Atraktivní místo pro byt - mezonet v podkroví

vydáno 14.10. 2013 • Tipy a rady

Toužíte po novém bydlení a víte o nevyužité půdě, která může být i u rodičů. O tom, zda vámi vyhlédnutý půdní prostor je vhodný pro bydlení rozhodují tři věci – statika domu, sklon a tvar střechy ( a její stav ) a možnost vyvést do podkroví sítě a potrubí.

Plán

Pro podkrovní vestavbu nebo byt je nejlepší sklon střechy 35 až 55 stupňů. Co do tvaru střechy se nejvíce hodí strmější sklon a varianta sedlová. Praktičtější je podkroví bez trámů uvnitř prostoru. Naopak, když budete mít plnou vazbu s trámovím, tak ho lze využít k netradičnímu řešení bytových prostor.

Členění podkroví rozhodne o způsobu jeho využití. Je možné vytvořit otevřené prostory úplně samostatného bytu nebo je propojit schodištěm s obytnými místnostmi pod ním, čímž vznikne mezonet.

Než začnete s prací, tak dobře a pečlivě měřte. Místnost pod zkosenými stropy by měla mít výšku nejméně 2,5 metru nad polovinou podlahy. Když tomu nebude váš krov vyhovovat, budete muset postavit nový.

Komplikaci mohou způsobit trámy vedené nad podlahou. Potom nezbývá než novou podlahu zvednout nad ně. Též je možné trámy vyřezat a nahradit je ocelovými profily zapuštěnými do nového stropu a podlahy. Existuje i možnost vytvořit podlahu, která bude někde vyšší, na jiném místě nižší a jednotlivé úrovně spojit několika schůdky. Tato varianta je možná pouze v tom případě, pokud je vyšší střecha.

Vysoké a dostatečně široké podkroví společně s celým domem  samozřejmě nechte prověřit statikem, jenže to nestačí. Pozvěte i tesaře, pokrývače, kominíka, elektrikáře, instalatéra a topenáře. To není zbytečnost, protože nezbytné stavební úpravy budou doprovázeny i napojením na systém vytápění a odbornou práci si vyžádají přípojky na vodu, kanalizaci, elektřinu a případně i na plyn. Vy potřebujete mít jistotu, že v novém bytě vám po otočení kohoutkem poteče studená a teplá voda, že budete mít světlo, teplo a splašky budou mít svůj bezpečný odvod.

Všechny vyjmenované a pro bydlení běžné věci vám zaručí pouze původní zdroj s dobrým výkonem. Což znamená, že ve studni je dost vody, kotel, čerpadlo, jističe a čistička jsou schopny „utáhnout“ další bytovou jednotku a v neposlední řadě, potřebný je i volný komín. Když něco z udaného výčtu chybí, bude se to muset dobudovat. A může dojít i na koupi dalšího kotle nebo vybudování nového odběrného místa elektřiny, pořípadě plynu, vodovodní přípojky nebo nových rozvodů.

Statik by měl pomocí výpočtu zjistit, zda věnec, obvodové zdi a příčky či stropy spodních pater unesou zátěž v podobě nového obytného podkroví. Tesař může doporučit výměnu některých, pro bezpečné bydlení  nezpůsobilých dřevěných prvků. Rozhodně byste neměli podcenit revizi izolace vrstev střechy včetně krytiny. Novou nebo upravenou střechu bude nutné opatřit odpovídajícím  okapovým systémem. Skrz váš nový obytný prostor asi povede komínové těleso, které musí splňovat velmi přísné protipožární předpisy. Ostatní řemeslní odborníci vám poradí či pomohou s vedením rozvodů uvnitř instalačních stěn a předstěn, s montáží sanitárních a dalších doplňků včetně veškerého bytového příslušenství.

Přizvaný projektant vám najde vhodné místo pro schodiště, pořeší vnitřní dispozice včetně zpevnění podlah, způsoby napojení potrubí a zdrojů denního světla. K osvětlení bytu přes den nemusí být využita jen střešní okna, ale i vikýře, zapuštěné lodžie nebo okna ve štítových zdech.

Materiál

Při rekonstrukci podkroví se poohlédněte jen po odlehčených stavebních materiálech.Ideálem jsou sádrokartonové příčky na kovovém rastru, podlahy ze sádrokaronu nebo OSB desek. Podobně si počínejte i při instalaci keramické dlažby, obkladů a sanitární techniky.

Schodiště

Komplikace vám může způsobit schodiště. Ono ukrojí prostor z původního bytu a platí pro něj určité normy. Je možné postavit venkovní schodiště, ale musíte dávat pozor na konstrukci. Když vybudujete základy venkovního schodiště nebo ho obezdíte, tak zvětšíte zastavěnou plochu domu. Vyvstane vám nutnost zapsat změnu do katastru nemovitostí a to nemusí být vše. Pokud dojde ke zvýšení zastavěné plochy nad 150 metrů čtverečních, tak je nezbytné mít stavební povolení.

Dobré schodiště by mělo mít  vhodné rozměry k jeho plnému používání. Nezapomeňte, že na něm budete stěhovat nábytek a myslete i na dodržení správného poměru mezi výškou a šířkou schodu. Z toho vyplývá nutnost znát přesnou vzdálenost podlah, které bude schodiště spojovat.

Rozumná nejmenší výška pro schod je 15 centimetrů, maximum 19 centimetrů. Součet šířky schodu a dvojnásobku jeho výšky by měl mít 63 centimetrů. Jakákoliv odchylka od uvedeného znamená horší podmínky pro výstup a sestup. Všechny schody v jednom rameni musí mít stejnou šířku a stejnou výšku. Svěřením práce se schody tesaři rozhodně nic nezkazíte.

Podlaha, příčky

Dalším úkolem bude konstrukce nové podlahy, která ponese zatížení, vyztuží dům a tepelně či akusticky oddělí podkroví od ostatních prostor. Nejvíce se používají ocelové válcované profily, systémy s prefabrikáty a železobeton. Moderní technologie umožňuje velmi malé tloušťky nosné konstrukce, dle podmínek již od 15 cm.

Příčky můžete vyzdít porobetonem nebo dutými cihlami, ale jen když to dovolí celková váha konstrukce. Při užití oblíbeného lehkého sádrokartonu nebo sádrovláknitých desek se zaměřte na dostatečnou zvukovou izolaci.

Zajímavá je stavba z robustních a pevných ekopanelů vzniklých lisováním slámy. Celá práce probíhá metodou suché montáže bez jakékoliv konstrukce a navíc, ekopanely nadprůměrně izolují a velmi dobře ( ač se to nemusí zdát ) odolají požáru.

Zateplení, izolace

Pravděpodobně se neobejdete bez zateplení střechy, kterou by mohlo unikat z domu až 35% tepla. Šikmé střechy nabízejí dva způsoby zateplení – mezi krokvemi a nad nimi. U první varianty vkládáte izolační desky mezi krokve a stropní rámy.

Při druhém způsobu se musí krytina sundat a znovu položit. Jedná se  o zateplení podstatně účinnější, protože vše celoplošně rozvrstvíte. Můžete použít desky z polyisokyanurátové pěny a pokládat je shora na krokve.

Topení

Topná tělesa umístěte pod střešní okna, protože potom dochází k menšímu rosení skel a jsou minimalizovány tepelné úniky. Může se stát, že se tělesa pod okna nevejdou, potom nezbývá než situaci řešit podlahovým vytápěním a výběrem ze dvou druhů – teplovodním a elektrickým.

Celkově je doporučováno  podlahové teplovodní topení, které představuje  plnohodnotný rozvod tepla. Elektrické vám nevytopí velké pokoje a hodí se spíš jako doplněk k jinému druhu vytápění, ale  zase na druhé straně se jedná o úsporný tepelný systém schopný pracovat na bezpečné napětí 24 voltů a jeho instalaci zvládne víceméně každý. Případné připojení nad 220 voltů již raději svěřte odborníkovi.

U topení teplovodního musíte již v projektu počítat s tloušťkou podlahy 11 až 20 centimetrů. Voda protéká trubkami uloženými na nosné rohoži a upevněnými na izolaci. Kromě zmíněného počítejte i s akumulační a nosnou vrstvou a se 45 až 60 centimetrovou vstvou betonu. Na elektrické vytápění vám stačí  jen  2.5 až 3,5 centimetru podlahové tloušťky.

Rozvody

Ušetříte si problémy s tažením potrubí, když umístíte dřez, digestoř, vanu apod. na pokud možno stejná místa jako je tomu v bytě pod podkrovím. U vnitřní instalace vodovodu se na pitnou vodu používá plast a na užitkovou či teplovodní měď. Pro vedení stoupaček musíte mít měděné trubky o průměru 22 nebo 32 centimetrů, u připojovacího potrubí stačí 15 a 18 centimetrů.

Okna

Množství denního  světla v obytné  místnosti se řídí předepsanými normami. Většinu světla do podkroví vám obstarají klasická střešní okna, ale k dalšímu prosvětlení mohou pomoci okna fasádní nebo dost výjimečná okna ve štítu.

Do šikmé střechy umístěte střešní okna tak, aby jejich spodní okraj sahal nejvýše 1,1 metru nad podlahu. Okny nemůžete pokrýt celou střechu, protože někde musí být prostor pro výlez. Ani se skly to nepřehánějte, bohatě postačí 10 procent podlahové plochy, což zajistí dostatek světla. Uvědomte si, že střešním oknem vstoupí do interiéru o 30 až 40% více světla než fasádním. Prostup světla ovlivňuje i sklon střechy. Čím menší máte sklon, tím vyšší  okna použijte. Na trhu seženete tři druhy oken. První se otevírají  podél středové osy, druhé vyklopíte ven přes horní osu a třetí mají osu otvírání posunutu do  horní třetiny křídla.

Určitou specialitou je střešní terasa a balkon. Střešní terasu tvoří šikmé střešní okno s velikým rozsahem otevření nahoře a spodním pevným nebo otevíravým oknem dole. Horní díl je široce výklopný s možností zajištění do 45 stupňů. Střešní terasa tak umožňuje člověku přímý vstup na střechu

Střešní balkon má v horní části okno s velikým rozsahem vyklopení a v dolní prosklenou část  se zábradlím, které se vysouvá směrem ven. Zavřený balkon tak vypadá jako okno splývající se střechou. Existují i okna pro ploché střechy – to když budete chtít místo krovu nebo jeho části nástavbu. Nad dvojitým sklem mají okna kupoli, po které stéká déšť. Dokonce si můžete pořídit i otevírací variantu okna s elektrickým ovládáním a podle potřeby i s dešťovým senzorem. Při prvních kapkách se takové okno automaticky uzavře.

Okna nepouštějí do bytu jen světlo, ale i teplo. Postarejte se o to, aby horka nebylo moc, což vyřeší vhodné žaluzie nebo rolety. Ideálního prostupu světla a tepla včetně občasného stínění docílíte kombinací vnitřních žaluzií a venkovní markýzy, popřípadě předokenní rolety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články