Tepelná izolace domu

vydáno 26.06. 2014 • Rekonstrukce a úpravy

Každý člověk chce pohodlně bydlet jak  v zimě, tak také v létě. Velmi často slyšíme si lidi stěžovat, že v létě je jim přílišné horko a naopak v zimě je jim chladno. Větru a dešti se dá jen velmi těžko poručit, nicméně moderní člověk  je již natolik vynalézavý, že je schopen si svůj dům nechat zateplit, a tím do jisté míry předejít různým teplotním skokům, které dnešní klima bohužel skýtá.

Zkusme si nyní říci, v čem tedy spočívají hlavní výhody tepelné izolace jako takové. Pokud si necháte váš dům zateplit, tak dojde zejména k tomu, že z něj přestane unikat tolik potřebné teplo. Pakliže se tak bude dít, tak rapidně klesnou také vaše náklady na samotné topení, jelikož dům bude natolik vytemperovaný, že nebude potřebovat další topení. V létě naopak dochází k tomu, že dům díky izolaci nepřijímá tolik tepla z venku, takže byste se měli uvnitř cítit poměrně příjemně.

Pokusme se nyní jmenovat hlavní materiály, pomocí nichž se provádí zateplování domů. Prvním izolačním materiálem se stala kamenná vlna. Ta je vynikajícím materiálem zejména z tohoto důvodu, že disponuje několika velmi výhodnými vlastnostmi. Tou hlavní  je její nehořlavost. Velmi důležitou skutečností je také to, že díky velmi vysoké propustnosti je možný průnik vodních par skrze izolační vrstvu  a dům tím pádem dýchá. Zajímavá je i životnost této vlny, která činí celkem padesát let.

Rekonstruujete a potřebujete lešení? Zkuste půjčovnu lešení pro Mladou Boleslav

Další možností tepelné izolace se stal pěnový polystyren. Tento materiál je velmi lehký, což zapříčiňuje tu skutečnost, že se sním velmi dobře manipuluje a zateplení si můžete prakticky udělat svépomocí, aniž byste se nějak  významně nadřeli.

Polystyren se vyznačuje několika velmi výhodnými mechanickými vlastnostmi, nicméně je třeba také konstatovat, že polystyrenové izolace lze provádět pouze do výšky 22,5 metru. Tato hranice je dána diky hořlavosti tohoto materiálu. Velmi moderním izolačním materiálem se stal extrudovaný polystyren. Ten je poněkud odlišný od polystyrenu pěnového, a to hlavně postupem výroby. Extrudovaný polystyren je mnohem pevnější než předchozí zmiňovaný typ, nicméně jeho smršťovací tendence jsou mnohem menší. 

Bohužel se vyznačuje úplně stejným stupněm hořlavosti jako pěnový polystyren a platí pro manipulaci s ním stejná kriteria. Velmi zajímavou možností se také stala tepelná izolace celulózová. Díky tomu, že celulóza je považována za organickou látku, tak jsou tato zateplení zdaleka nejlepší z hlediska ekologie, na kterou je v posledních letech kladen opravdu velký důraz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rekonstrukce a úpravy'
Tipy na jiné články