Rady jakou zvolit sedací soupravu

vydáno 16.09. 2013 • Tipy a rady

V dnešní době pravděpodobně nenajdeme domácnost, která by ve svém obývacím pokoji neměla sedačku nebo alespoň menší gauč. Bez přehánění jde o jeho nejdůležitější prvek, na kterém do značné míry závisí celkový dojem, který si nakonec z návštěvy cizích bytů odnášíme. Sedačka napomáhá základnímu rozčlenění místnosti – všimněte si, že pokud se stěhujeme, obvykle jde o první věc, o jejíž novém místě přemýšlíme tak dlouho, dokud nenajdeme to nejlepší řešení.

Málokdo se k tomu asi takto otevřeně přizná, ale často dokonce z tvaru a velikosti sedačky usuzujeme na charakter jejího majitele. Pokud vstoupíme obývacího pokoje, kterému dominuje masivní rohová kožená sedačka s velkorysými křesly, máme obvykle pocit, že jsme v bytě rozhodné osobnosti, která se umí bez kompromisů postarat o sebe i svou rodinu. Pokud se naopak v rohu místnosti ustrašeně krčí starý květovaný gauč s pečlivě položeným potahem, který domácí každé půlhodiny narovnává, začínáme pochybovat o jeho životním úspěchu.

Jinými slovy se v žádném případě nevyplatí výběr sedací soupravy podceňovat. Nejde totiž jen o vaši páteř a případné dobré spaní vašich hostů. Neméně důležitý i její styl, který vám pokazit i vylepšit vaši pověst, aniž by o tom kdokoliv chtěl takto přemýšlet. Pokud nám někdo smrdí, obvykle také příliš nezkoumáme čím.

Vedou spíše jednoduché barvy

Jak jsme si již vlastně nepřímo naznačili, co se týče designu a potahů sedaček, v dnešní době jsme svědky již delší dobu trvající renesance zájmu o jednoduché tvary, čisté linie, a spíše jednobarevné modely. Jednoduše řečeno už odzvonilo strakatému čalounění a především různým dekám, které člověku dávají vzpomenout atmosféru posledních předlistopadových let.

Zároveň ale stejně tak platí, že v kursu již dávno v žádném případě nejsou ani obrovské a  nabubřelé kožené sedačky, které mají v první řadě dávat na odiv finanční nezávislost jejich hrdého majitele.

Za módní dnes spíše můžeme považovat střídmé tvary a barvy, se kterými se často setkáme u nábytku z dílen severských designérů, ale ,pro někoho možná trochu překvapivě, také u kousků z dob první republiky, se kterými se lze velice často setkat například během sledování známého cyklu Šumná města.

Pochopitelně nic z řečeného neplatí absolutně. Do citlivě vybaveného bytu samozřejmě současné pestrobarevné potahy mohou dobře zapadnout, stejně jako velké kožené rohové sedačky do obytných hal prostorných vil. Důležité je zkrátka jenom nic nepřehánět, a volit barvu i tvar sedačky podle ostatního nábytku a jeho rozvržení, velikosti místnosti, v níž bude stát, ale třeba i barev jejích stěn. 

Volba konkrétního modelu sedací soupravy by tedy měla být otázkou individuálního stylu jejího budoucího majitele. Přesto lze v současnosti v oblasti potahů sedaček vypozorovat některé trendy, které dnes v bytovém designu udávají tón.

Často se tak například můžete setkat se sedacími soupravami potaženými mikrovláknem, které na dotyk a vlastně i na pohled do značné míry připomínají semiš. Jejich výhodou je také například skutečnost, že jsou prodyšnější než kožené potahy.  Dalšími druhy materiálů, s nimiž se lze setkat na povrchu dnes nabízených sedaček jsou žinylka nebo mikroplyš, které se stejně tak vyznačují zajímavými užitnými vlastnostmi. I když jejich údržba může být o něco náročnější a nevydrží tak dlouho jako kůže, může vyvážit fakt,  že dobře sají pot a příjemně hřejí.

Zvláštní postavení mezi dostupnými materiály samozřejmě pořád zaujímá kůže. Ta ve  výrobě nábytku nachází své využití tak dlouho, že získala vskutku nadčasový charakter. O to důležitější je ale umět z široké nabídky kožených sedaček vybrat správně.

Nespornou výhodou společnou pro většinu sedaček z kůže je nicméně fakt, že se vyznačují pohodlnou údržbou, a především dlouhou životností. Samozřejmě ani kožená sedačka ale není nezničitelná. Škodí jí přímě sluneční světlo, stejně jako třeba silné zdroje tepla, pokud jim je sedací souprava vystavená pravidelně a dlouhé hodiny.  Což ale zároveň není nic, čemu by se bez větší námahy nedalo předejít.

Jak vlastně sedíte?

Kvalitní sedací soupravu ale pochopitelně nedělá jenom její tvar, druh  potahu nebo jeho barva. Stejně tak důležitá je robustnost konstrukce, zpracování sedáků a poctivost čalounění. Není proto na místě vybírat svou sedací soupravu čistě jenom podle fotografií, ale vždy je velice důležité, abyste se na vlastní oči přesvědčili o úrovni jejího zpracování.

Nejde přitom jenom o kvalitu, o to, aby sedací souprava nebyla ztlučená z pochybných latí, molitanu a tenkého čalounění, se kterým se lze někdy setkat zejména u nejlevnějšího nábytku dovezeného z Polska.

Jde zkrátka o to, že různé řady různých výrobců míří na potřeby odlišných druhů zákazníků, a proto byste nejprve sami měli zvážit, jakou podobu vlastně mají ty vaše. Můžete se dnes totiž setkat v zásadě s dvěma druhy sedacích souprav. V současnosti velice trendové nízké sedací soupravy s měkkým čalouněním tak například obvykle nejsou tím nejvhodnějším pro starší, nebo méně pohyblivé lidi.

Pokud je to právě váš případ, možná byste se raději měli podívat na modely vyšší, tvrdě čalouněné, nejlépe s dostatečně vysokým opěrákem. Z takové sedací soupravy se totiž lépe vstává, než z těch nižších s jejich čalouněním, do kterého se snadno doslova zaboříte.

Nejde samozřejmě o jediné rozdíly. Konstrukce sedacích souprav v posledních letech poměrně výrazně postoupila vpřed, a pokud za každou cenu nehodláte utratit co nejméně, určitě se před koupí seznamte s technologií, která byla při výrobě té které sedací soupravy využita.

V současnosti se totiž lze na českém trhu setkat s mnoha sofistikovanými druhy sedáků, které garantují, že pokud se sledování těch nejdelších rodinných ság pro vás stane utrpením, nebude to sedačkou. Můžete se tak setkat například se systémy dvojitého odpružení, ergonometricky důkladně zpracovanou  polyuretanovou pěnou, nebo prakticky neslehnutelných komorových polštářů.

Nenakupujte jenom podle fotografií!

Vzhledem k šíři současné nabídky bude ještě užitečné krátce se zastavit u samotného výběru vhodné sedací soupravy. V první řadě byste se neměli pokoušet nahradit postel sedačkou. Jakkoliv to nemusí být po prvních pár měsících zřetelné, pravidelné dlouholeté spaní na sedací soupravě není úplně nejvhodnější.

Sedací soupravy jsou totiž zkrátka projektované pro sezení a ne pro spaní. Často tak jsou konstruovány způsobem, který zaručí zdravé sezení, kvůli kterému sedák snižuje směrem k opěrné části. A právě tento mírný sklon není dlouhodobě příliš vhodný pro ležení. 

Proto je první zásadou při nákupu sedací soupravy, abyste skutečně šli pro ni, a nemysleli přitom na vyřešení problému s postelí. Kromě důkladného promyšlení velikosti prostoru, který sedací soupravě můžete v bytě vyhradit, a stylu spolu s barevným provedení, který vyhovuje vašim představám, je ale ze všeho nejdůležitější každý kus pořádně vyzkoušet.

V každém případě byste si proto měli na sedačku nejenom sednout, ale poctivě vyzkoušet všechny polohy, v nichž jste zvyklí na sedačce sedět. Jinak člověk sedí při kávě u zpráv, nebo nočním sledování filmů. Vejde se na větší sedačku pohodlně více lidí? Pokud je rozkládací, zvládne ji bez problému rozložit jeden člověk? Na všechny tyto otázky byste se měli během návštěvy obchodu s nábytkem pokusit hledat odpověd, a nepřemýšlet přitom nad tím, jestli nevypadáte komicky, pokud si v bundě a botách sednete do vystaveného kousku.

Přední strana sedáku by měla být spíše zaoblená a měkká,  celková konstrukce a plocha sedací soupravy by měla v zásadě odpovídat rozměrům vašeho těla.Pokud máte děti, psa, nebo ve svém bytě rádi pořádáte nevázané večírky, popřemýšlejte nad potahem, který je vzorovaný, nebo který se dá vyprat. Možná vám pak vydrží déle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články