15 triků ke zvětšení malého bytu

vydáno 04.09. 2013 • Tipy a rady

Již dávno se traduje, že Češi jsou národem manuálně zručným a že si umí s lecčíms poradit. Především na západ od našich hranic se na mnohé práce povolávají firmy, my se pouštíme svépomocí i do náročnějších pracovních „akcí“ včetně bytových úprav. Základním  a specificky českým problémem je hledání odpovědi na otázku, jak zvětšit menší či malý byt, když nafouknout ho nelze. Mnozí Evropané by strnuli v úžasu, do jakých bytových prostor se dokážou Češi  vměstnat. Nelze se tomu divit, když průměrná velikost českého bytu je 76 m2 oproti evropským stovkovým hodnotám.

Všeobecně platí, že malý byt s sebou přináší větší plánování a nákup zařízení s rozmyslem. Využití  každého místa a koutu v bytě  se někdy neobejde bez pořizování  nábytku na míru, ale není třeba mít z toho obavy, protože dnešní truhláři opravdu dokáží divy.

Barvy v menším bytě by měly být jednoznačně světlé. Důležité je i světlo, čím ho bude  více, tím lépe. Dnešní trendy hovoří o zbavování se všemožných příček a zdí. Ovšem nejdůležitější pravidlo zní – nehromadit zbytečné věci!

Co vše se může podílet na zvětšení bytu?

 1. Pohyblivý  nábytek. Na něj rozhodně nezanevřete. Je možné ho přesouvat a posouvat dle   potřeby, rychle jej uklidit tam, kde nepřekáží. Od věci ani není mobilní  část regálové stěny, kterou lze využít jako stolky, boxy či skříňky.
 2. Rychlý  úklid pracovního místa. Pracovnu v bytě, byť i malou, je třeba řešit  tak, aby se dala rychle ukrýt. Velmi dobrou službu  udělá skříň na míru u jedné stěny  pokoje. Potom můžete jedním přesunutím vše uklidit.
 3. Zrcadla.  Když si pořídíte hodně zrcadel do bytu, tak se nejenom naučíte mít se  rádi, ale dosáhnete i optického zvětšení interiéru. Zrcadlo dokáže danou místnost pocitově zdvojnásobit. Navíc, zrcadlová  stěna dobře skryje vchod do koupelny nebo šatnu.
 4. Světlé  barvy. Těmi není rozhodně myšlena pouze bílá nebo v současnosti hojně   rozšířená žlutá. Pokud opatříte jedné stěně pruhovaný vzor a zbytek  místnosti necháte jednobarevný ( a klidně i bílý nebo žlutý ), tak celá  místnost získá nejen neotřelý vzhled, ale i optické zvětšení.
 5. Koupelna.  V ní je možné ušetřit hodně místa díky sprchovým boxům, které  prošly velikým vývojem a mnohdy je  k neuvěření, co dokážou. U van není od věci si ohlídat, aby to, co se   ubere na délce, se přidalo na hloubce.
 6. Úložné  prostory. Není třeba se obávat zkosené stěny v malém bytě. Využít ji  lze  na to, čeho se mnohdy nedostává – na úložné prostory. Pouze to s největší pravděpodobností znamená   pořídit si nábytek na míru
 7. Úkryty.  Nezapomeňte se dobře podívat, které prostory ještě nejsou využité vůbec  nebo jen částečně. Kapsáře v koupelně pojmou mnoho maličkostí, šikovná kuchyňská linka dokáže skrýt i malou spíž a pod postel je možné schovat  sezónní vybavení.
 8. Využitá  výška. Malý byteček může mít sice ubráno na ploše, ale přidáno ve výšce. To  je výhoda, ze které lze získat maximum možného. Co například knihovna ke stropu, patrové postele nebo úložná komora přístupná po žebříku. Nabízí se  i řešení „od podlahy“- zvýšit část pokoje pódiem a do něj skrýt nepotřebné  věci.
 9. Háčky. Proč nepověsit i věci, u kterých bychom to možná nečekali. Nejen boty, kola, ale i židle, jejichž zavěšení lze vydávat za designově výtvarné  řešení.
 10. Oblé  hrany. Když je k dispozici interiér, do kterého se toho musí hodně  vejít, tak oblé hrany působí jemněji a útulněji. Nábytek bez ostrých hran  by měl být spíš světlejší, jinak z něj budete mít pocit, že se na vás  tlačí.
 11. Opatrně  s nábytkem. Mělo by platit, že do menšího prostoru patří méně nábytku.  Malé byty si doslova říkají o minimalisticky zařízený interiér. Proto  žádné robustní přezdobené stěny a tmavé kouty, což působí stísněným dojmem.
 12. Lehké  skříně. Bytoví architekti doporučují v menších interiérech využívat místo  těžkých klasických skříní co nejvíce odlehčené regálové systémy. Nejen že  působí méně masivně, ale  prosvítání  stěny za uloženými věcmi navozuje dojem splývání systému s pokojem.
 13. Nábytek  2 v 1. Při zařizování žádejte nábytek, který má vícero využití.  Například pohovka s možností kvalitního zdravého vyspání nebo  s úložným prostorem, který může fungovat i jako noční stolek.
 14. Nastavitelný  nábytek. Dnes není problém si vybrat pěkný jídelní stůl nastavitelný jak  pro dva, tak i pro více stolovníků. Podobně poslouží i mobilní stolek a  lze jím rozšířit i pracovní plochu v kuchyni při náročnějším vaření a  pečení.
 15. „Neviditelný“  nábytek. Velikým hitem poslední doby se stal transparentní nábytek. Průhledné židle, stoly nebo i regály působí mnohem subtilnějším dojmem.

Tvrdí se, že luxus je v prostoru, ale zdaleka ne všichni jsou mu nakloněni a pro mnohé je jednoduše nedostupný. Ne nadarmo se říká, že co je malé, to je hezké nebo i milé. Proč by to nemohlo platit u méně prostorného bytu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články