Nákup nemovitosti v zahraničí

vydáno 08.09. 2013 • Tipy a rady

Během dovolených jistě mnoho z nás někdy napadlo, že by nebylo špatné pořídit si vlastní nemovitost v zahraničí. Takový letní domek v přímořském letovisku by mohl být zajímavou volbou. Nějaký ten čas bychom tam mohli strávit sami a další část letních dovolených by se domek dal pronajímat případným zájemcům. I na nemovitost v zahraničí se dá získat hypoteční úvěr, což přichází v úvahu v případě, že se chystáte využít aktuálně nižší ceny nemovitosti. Ale nemusí se jednat samozřejmě jen o domek u moře. Lidé, kteří preferují zimní podnebí, si klidně mohou pořídit zimní chatku někde v Alpách. Nákup nemovitosti v zajímavé zahraniční lokalitě může být velice dobrou peněžní investicí, od níž se dá očekávat budoucí zhodnocení. U některých domů či bytů, které se dají dobře pronajmout, může příjem z nájmu klidně i pokrýt celou nebo větší část hypoteční splátky. Nesmí se však zapomenout na to, že se může nepříznivě otočit vývoj měnového kurzu. V případě, že se takovému nebezpečí chcete vyhnout, doporučujeme pronajímat nemovitost Čechům za českou měnu. Vývoj cen nemovitostí v zahraničních destinacích se příliš neliší od vývoje cen v České republice.

Velice zajímavou zprávou je už to, že české banky hypoteční úvěry na zahraniční nemovitosti vůbec poskytují. Nicméně nutností je zástava v podobě nemovitosti na území České republiky, což už tak pozitivní není. K tomu bychom se měli připravit na delší dobu vyřizování úvěru, jelikož se s tím spojuje mnohem větší porce administrativního vyřizování. U některých bankovních institucí se dokonce dají očekávat i vyšší úrokové sazby. Sazba, podmínky a nutný minimální vklad závisí v zásadě na finanční situaci nakupujícího. Obvykle se hypotéka dá sehnat až do šedesáti až sedmdesáti procent odhadní ceny nakupované nemovitosti. Všeobecně by se dalo konstatovat, že hypotéky v eurech se vážou na nejčastěji používaný index u zahraničních hypoték v eurech, který se skrývá pod zkratkou EURIBOR. Poměrně často se však setkáme s tím, že české banky tento index na zřetel příliš neberou a poskytují vlastní sazby. Požadavky na sjednání hypotéky závisí na různých faktorech. Těmi mohou být třeba délka úvěru, požadovaná částka, země či podmínky konkrétní banky. Každopádně je výhodně se obrátit se svou žádostí na banky, jež mají svoje pobočky v zemi, kde se daná nemovitost nachází.

Jestliže máme svou vysněnou nemovitost v zahraničí vybranou, můžeme přistoupit k jejímu zakoupení. To můžeme zkusit udělat na vlastní triko, nebo se necháme zastupovat specializovanou realitní kanceláří. Obě varianty by se nejprve měly pořádně rozvážit. Je celkem pravděpodobné, že kupní smlouva včetně všech podstatných dokumentů bude sepsána v cizím jazyce, což ještě více ztěžuje porozumění obsahu smluvních dokumentů. Rozhodně by se nemělo podepisovat nic, čemu bychom ani v nejmenším nerozuměli, nebo bychom si nebyli jisti doslovným výkladem. Z toho důvodu si neváhejte vzít čas na prostudování a přeložení dokumentu. Když se rozhodnete pro specializovanou realitní kancelář, ušetříte tím mnoho nervů a hlavně času, nicméně za to něco navíc zaplatíte. Realitní kanceláře specializované na zahraniční trh spolupracují s partnerskými společnostmi, jež operují přímo v zemi, kde si kupující plánuje svoji nemovitost zakoupit. Díky tomu zahraniční kancelář s prodávajícím zkonzultuje a připraví smlouvu a následně dohlédne na celý administrativní proces. Další možností pro získání finančních prostředků je i úvěr na bydlení v zahraniční zemi, avšak proces získání hypotečního úvěru je v takovém případě poměrně složitý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články