Plastová okna - trvalá úspora energie

vydáno 16.09. 2013 • Domácnost

Podle některých proudů v současné architektuře bytových domů jsou okna a jejich rozmístění tím nejdůležitějším prvkem, na kterém potom závisí jak estetická hodnota domu, tak především i  samotné bydlení. Jiní architekti těmto hlasům oponují s tím, že podobné představy jsou přehnané. Ať je tomu jak chce, na jednom se shodnou všichni: postavit nebo zrekonstruovat dům, aniž bychom přitom věnovali dostatečnou pozornost tomu,  jaká v něm budeme mít okna, nemůže vést k ničemu dobrému.

Počet oken a uspořádání, jejich velikost, to všechno jsou věci, jejichž důležitost obvykle doceníme až v situaci, kdy zjistíme, že je něco špatně. Kdo má rád světlo si uvědomí, že v jeho bytě je pořád tma, člověk který „ušetřil“ tím, že nic neměnil, na jaře zjistí, že výše účtů za elektřinu překračuje jeho nejhorší noční můry.

Nejde přitom jenom  o to, abychom věděli, že nová okna s sebou v nesou úsporu energií, pokud je srovnáme s „klasickými okny“, která o svátcích leta umývali naši prarodiče. Celý problém je poněkud složitější. A to je také důvod, proč se nyní blíže podíváme na jejich v ČR momentálně nejrozšířenější druh – plastová okna.

Skutečnost, že jsou u nás nejrozšířenější ale v žádném případě neznamená, že bychom je jednoduše mohli automaticky považovat za jedinou správnou variantu – stejně tak mají své spokojené zákazníky stovky firem , které se věnují výrobě oken ze dřeva, hliníku, nebo jejich kombinací. Vždy by proto mělo platit, že prvním krokem při nákupu oken je návštěva některé specializované firmy, kde vám určitě poradí, který druh oken je zrovna pro váš dům nebo byt ten nejvhodnější.  

Ohlídejte si velikost oken!

Snížení tepelných ztrát především v zimních měsících roku je zřejmě hlavním důvodem, proč sáhnout k plastovým oknům. Důležité je zde ale také vědět, že vliv na to, kolik protopíte má nejen druh oken, ale také jejich velikost! Prakticky to znamená, že čím větší okna, tím je nutné topit déle nebo výkonněji.

Samozřejmě tím nemáme na mysli, že byste si při výběru toho ideálního modelu měli hlídat každičký centimetr. Dobré je ale být si toho vědom v situaci, kdy se například rozhodujete, jestli si mít v obývacím pokoji celou stěnu prosklenou, anebo se v tomto směru držet více při zemi.  Zároveň ale platí, že než tři okna malá, z hlediska úspor energií je lepší investicí pořízení jednoho velkého okna, které  zabírá stejnou plochu jako tři malá.

Kromě toho také výrobci oken doporučují, aby se každý během svých propočtů držel pravidla, podle kterého bychom si před definitivním rozhodnutím vždy měli udělat „test“ toho, zda  se nám sice nepodaří ušetřit za energie, ale za cenu toho, že se potom doma budeme topit ve tmě. Chcete-li se proto ubezpečit, že v bytě budete mít dost světla, sečtěte plochu všech oken v místnosti. Pokud zjistíte, že je stejná jako 1/8 plochy podlahy této místnosti, nebo větší, je to dobré. Pokud je naopak menší, měli byste zauvažovat o tom, jestli by nebylo na místě pořídit oken víc, anebo větších.

Okna jednou za život  (Jaká okna? Plastová, dřevěná, nebo hliníková?+zbytek) 

Hlavním důvodem, proč u nás v současnosti lidé dávají přednost plastovým oknům před dřevěnými nebo hliníkovými je jejich nižší cena. Pokud si blíže prostudujeme nabídky jednotlivých společností a srovnáme okna stejných kategorií, tak snadno zjistíme, že nákupem plastových oken lze oproti těm dřevěným ušetřit v průměru třetinu nákladů! U těch nejlevnějších modelů potom cenový rozdíl může být ještě o něco větší, a blížit se třeba i 40 %.

Kromě „ryzích“ plastových oken jsou na trhu také jejich varianty, kde je při výrobě užito také hliníku. Vnější rám okna má potom v tomto případě prakticky ničím neomezenou životnost. Pod hliníkovým pláštěm si v dnešní době samozřejmě nemusíme rovnou představovat vzhled laciných příborů ze školních jídelen. Běžnou součástí každé objednávky tohoto typu oken je totiž také výběr barvy vnějšího rámu ze skutečně velice široké nabídky odstínů.

Cena samozřejmě není jedinou předností plastových oken. Jejich vysoká obliba kromě toho pramení také jednoduše z faktu, že představují dobrý způsob, jak zamezit unikání tepla (podle dostupných čísel třeba i o čtvrtinu nižší), není potřeba věnovat čas jejich údržbě, a vydrží skutečně dlouho.

Pokud je pro vás nejdůležitějším hlediskem právě délka životnosti plastových oken, nemusíte mít obavy, že jde o investici, kterou byste byli nuceni po několika málo letech opakovat. Padesát let vývoje v oblasti zkoumání využití plastů při výrobě oken vyústilo ve skutečnost, že pokud si zítra koupíte plastové okno, tak se v podstatě můžete spolehnout na to, že bude bránit unikům tepla i v den vaší smrti.

Samotné technické vlastnosti, jak prokázali mnohé laboratorní zkoušky, zaručují, že s výdrží problém u plastových oken nebude. Pokud proto někdy dochází k tomu, že majitelé domů sahají po výměně již zabudovaných plastových oken, jde spíše o otázku vkusu. Někdo jednoduše zatouží po jiném modelu, protože dosavadní plastová okna již dále neuspokojují jeho estetické požadavky.

Pokud jde o péči, již údržba oken vyžaduje, vychází ze srovnání lépe plast než dřevo. Zatímco plastová okna osadíte, a v podstatě už se o ně dále nemusíte starat, pokud se stanete majiteli dřevěných oken, tak byste měli vědět, že čas od času bude nutné okna znova přetřít speciálním nátěrem, který teprve zaručuje dlouhodobé  dobré izolační vlastnosti.

Anatomie plastových oken

Podívejme se ještě ve stručnosti na některé součásti a parametry plastových oken, se kterými se lze nejčastěji setkat, a které jsou běžným zdrojem různých nedorozumění a pověr.

Velice často se lze na stránkách různých internetových diskusí setkat s názorem, podle kterého se dá odvodit jak je okno kvalitní a jak dobře izoluje z toho, kolik je v něm komor. Tyto hlasy potom opakují rovnici víc komor, rovná se lepší okno. Výrobci oken ale namítají, že to neplatí. U komor je totiž důležité spíše to, jak silné mají stěny a přepážky, nebo jak daleko jsou tyto přepážky od sebe vzdálené. Užitečnost okna zkrátka vždy závisí na více faktorech. 

Stejně tak existují nejasnosti kolem správného způsobu, jak okno usadit. Nemusíme snad ani dodávat, že podcenění této operace může vést k tomu, že slavnou výměnou oken neušetříte nic: špatně osazené okno pořádně netěsní. Někdy se přitom lze setkat s doporučením, abychom po osazení okna izolaci obstarali jenom použitím polyuretanové pěny. Toto zjednodušení ale k dostatečnému zaizolování nestačí! Vždy je potřeba ještě poctivě utěsnit připojovací spárování!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články