekompromisní boj.

Kde na ně narazíte?

Moli si všeobecně libují v tmavém, teplém, vlhkém a nevětraném prostředí, kde je nic neruší a mohou tak v klidu hodovat a klást vajíčka. Jakmile třeba zapomenete ve spíži otevřený balíček ovesných vloček, může se stát dokonalou líhní, ze které pak vznikne celá armáda všepožírajících molů. Naopak nemají rádi světlá a čistá místa, a také jim nevyhovují příliš nízké, nebo příliš vysoké teploty.

Mol je mlsné stvoření, které si nejvíce libuje v různých sypkých směsích. Jejich typické bílé pavučinky tak najdete v ovesných vločkách, müsli, mouce nebo koření. Také je láká sladké, proto vám mohou obsadit i zásoby sladkostí nebo sušeného ovoce.

Zbavujeme se molů

Zlikvidovat všechny moly není vůbec snadné, ale i tak se do toho musíte pustit dřív, než vám zamoří stovky jedinců celý byt.

1. Prevence

U boje s moly vám může pomoct dodržováním pár zásad, i když v tomto případě se k vám dotěrný hmyz může dostat i tak.

a) Nenechávejte sypké směsi v původních otevřených obalech, ale pořiďte si na ně uzavíratelné dózy, do kterých je budete přesypávat.

b) Mějte přehled o vašich potravinách a nic neskladujte příliš dlouho. Stačí totiž pár měsíců nechat v zadním rohu spíže otevřenou krabici s müsli a o zábavu máte postaráno.

c) Čistota je nejen základ zdraví, ale i boje proti molům. Pravidelně umývejte kuchyňskou linku, skříňky i spíž. Nezapomeňte ani na skrytá místa (za policemi, v temných rozích, apod.), kde si mohou moli nerušeně žít. Zaměřte se na klidná, teplá a temná místa, ve kterých si mol libuje. Zde si vytvoří svoji základnu a budou z ní vylétat hejna motýlků na další potraviny.

2. Všechny potraviny napadané molem vyhodit!

Šetrné hospodyňce to možná přijde líto, ale je nutné všechny potraviny, které navštívil mol, okamžitě vyhodit. Nestačí pouze odsypat vrchní část potraviny, protože s největší pravděpodobností je prolezlá až na dno. Pokud například balíček mouky nevyhodíte celý, vylíhnou se z larev noví motýlci, kteří budou napadat další a další potraviny. V tomto buďte nekompromisní a vše napadené zlikvidujte!

3. Mololapky a ostatní pomoc z drogerie

Molů se dobře zbavuje pomocí tak zvaných mololapek, které pořídíte v drogerii. Jejich použití zvládne každý. Stačí sejmout obal a nalepit na místo, kde se moli nejčastěji vyskytují. Jen si dávejte pozor, aby vám příliš nepřekážela a nelepili jste se k ní vy sami. Po nějaké době bude mololapka plná přilepených molů. Kromě těchto lepících pastí si můžete koupit i sprej nebo gel na moly.

4. Babské rady nad zlato

Pokud nechcete nebo nemůžete jít do drogerie, můžete vyzkoušet zaručené rady našich babiček. Moli nemají rádi silné aroma, proto umístěte na místa jejich výskytu hodně aromatická koření – hřebíček, skořici,… Ušijte si praktické pytlíčky, které můžete umístit, kam se vám jen zachce. Navíc vám dlouho vydrží. Sice bude delší dobu trvat, než začnou moli hynout, ale pokud budete skříňky s výskytem molů pravidelně čistit a občas vyměníte bylinky za nové, budou pomalu mizet.

5. Utopit!

Obrovskou slabinou molů je tekutina, ze které se neumí dostat a utonou. Nastražte jim proto past ve formě jablečného octa, který je bude neskutečně lákat. Mističky s octem nastražte na místa výskytu molů a přichystejte tak otravným motýlkům jejich poslední koupel v životě.

6. Jsou opravdu pryč?

Moly jste sice vyhnali, ale nevíte, jestli se vám v mouce neklubou nové zárodky. Právě v případě mouky si můžete lehce pomoct. Prosejte ji přes jemné síto a dejte ji na deset minut péct do trouby nastavené na 90°C. Všechny případné zárodky zahynou a mouka bude použitelná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články