Výběr zahradního nábytku

vydáno 21.10. 2013 • Zahrada

Máte-li zahradu, jistě na ní za příznivého počasí také rádi trávíte volný čas. Vyberte si pro tyto účely vhodný zahradní nábytek, který zároveň dodá zahradě pěkný ráz.

Jak vybírat zahradní nábytek?

Rozhodnete-li se koupit zahradní nábytek a začnete se po něm rozhlížet, zjistíte, že máte obrovské možnosti. Podle čeho nábytek vybírat? Důležité je stanovit si, kolik do něj chcete investovat, ale kromě ceny je důležité zohlednit i další faktory. Jedním z těch nejdůležitějších je umístění. Bude nábytek volně na zahradě ponechán všem povětrnostním vlivům, nebo ho budete mít v pergole pod střechou?
Dalšími faktory, které je třeba vzít v potaz, jsou náročnost údržby, skladnost, pohodlnost a odolnost. Rozmyslete si i jeho rozměry a to, zda ho budete moci někam skrýt na zimu, nebo bude-li zůstávat celoročně venku.

Zahradní nábytek podle materiálu

Zahradní nábytek se vyrábí z různých materiálů lišících se nejen svým vzhledem, ale i mnohými dalšími vlastnostmi. Přibližme si alespoň nejčastěji využívané materiály.

Plastový nábytek

Plastový nábytek je mezi lidmi rozšířený především pro svou nízkou cenu. Nesahejte však po nejlevnějším řešení, odrazilo by se to na kvalitě nábytku.
Kromě nízké ceny oceníte u plastového nábytku i snadnou údržbu, odolnost, ale i to, že se vyrábí v různých barvách. Dobře se vám s ním bude díky jeho nízké hmotnosti manipulovat.
Z nevýhod plastového nábytku to je především nižší trvanlivost a celková menší odolnost vůči mechanickým vlivům i přírodním podmínkám. Levnější materiály na slunci mění barvu.

Dřevěný nábytek

Velmi pěkně vypadá dřevěný nábytek. Svým přírodním materiálem dokreslí přírodní vzhled vaší zahrady.
Jeho cena je zpravidla o něco vyšší. Odvíjí se především od toho, z jakého dřeva budete nábytek volit. Oblíbené jsou tropická dřeva pro svou velkou odolnost. Z konkrétních dřevin to jsou např. meranti, teak či eukalyptus. Jsou dražší stejně jako dub, buk či borovice severského původu. Levnější je smrk a klasická borovice. Tyto druhy dřeva však nejsou tak odolné.
Dřevěný nábytek je náročnější na údržbu. Minimálně jednou ročně byste ho měli vyčistit a ošetřit speciálním prostředkem. Díky němu si dlouhou dobu uchová svůj pěkný vzhled a zvýší se jeho životnost Ani tak byste však neměli dřevěný nábytek nechávat na zahradě celoročně.

Nábytek z umělého ratanu

Stále oblíbenějším materiálem zahradního nábytku je umělý ratan. Lidé ho volí pro jeho vysokou odolnost. Existuje více druhů ovlivňující cenu. Nevolte ty nejlevnější. Jejich kvalita by vás zklamala.
Ratanový nábytek vypadá velmi elegantně, má nízkou hmotnost a minimální požadavky na údržbu. Nemusí se na zimu uklízet. Stačí ho přikrýt plachtou.
Ratanový nábytek seženete v různých barvách i provedeních. Říkáte si, že do venkovního prostoru by byl lepší přírodní materiál, tak proč nevolit přírodní ratan? Výhodou toho umělého je větší odolnost. Celkově má lepší vlastnosti.

Kovový nábytek

Chcete-li zahradní nábytek, který bude stabilní, volte kovový nábytek. Většinou ho seženete v kombinaci s potahem, díky kterému se vám na něm bude pohodlně sedět.
A z jakého konkrétního kovu nábytek volit? Oblíbený je hliník. Na rozdíl od mnohých jiných kovů je lehký a usnadňuje tak manipulaci s ním. Oceníte i jeho dlouhou životnost a nenáročnost na údržbu. Hliníkový nábytek nekoroduje. Některým lidem však vadí, že studí. Hliník totiž hůře vede teplo.
Možná dáte raději přednost ocelovému nábytku, který je buď vyrobený v nerezové podobě či je opatřený antikorozním nátěrem. Má dlouhou životnost a vysokou odolnost. Vyrábí se také v kombinaci s jinými materiály.

Betonový nábytek

Betonový nábytek je na zahradách rodinných domů využíván méně, ale někteří ho volí pro jeho dlouhou životnost a nenáročnou údržbu. Zpravidla je však v kombinaci s jinými materiály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zahrada'
Tipy na jiné články