Ratanový zahradní nábytek

vydáno 28.03. 2014 • Zahrada

Jestliže máme mluvit o ratanovém zahradním nábytku, tak je třeba si osvětlit, co to samotný ratan vůbec je a odkud pochází.

Ratan se používá jako označení pro stonky rostliny Calamus trachycoleus. Tato rostlina je v podstatě jakousi čeledí palem. Nicméně od klasických palem, jejichž kmen je mnohdy poměrně silný, se liší tím, že stonky této rostliny dosahují průměru zhruba v rozmezí od 2 do 5 centimetrů. Ratan jako takový nepředstavuje tedy palmu v tom pravém slova smyslu, ale jedná se o jakýsi druh plazivé rostliny.

Jestliže se ptáte na využití ratanu, tak se z jeho některých druhů vyrábí kalafuny na smyčce a dále je také využívána pryskyřice palmy zvaná dračí krev na medicínské účely. V neposlední řadě se však ratan stal velmi zajímavým materiálem pro výrobu zahradního nábytku.

Velmi důležité je také uvést místo, kde se tato rostlina vyskytuje. Jedná se zejména o oblasti Malajsie, jižní Číny a Indonésie a na Filipínách. Co se týká samotného zpracování ratanu, tak rostlina, která je doslova pokryta malými trny, se musí před zpracováním nechat vysušit na slunci. Právě díky této technice sušení jednotlivé malé listy, oddenky a ostny opadají. Následně dochází k tomu, kdy jsou samotné kmeny a nebo lépe řečeno stonky vnořeny do lázně obsahující velké množství síry. Je tomu tak proto, že poté již nebude tento stonek napadat různý hmyz, který by ho mohl poškodit.

Co se týká nábytku určeného do interiéru, tak je třeba před jeho výrobou ještě odstranit kůru. Jinak je nutné také poznamenat, že ratan se natírá průhledným lakem k tomu, aby déle vydržel. Co se týká dovozu tohoto materiálu do Evropy, tak ten začal zhruba na konci 18. století. V Čechách byl nicméně objeven mnohými lidmi a v 90. letech století minulého. Ratanový nábytek se dnes používá jak do interiéru, tak také jako zahradní. V interiéru je nalezneme jeho broušenou podobu a v zahradě, pergolách a na balkónech naleznete ratanový nábytek přírodní. Většinou bývá označován jako Natur.

Pojďme si nyní říct, proč je ratanový nábytek tak oblíbený. První velkou výhodou ratanového zahradního nábytku je jeho velmi nízká hmotnost. Nábytek vyrobený z ratanu je také velmi pružný, ale zároveň pevný. Můžete jej bez větších problémů přenášet z místa na místo a rozhodně se nemusíte bát, že se pod vámi propadne. Mezi další přednosti zahradního nábytku z ratanu patří velmi pohodlné sezení v něm. Pakliže si pořídíte křeslo z ratanu, tak věřte, že vaše sezení v něm bude opravdu komfortní a luxusní. Přihlédnout lze jistě k tomu, že ratan je schopen velmi dobře reagovat na teplo, takže se k němu nebudete lepit i opravdu horkých dnech. Pakliže si pořídíte z ratanu například skříňku, tak věci, které v této komodě budou uloženy, mají doslova zajištěno velmi pohodlné dýchání, takže nedojde k jejich zapaření a nebo nějakému jinému opotřebování díky nadměrné teplotě. Ratan vám dlouho vydrží i díky jeho schopnosti velmi dobře snášet vlhkost.

Kdybychom se měli zmínit o údržbě ratanového zahradního nábytku, tak ta je velmi jednoduchá. K tomu, aby váš nábytek zůstal stále pěkný, je třeba ho jednou za čas třeba vysát vysavačem anebo jen přetřít vlhkým hadříkem. Pakliže za čas zajde sláva vašeho ratanového nábytku, tak není problém jej znovu nalakovat.

Vedle ratanu přírodního existuje také ratan umělý. Ten je v našich poměrech poměrně častým obchodním artiklem. Nalezneme ho ve všech možných barvách provedeních a jeho imitace ratanu přírodního je velmi věruhodná. Umělý ratan je mnohem odolnější a může zůstat nekrytý na zahradě po celý rok. Přírodní ratan by tuto zátěž nebyl schopen snést.

Závěrem je nutno podotknout, že ratanový nábytek jako takový lze velmi dobře kombinovat například z jinými materiály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zahrada'
Tipy na jiné články