Proč investovat do dřevostavby? Ušetří spoustu peněz a přinese výhody!

vydáno 15.09. 2013 • Tipy a rady

Dřevostavbami mnoho lidí – a to ať už z oboru či z řad naprostých laiků – pohrdá. A přitom k tomu není žádný důvod, ba naopak. Obavy a strachy před dřevostavbami jsou často zapříčiněny fámami, které se, jak všichni dobře víme, zkrátka šíří rychlostí blesku. Mnoho kritiky také padlo na první prototypy dřevěných domů, jejichž doba je již dávno pryč. Dnes jsou stavební postupy již zmodernizované a zdokonalené na špičkovou úroveň. Pojďme se tedy podívat na to, proč se tento typ bydlení vyplatí a jaká jsou naopak jeho rizika. Možná vás překvapí, že rizik je ve skutečnosti jen velmi málo.

Výhody dřevostaveb:

  1. Nespornou výhodou je mnohem nižší pořizovací cena oproti ceně zděného rodinného domu. Pokud budete chtít dům s rozumnou výměrou a „pouze“ standardní kvalitou, budete cenou zřejmě příjemně překvapeni.
  2. Nikdo nemůže klást protiargument oproti času, který výstavba dřevostavby zabere. Vytyčit základní pilíře a stihnout dům celý i s dokončovacími pracemi lze i za několik týdnů, případně měsíců (záleží na požadované složitosti stavby).
  3. Mnozí ocení ekologický postup konstrukce dřevěného obydlí. Kromě základů probíhá celá stavba konstrukčním postupem „na sucho“, tudíž k výstavbě nejsou potřeba nejrůznější technické vymoženosti. Pracovní postup je tedy jednodušší a méně energeticky náročný.
  4. Dřevostavbu lze zrealizovat i svépomocí. A je to snazší než pustit se na vlastní pěst do výstavby zděného obydlí.
  5. Naprostá zdravotní nezávadnost bydlení. Děti, dospělí, senioři i nemocní – ani jedni se nemusí bát škodlivých vlivů v důsledku dlouhodobého pobývání ve dřevostavbě. Ba naopak. Dřevo je přirozeným materiálem, na který je každý z nás od přírody zvyklý. Jeho vůně v nás probouzí pocit pohody, harmonie, souznění s přírodou a v neposlední řadě účinně bojuje proti depresím.
  6. Dřevostavby jsou obecně energeticky velmi úsporné, jelikož vytopit je nestojí vůbec tolik úsilí jako zděné budovy, které navíc často trpí na větší než záhodnou vlhkost stěn. Zájemce o dřevostavbu má také možnost zbudovat si či nechat si zbudovat nízkoenergetickou dřevostavbu, jejíž provozní náklady na vytápění jsou až o tři čtvrtiny nižší než v případě zděných domů! A to už skutečně stojí za pováženou.
  7. Do dřevostavby se lze nastěhovat ihned po dostavění. Není třeba, aby dům nějaký čas vysychal, jak to vyžadují zděné domy.
  8. Vlhkost v interiéru se reguluje naprosto sama díky vyrovnané vlhkosti uprostřed dřeva.
  9. Dřevo je skvělé pro svoje akustické vlastnosti, jelikož výborně tlumí zvuk. Rodina s malými dětmi nebo naopak dětmi dorůstajícími do puberty tuto skutečnost určitě velmi ocení.
  10. Ekologická stránka věci se projeví i při případné likvidaci dřevostavby, která je přirozeně sama dobře rozložitelná. Pokud se pustíte do demolice, většinu materiálu pak můžete spálit, prodat a podobně.
  11. Dnes již nehrozí, že byste museli dát za pravdu fámám o požární nebezpečnosti dřevostaveb. V současnosti jsou výrobní postupy takové, že stěny dřevěných obydlí jsou opatřeny takovým materiálem, který vznětlivosti brání.

Nevýhody dřevostaveb:

  1. Přirozené vady dřeva. Ano, s těmi se při konstrukci dřevěného domu můžete skutečně setkat. Dobrá firma se takto kazovým materiálům zpravidla vyhýbá. Je ale nutné si uvědomit, že dřevo je přírodní materiál a hledat dokonalost a absolutní symetrii v přírodě je zhola nemožné.
  2. Dřevostavba není obydlí pro deset generací, to je jasné už jen z názvu materiálu, z kterého je konstruována. Mnoho srubů a roubenek vydrží dlouhá léta, pokud se o ně pravidelně pečuje a mění se ty materiály, které jsou vystaveny těm nejhorším podmínkám. Dřevostavba se začne pomalu opotřebovávat zpravidla po 50 letech, výjimkou ale nejsou ani stoleté stavby stále dobře a pohodlně obyvatelné.
  3. Změny tvaru dřeva v důsledku vlhkosti. Jedná se o změny na objemu i na původním tvaru. Pokud se vlhkost zvýší, hrozí nebezpečí nabobtnání dřeva. V případě vyschnutí materiálu je poté možné popraskání dřeva.

    Rozhodnutí, zda se pustíte do investice zacílené na výstavbu dřevostavby, je plně na vás. Zvažte všechna pro i proti, informujte se na webových portálech, u specialistů, v odborné literatuře. Zvažte, zda musíte stavět zděný dům pro několik generací, či zda vám stačí bydlení pro vás a případně vaše děti. Skutečně budou vaši potomci, vnoučata a pravnoučata stát o váš dům ve vaší zvolené lokalitě? Není lepší ctít ekologii, ušetřit na výstavbě i na provozních poplatcích za energie? Rozhodnout se musíte sami, nicméně ve všech ohledech nejdou dřevostavby než vychvalovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články