Vysát nestačí! Vyčistěte svůj koberec opravdu do hloubky

vydáno 30.01. 2018 • Domácnost

Koberce jsou stále hlavní pokrývkou podlah v domácnosti, ale i v kancelářích a firmách. Zároveň jsou však nejsložitějším materiálem na údržbu. Pokud chcete svůj koberec udržet v maximální čistotě, nestačí ho jen vysát obyčejným vysavačem. Čas od času ho musíte také pečlivě vyčistit. Není to však žádná legrace, zvláště pokud se váš koberec potká s nehodou v podobě nejrůznějších skvrn, které mnohdy nejdou vyčistit ručně vůbec.

Zatočte s prachem i roztoči

Koberec je útulnou podlahovou krytinou, která tlumí zvuky a tepelně izoluje. Postupem času však může ztrácet sytost a barvu. Dokonce i kobercová vlákna mohou ztrácet svoji pružnost díky usazenému prachu mezi vlákny. Prach se dostane ke koberci i skrze otevřené okno při větrání nebo škvírou pod dveřmi. Další zátěží pro koberec jsou odumřelé kožní buňky, drobky z jídla, plísně, bakterie a roztoči. Všechna tato zátěž způsobuje alergie a astma. Běžné domácí vysavače přitom nejsou schopny dostat tento škodlivý materiál z hloubky koberce. I z toho důvodu je celkem příhodné uvažovat o průmyslovém čištění.

Kvalitní čištění koberce vyžaduje důslednost

Běžné domácí prostředky mohou koberec spíš poškodit než vyčistit. Zvláště v případě plísní je vhodné použít antibakteriální a fungicidní prostředky. Odstraníte tak riziko vzniku plísní po vyčištění koberce. Ovšem pokud nemáte šanci nechat koberec důkladně vyschnout, je lepší se mokrému čištění vyhnout. V případě vzniku skvrn je důležité znát jejich původ. Pro čištění koberců se možné koupit hned několik přípravků, seženete gely, pěny nebo granule. Většinou se musí postupovat tak, že kartáčem zapracujete přípravek do koberce a tento postup opakujete několikrát, než se skvrny zbavíte. Ovšem je to velmi zdlouhavý a namáhavý postup bez jistoty úspěšného vyčištění, protože zejména starých skvrn se běžným způsobem zbavit už nedá.

Vysávejte efektivně jako profík

Pro průmyslové čištění koberců si můžete najmout specializované firmy nebo si zkusit svůj koberec vyčistit sami. Jistě se najdou efektivní rady o čištění koberců, ale mějte na paměti, že to vyžaduje spoustu času a námahy. Oproti tomu pokud se rozhodnete najmout profesionální firmu, předem se informujte o kvalitě jejich techniky a strojů. Skvělým vodítkem mohou být i reference předchozích zákazníků. Nejlevnější je mokré čištění koberců, ale to není vhodné pro všechny typy koberců. Mnohem oblíbenější a šetrnější je proto čištění parním generátorem nebo suché čištění pěnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články