Jak vybrat sedací soupravu

vydáno 07.09. 2013 • Tipy a rady

Asi každý kdo přijde po náročném pracovním dni domů se těší nejvíc na moment, kdy se posadí doma na svou pohodlnou pohovku a aspoň chvíli si vychutná pocit oblíbeného „nicnedělání“. Tento moment vám může ještě víc zpříjemnit pocit toho pravého „posezeníčka“ na moderní, atraktivní velmi pohodlné sedačce, kterých je dnes k mání celá řada – je možné si vybrat od klasických a rohových sedaček až po kožené soupravy, které vám mohou být vyrobeny dokonce i přímo na míru.

Kvalitní sedací souprava je dnes velmi důležitou součástí každé domácnosti. K dnešnímu bytovému standardu kromě čím dál více přibývajících domácích kin patří i komfortní a pohodlná sedací souprava. Moderní nábytková architektura není už není hezká pouze vzhledově, ale nabízí i velmi vysoký komfort sezení. Tato kombinace vizuálního a osobního pohodlí je právě tím nejdůležitějším kritériem každého zákazníka, který projeví o koupi sedací soupravy zájem.

Vizuální stránka každé soupravy je dnes již vyřešena v mnoha variantách – vzhled sedaček je velmi variabilní a zákazník si proto může snadno vybrat soupravy velmi moderního designu nebo naopak soupravy v tzv. „retro stylu“. V případě osobní nespokojenosti je možné přistoupit k avantgardnějším variacím a návrhům ojedinělých souprav, samozřejmostí už je i výběr barvy a odstínu sedačky podle vlastních představ a přání. Konečný zhled celé soupravy většinou dotváří doplňky, jež je možné zakoupit ke každé soupravě. Zmiňovaná variabilita souprav spočívá v určitém počtu elementů, z kterých se každá souprava skládá. S těmito elementy může uživatel libovolně pohybovat, aby si svou soupravu sestavil podle svých vlastních představ. Čím více elementů souprava má, tím více je samozřejmě variabilní. Mezi ty nejspeciálnější funkce patří např. tzv. relax funkce, zásuvky, výsuvné sedáky, područky, polohovací záda, úložné prostory, nastavitelné podpěrky hlavy, otočný koncový taburet a mnoho dalších volitelných doplňků. Zmiňované taburety jsou velmi častými a žádanými doplňky, které se speciálně vyrábí ke každé soupravě zvlášť, aby perfektně ladily k designu vybrané soupravy.

Valná většina souprav se dá samozřejmě rozložit. Rozkládací soupravy jsou dokonce vhodné i pro pravidelné spaní, mnohé z nich jsou polohovatelné. Pokud souprava rozkládací není, i tak většinou nabízí velmi vysoký komfort spaní i bez rozkládání.

Nejatraktivnějšími soupravami jsou soupravy vyrobené z kůže. U takových souprav se většinou nepoužívá pouze jednoho druhu kůže. Pokud by se zákazníkovi líbil design kožené soupravy, je případně možné získat ji i v látkovém provedení.

Dnes již není pravidlem, že sedací souprava patří pouze do obývacích pokojů. Soupravy se uplatní i v kancelářích, čekárnách u lékaře, na „chalupách“ a jiných místech. Podle místa určení je ovlivněn i konečný design a velikost každé soupravy. Nejvíce žádanými typy jsou především soupravy rohové, kožené, rozkládací a klasické čalouněné soupravy.

K výrobě takových souprav většina výrobců používá velmi kvalitního dřeva, které pochází většinou ze zahraničí. Nejvíce oblíbená je např. švédská borovice. Někteří výrobci dokonce dřevo určené k výrobě souprav suší ve vlastních sušárnách, které pak kompletně zpracovávají v truhlářských dílnách. Nohy souprav jsou vyráběny také ze dřeva nebo z lesklého čí matného chromu. Po zpracování dřevěné kostry celé soupravy následuje krejčovská a čalouněná výroba, která podléhá velmi přísné kontrole.

Jak již bylo řečeno, dnešní náročný zákazník si pak může vybrat z desítek barev různých druhů látek. Většina výrobců disponuje se vzorníkem všech dostupných odstínů, dle kterého si může potenciální zákazník nezávisle vybrat jakoukoliv barvu.

Mezi hlavní kritéria kvality sedacích souprav všech moderních výrobců patří barevná stálost, vysoká oděruvzdornost a jednoduchý způsob čištění. Soupravy se velmi dobře a jednoduše čistí, protože některé mají dokonce odnímatelnou sedací plochu, která se tím pádem dá velmi snadno vyčistit.

Ať už v kamenném či internetovém shopu s nábytkem, výrobci se snaží nabídnout komfortní sezení za velmi přijatelnou cenu. Pokud tedy zrovna sháníte kvalitní a pohodlnou sedačku do vašeho obývacího pokoje (a nejen tam) neváhejte a zabrouzdejte na internetu nebo v obchodech. Stačí si jenom vybrat tu, která bude odpovídat vašim představám. Vsaďte se, že ji už konečně zaručeně najdete.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články