Nejnižší cena, výborný vzhled a slušné jednání na prodejním místě či ve studiu pro pořízení kvalitní kuchyně rozhodně nestačí. Důležité jsou i mnohdy skryté detaily, které laik na první pohled nemusí odhalit a zaregistrovat.
- Nechte si poradit od odborníka, ale trvejte na speciálních požadavcích. Každá firma předkládá své katalogy a doporučuje zákazníkům standardní řešení. Ale specifická přání mají svá opodstatnění, proto si za nimi stůjte. Vysocí lidé ocení pracovní desku ve větší než standardní výšce. A v malé kuchyni je dobré se spokojit s menším prostorem mezi varnou deskou a boční zdí ve prospěch prostornější pracovní desky.
- Rozmístění částí linky navrhněte tak, aby nejpoužívanější věci byly vždy po ruce. Kuchyň si rozdělte na zóny. V blízkosti sporáku musí být hrnce, pánve, pekáče, pracovní příbory ( naběračky, vidlice, obracečky…) a chňapky. Ukládací zóna je učena pro talíře, hrnky a příbory. Připravovací část kuchyně ukryje prkénka a elektrické přístroje. U dřezu nezapomeňte na místo pro houbičku a saponátový prostředek. Všeobecně platí, že to méně používané patří dospod a úplně nahoru. Příbory dejte do zásuvek pod pracovní plochu a talíře s hrnky do skříňky hned nad linkou.
- Spodní skříňky opatřete celovýsuvy. K nim není nutné se tolik ohýbat a jsou podstatně přehlednější než skříň s těžko přístupnými policemi.
- Bedlivě sledujte, aby šířka korpusu a dvířek byla 18 mm. Čeští výrobci se od tohoto klasického rozměru neodchylují, ale na trhu jsou linky s pouhými 16 mm. Tenčí stěna není tak pevná a dvířka neumožňují široké možnosti frézování.
- Vybírejte skříňky smontované spojovacími šrouby. Představují vyšší kvalitu oproti jednodušším vrutům. Spojovací šrouby jsou pevnější, lépe drží a dobře vypadají. Při případném stěhování kuchyňských skříněk nebo jejich opětovném sestavování nehrozí poškození nebo vylomení korpusu.
- Prosklené skříňky musí mít sklo jištěné silikonovým těsněním. Některé linky mají skla přidělaná háčky. Tady hrozí uvolnění výplní, jejich zvučení a v mezerách se usazuje špína a mastnota.
- V případě dekoru si pohlídejte směr let dřeva. Kolik se stalo případů, kdy polovina dvířek měla kresbu svislou a druhá část vodorovnou.
- Zajímejte se, co je v ceně. Když je v ní zahrnut pouze korpus a dvířka, tak počítejte s větším cenovým navýšením. Zaplatíte za materiál, přípravu, práci ve výrobě a smontování. Dobrá kuchyňská studia neúčtují příplatky ani za atypické odchylky od standardu.
- Chtějte, aby firma smontovala linku nanečisto. Profesionálové nejprve celou linku složí ve svých prostorách a odstraní případné chyby. Důležitá je kontrola pravých úhlů ve spojích. Až potom skříňky přivezou k vám, ale musí zůstat částečně smontované!
Rady pro nákup kuchyňské linky jsou použitelné i u jiného druhu nábytku.
Zajímavé jsou trendy v oblasti kuchyní.
Dekory
Velmi oblíbené jsou světlé barvy – bílá, šedá a slonová kost. Vzrůstá zájem o pestřejší vzhled – do modra, fialova a do zelena. Ve dřevu vládne světlé – dub, modřín a bříza. Mnohdy dochází k jeho kombinaci s tmavou deskou. Vyhledávané jsou lesklé povrchy. Na stěny za linkou si lidé nejčastěji dávají sklo a dekorativní obklady.
Tvary
Velkým trendem je přidání ostrůvku místo horních skříní. To je možné pouze ve velkých bytech nebo v rodinném domku, kde je dost prostoru. Do paneláků se nejčastěji pořizují rovné linky.
Horké novinky
Dají se sehnat tlumiče i na dvířka a hodně se rozmáhá elektrický pohon zásuvek pomocí servomotorků.