Jak v domácnosti ušetřit na elektřině

vydáno 10.02. 2014 • Tipy a rady

Zazní – li slovo energie, většině z nás se vybaví nezaplacené složenky a tedy úbytek peněz na další výdaje domácnosti. Je to jako kletba. Jenže právě energiemi (obzvláště elektřinou) mrháme obvykle zcela nesmyslně a nevědomě.

Uveďme si pár doporučení, které nám pomohou snížit výdaje za elektrickou energii.

1.  Pasivní spotřebiče odpojte ze sítě. Přístroj, který je sice vypnut, ale stále ponechán v zásuvce, spotřebovává elektrickou energii (tzv. žere) – malé množství. Klasickým případem jsou stolní/přenosné počítače. Ty povětšinu času vůbec neodpojujeme od napájení. Ovšem speciálně notebooky „žerou“ mnohem více než ostatní přístroje. Mají množství ikonek, které svítí – nutnost elektrického proudu. Některé typy dokonce bývají aktivní i ve vypnutém či spánkovém režimu.

2.  Vlastníte – li sporák s elektrickými plotnami, zkuste hrnce vrstvit na sebe. Je to jedna z možností jak uspořit. Tedy na hrnec nedávejte pokličku a položte na něj hrnec druhý – bude se ohřívat sám. Někdo může namítnout, že maso/cibuli na plotně osmažíte špatně. Máte pravdu, ale polévku, zeleninu aj. ohřejte jedna dvě. Vařte ovšem vždy s pokličkou a pozor na to, že plotýnky po vypnutí nějakou dobu chladnou! Množství připravovaných jídel se pak v takovém případě dovaří samo a nebude vás to nic stát.

3.  Kupujte nejúspornější spotřebiče – investice peněz se jistě vyplatí. Při jejich nákupu váš rodinný rozpočet nejspíš zapláče, ale úsporností se vám peníze časem navrátí. Především se to týká věších spotřebičů (pračka, chladnička, myčka). Připlacení o 1000 Kč - 2000 Kč při jejich koupi není závratná částka v poměru úspory na elektrické energii.

4.  Podívejte se, zda se vám doma nenachází nějací staří „žrouti“. Promyslete, zda nenadešla správná doba na jejich výměnu. Bude se vám s nimi jistě loučit těžko, pokud vám po 20 let věrně sloužily. Nežijme v minulosti – dnešní doba nabízí množství úsporných spotřebičů.

5.  Vyměňte běžně užívané žárovky za úsporné (tzv. „úsporky“). Tento typ žárovek všichni dobře známe a opravdu fungují, jak slibují – úspora energie. I pro ně platí zásada – za více peněz ušetříte více nejen na elektřině, ale i na nákupu stále nových. Takové LED žárovky/úsporky mají neuvěřitelně dlouhou výdrž.

6.  Obrovským žroutem elektrické energie je starý dům – myšleno bez zateplení či plastových oken. Takový dům se pak promítne do našeho rozpočtu obrovskými výdaji a málokdo si to může po finanční stránce dovolit. Do budoucnosti byste se tedy raději měli zamyslet, zda nebude lepší zamezit nemalým poplatkům za elektřinu za pomocí izolace domu a výměny starých oken.

7.  Dáváte přednost stolnímu počítači před přenosným (notebook)? Zvolte raději notebook. Namítnete – li, že má příliš malou obrazovku, nesmutněte – možno k němu připojit vedlejší (větší) displej.

8.  Prádlo perte max. na 60°! Zvolíte – li při praní program 90°, může vás to přijít skoro o ¼ většího množství spotřebované elektřiny. Odpusťte si předpírání a vyváření prádla – kdykoliv budete mít na výběr. Jedná se o program vysoké náročnosti a v mnoha případech není vůbec nutný.

9.  Varnou konvici naplňte takovým množství vody, který v danou chvíli potřebujete. Při opětovném použití konvice zrevidujte, zda není zbylá voda ještě k využití -  mnoho lidí zapomíná na to, že si dali vodu vařit.  Taková voda často vydrží ještě dlouhý čas po uvaření horká.

10.  Nebojte se vařit v tzv. „papiňáku“ (tlakový hrnec) – další úspora vašich peněz.

11.  Myčku zapínejte jen v případě, že je již zcela naplněna. Každým spuštěním poloprázdné myčky plýtváte nesmyslně asi polovinou elektrické energie – nerozlišuje, zda je plná či prázdná. Stejné pravidlo se vztahuje i na pračku.

12.  Není dobré zapomínat ani na odmrazení chladničky. Utvoří – li se v ní námraza, musí přidat na výkonu, aby udržela konstantní teplotu  - větší spotřeba elektřiny, větší výdaje pro vaši peněženku. Nedoporučuje se situovat ledničku ke zdi či rohu místnosti – snížíte její výkon.

13.  Závěrem je třeba uvést, že je dobré věnovat pozornost vývoji cen za elektřinu. Především pak té společnosti, které za dodávku energie platíte. Trh nabízí mnoho dodavatelů, kteří se přetahují o zákazníky (děje se tak i u telefonních operátorů). Avšak nové klienty nezískávají jinak, než jeho „ukradením“ jeho současným dodavatelům. Máte tedy množnost velkého výběru. Pozor si dávejte při uzavírání smlouvy s novým poskytovatelem služeb – pečlivě ji překontrolujte. Raději si k samotnému aktu podpisu vyhledejte pomoc právníka.

Snažte se dodržovat (alespoň malé procento z nich) výše uvedené tipy ohledně úspory elektrické energie. Sami se přesvědčíte, že je možné takto ušetřit. Určitě budete vědět, jak tyto uspořené peníze o milejších věcech, do kterých uspořené peníze vložit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články