Jak zamezit vloupání do bytu?

vydáno 17.09. 2013 • Tipy a rady

Předně si musíme říci, že když se bude chtít dostat zloděj do bytu, tak ho nemusí zastavit sebelepší zabezpečení. Ale je pravdou, že dnes to mají „bytaři podstatně těžší, než tomu bylo dříve. Stačí  si počínat obezřetně a na zajištění bytu věnovat nějakou tu korunu navíc. Potom můžete  zloděje odradit od záměru vás vykrást nebo mu naděláte veliké problémy, když se bude chtít pustit do lupičské „akce“.

Neusnadňujte zlodějům práci!

Lepší technologie a množství zabezpečovacích prvků značně ztěžuje práci bytových zlodějů. Jenže Češi mají v „ochraně“ svých příbytků  stále veliké rezervy. Nemělo by vás chlácholit, že se zloděj rozhodne jít jinam,  protože ostatní byty mají lepší polohu. V roce 2012 evidovala policie České republiky téměř 10 000 vloupání do bytů a rodinných domů. To je opravdu varující číslo, navíc, škody se vyšplhaly na půl miliardy korun.

Uvědomte si, že průměrně zabezpečený byt zloděj otevře do pěti minut a polovina dokonce do dvou. Je smutné, že lidé ještě práci zlodějům usnadňují. Téměř 85% zlodějů vstoupí do bytu přes pootevřené nebo špatně zajištěné okno. Druhé místo si drží sklep a třetí je garáž. Naopak, nejhorší a zloději odsuzovaná je cesta střechou. Další lahůdkou pro zloděje jsou  nezamčené zadní vchody. Vloupání usnadňují nalezené klíče v autě, v odcizené kabelce a  výjimkou nejsou klíče zastrčené do zámku, což znamená, že zloděj dostane byt na pověstném „zlatém“ podnose.

Dávejte si pozor na lehce vysazovací vrátka nebo nezabezpečená vrata od garáže. Špatný plot se také může stát lákadlem. Do domu nebo do bytu se zloděj dostane po pergole nebo po  ozdobné balkónové mříži.

Nemáte pravdu, když si budete myslet, že zloději kradou pouze v noci. To platí vesměs pro rodinné domy. Lupiče neodradí ani přítomnost lidí v domě nebo v bytě. Naopak, mnohdy to vítají, protože když  majitelé spí, tak je vypnutý alarm a věřte, že zlodeji umí pracovat velice tiše. U bytů je situace jiná, protože tři čtvrtiny krádeží je vykonána ve dne.

Tipy na své zlodějiny získávají lupiči od známých. Velmi oblíbeným způsobem je sledování každodenních zvyklostí obyvatel. Dobrým znamením pro zloděje je nevybíraná schránka nebo několik nocí po sobě nerozsvícený byt. Dokonce i alarm je lákadlem, protože to může svědčit o zámožnosti obyvatel.

V dnešní době  zloději využívají k vytipování bytů internet, především sociální sítě, které pečlivě sledují. Proto raději nikde po síti neuvádějte své majetkové poměry  a ani o nich nehovořte na veřejnosti.

Lupiči se nezastaví ani před kamerami a alarmy s dráty. Tyto systémy polovina zlodějů překoná do pěti minut. Siréna bez napojení na policii nebo bezpečnostní službu je také k ničemu, protože pro dvě třetiny zlodějů to není důvod k útěku. Více než polovinu zlodějů odradí nápis na domě o napojení na pult centrální ochrany. Vhodnou volbou pro zajištění bytu je pes, u rodinného domu už to tolik neplatí.

Co lupiče odradí?

Zásadní překážkou jsou především kvalitní okna. Obyčejné okno zloděj vypáčí šroubovákem do pěti minut. Proto není od věci zamyslet se nad bezpečnostním kováním. To zamezí otevření okna, ale zloděj by neměl mít možnost lehce rozbít okenní tabuli. Méně drahá a relativně účinná varianta zabezpečení je fólie na sklo. Ta vám pomůže i v létě, kdy chrání před horkem a v zimě zabraňuje úniku tepla. Fólie není na první pohled vidět a je možné ji na okno připevnit dodatečně.

Když zloděj praští do skla s fólií, tak se nerozbije a nerozpadne. Bude muset použít podstatně více síly, aby sklo rozbil. Ještě lepší je bezpečnostní sklo, které dovede ranám odolávat až 15 minut. Takové sklo pořídíte asi ve dvojnásobné ceně oproti klasickému typu.

Prakticky nepřekonatelnou překážkou pro zloděje je lepené sklo doplněné o fólie. Zde dospějeme ke kvalitě srovnatelné s mříží. A když se rozhodnete pro samotnou mříž, tak se na ni  nemusíte dívat celý den. Rolovací nebo nůžkovitá varianta se složí k okraji okna a dle potřeby znovu rozevře a zamkne.

Běžné dveře jsou pro lupiče lahůdkou na pár vteřin. Nejméně vás bude stát pořízení kvalitní vložky, pro vchodové dveře minimálně třetí bezpečostní třídy. Zámek na dveřích musí odolat odvrtání, otevření bez klíčů a planžetování. Měl by být vybaven bezpečnostní kartou proti zkopírování.

Jak ale poznat, že máte bezpečnostní zámek? Pomoc je jednoduchá - vezměte klíče, navštivte dobrou klíčovou firmu a zeptejte se na výrobu duplikátu. Pokud vám ho udělají, tak je to s vašimi dveřmi a jejich bezpečností dost špatné. Může se stát, že vám vyrobí kopii jen po předložení karty nebo vás odkážou na výrobce či prodejce. V tom případě je chráněn profil vašeho klíče a případný lupič by měl mít veliké potíže. Současně se doporučuje pořízení bezpečnostního kování, které značně ztíží případné vypáčení dveří.

Dnes není problém si opatřit kameru do dveřního kukátka. Na dálku uvidíte, koho máte přede dveřmi a klidně můžete být v kuchyni nebo v obývacím pokoji. Po zazvonění se kamera spouští a přenáší obraz na LCD monitor na počítači, na zdi nebo do televizního přijímače. Kukátko s kamerou je vhodné pro děti, které nedosáhnou do výšky a nevidí, kdo stojí za dveřmi. A podobně dobře poslouží  i seniorům, kteří tak neotevřou komukoliv a nevystaví se  lehkému okradení.

Doposud se doporučoval i přídavný zámek na dveře, ale to už neplatí. Další zámek, závora nebo oplechování je víceméně k ničemu a jedná se o vyhazování peněz. Vyvrtáním otvorů pro závoru či další zámek se dveře oslabí v tom nejnevhodnějším prostoru.

Podstatně lepším řešením je pořídit si kvalitní dveře v kombinaci s bezpečnostním zámkem. Dobré bezpečnostní dveře mají kovovou konstrukci, jsou pokryté plechem po celé ploše a jištěné v deseti až dvaceti bodech. Mívají i speciální  vložku proti zásahům zlodějů. Dnešní bezpečnostní dveře již vůbec nevypadají jak vrata do krytu, jejich povrch může být dřevěný, dýhovaný nebo překrytý laminem.

Doporučuje se nechat si udělat bezpečnostní dveře přesně na míru. On i milimetr může rozhodnout o tom, co by mohl zloděj použít za nářadí, navíc, rovné zárubně prakticky neexistují a nepřesné dveře v nich mohou mít odchylku i několik centimetrů.

Poslední dobrou ochranou je moderní bezdátový alarm, který se vyznačuje jednoduchou instalací a vysokou spolehlivostí. Zloději ho nemají rádi a on vám navíc  umožní ohlásit požár nebo na dálku spustit topení či zavlažování.

Nakonec dobrá rada. Chcete –li mít jasno o záměrech zlodějů v souvislosti s vaším bytem, tak se při příchodu domů občas podívejte pod rohožku a sledujte i spodní okraj dveří. Zloději používají jednoduchého fígle, jak se ujistí, zda je majitel bytu doma nebo například na dovolené. Stačí sušenka položená pod rohožku nebo sirka opřená o dveře. Když něco takového objevíte, tak si dávejte pozor, protože jste žhavým tipem pro zloděje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články