Vhodný výběr střešních oken do podkroví

vydáno 08.09. 2013 • Rekonstrukce a úpravy

Prostory přímo pod střechou se dají využívat i jako místo k bydlení. Ze střešních oken bývá poměrně dobrý výhled do okolí vzhledem k jejich umístění. Je zapotřebí si vybrat správná okna. Tato okna jsou jedinečná, nicméně potřebujeme si dobře vybrat. Musíme zvolit správnou velikost, materiál, počet a místo na jejich osazení. Důležitá je i jednoduchá údržba, zastiňovací prvky, typ ovládání, a v neposlední řadě také vzhled. Každý člověk má jiné požadavky, a proto bychom si měli vybírat. Do koupelny se hodí okna s plastovým povrchem, u oken umístěných vysoko nesmíme opomenout dálkové ovládání, jinak by se nám zhoršila možnost manipulace s nimi. V případě temnějších místností bychom měli zvolit větší rozměry.

Jakmile je místnost dostatečně prosvětlená a působí vzdušné, pak se v ní cítíme dobře. Z toho důvodu bychom neměli šetřit na počtu oken. Efektně vypadají třeba okna sdružená do sestav nebo kombinace střešního okna s doplňkovým, jež se nachází těsně pod ním. Mělo by nám zůstat na paměti snadné pravidlo - prosklená plocha by měla odpovídat minimálně deseti procentům podlahové plochy v místnosti. I prostory pod střešním oknem se dají poměrně dobře využívat. Pod klasické kyvné okno, jež se umisťuje do výšky devadesáti až sto deseti centimetrů, postavíme nábytek, který bude potřeba nechat vyrobit na míru. Tento nábytek nám může posloužit jako úložný prostor. Pokud se dům nachází ve výhodné pozici, odkud by byl pěkný výhled, pak je jistě poměrně rozumné si zvolit okna výklopně kyvná, jež nabízí perfektní panoramatický výhled. Tento typ oken se otvírá směrem ven a dobře se ovládá při osazení do výšky sto dvaceti centimetrů. Okno se ve většině případů otevírá manuálně, nicméně na ta hůře dostupná umístění se vyplatí mít dálkové ovládání. Můžeme využít i elektrické nebo solární ovládání za pomoci programovatelného dálkového ovladače, který dokáže regulovat více oken naráz. Dokáže ovládat dokonce i vnitřní a vnější zastiňovací prvky.

Další důležitou volbou je rozvážení, z jakého materiálu by okno v podkroví vlastně mělo být vyrobeno. K podkrovnímu bytu se více hodí dřevo, jelikož působí velice přirozeně a také útulně. Pakliže máme vyloženě moderní charakter interiéru v městské zástavbě a bílý odstín by mohl jen podtrhnout stylovou linku, tak asi zvolíme bílé plastové okno. Své místo si najde jistě i v kuchyni či koupelně, jelikož je poměrně odolné proti zvýšené vlhkosti v místnosti a obstojí i v náročnějších klimatických podmínkách. Navíc jeho bezešvý povrch nahrává snazšímu udržování, protože brání usazování špíny ve spárách. Vhodné je také plastové okno s dřevěným jádrem, jež má vrstvu z bílého polyuretanového laku, dokáže odolávat vynikajícím způsobem také teplotním výkyvům a díky UV filtru příliš nemění svoji barvu ani po více letech. Kompletně dřevěná okna se mohou hodit více na venkovská stavení, jelikož se vyrábějí z kvalitních dřevěných profilů, které ručí za tvarovou stálost okna. Povrch mají opatřený vodou ředitelným lakem v jedné nebo ve dvou vrstvách, což chrání vnější povrch okna před poškozením. Ve výsledku příliš nezáleží na tom, jestli sáhneme po dřevu nebo bezúdržbovém plastu. U střešních oken totiž hlavně záleží na kvalitním osazení do střešního pláště. Podstatné je dobré lemování, jež má vliv na dokonalé a vodotěsné zasazení do samotné střechy. Ještě k tomu se dají zvolit prakticky využitelné montážní doplňky pro ještě lepší tepelnou izolaci nutnou v horských oblastech a účinný odvod dešťové vody, k čemuž slouží samonosný drenážní žlábek.

Zapomínat by se v žádném případě nemělo na stínění, které je v případě střešního okna obzvlášť zapotřebí. Hodí se stínění z vnější i vnitřní strany, protože jejich funkce se odlišuje. Předokenní rolety a markýzy dovedou zachytit velkou část tepla ze sluníčka, jehož paprsky dopadají na střechu, a proto kromě zastínění mají i velkou tepelně izolační funkci. Vnitřní rolety a žaluzie oproti tomu slouží spíše k regulaci světla v pokoji a dají se řadit i mezi estetické prvky.

Podkrovní místnosti jsou mnohem více zatěžované, jelikož se nacházejí přímo pod střechou. Výrazněji se tam vnímají tepelné výkyvy. V létě tam tedy bývá větší teplo, zatímco v zimě cítíme chlad. Z toho důvodu je velice důležitou věcí výběr skel. Tepelně izolační vlastnosti skel jsou různé a my můžeme vybírat mezi těmi skly, které vyhovují běžným normám pro energetickou úspornost, nebo jsou určeny k nízkoenergetickým či pasivním domům. Poměrně dost také záleží na tom, jakým směrem je střecha orientovaná z hlediska světových stran. Na severní straně bychom měli dbát na to, aby teplo neunikalo pryč z domu, zatímco na jižní straně by nás mohl spíše zajímat typ skla, který nedovolí přehřátí interiéru. Tepelně izolační vlastnosti okenního zasklení závisí na vrstvě plynu mezi tabulemi, na tom, jestli zvolíme dvojsklo nebo trojsklo a v neposlední řadě na vlastnostech samotného skla. V obchodě bychom se měli ptát hlavně na hodnotu tepelné prostupnosti okna a skla. Čím jsou tyto hodnoty nižší, tím menší budou i tepelné ztráty. Okna na jižní straně se také dají opatřit sklem se speciální úpravou, která snižuje prostup tepla o pětadvacet až čtyřicet procent, což určitě není k zahození.

Příjemného klimatu se dá v podkroví dosáhnout i tím, že budeme pravidelně do místnosti pouštět čerstvý vzduch. Využít při tom můžeme i takzvaného komínového efektu nebo příčného provětrávání. Tohoto efektu dosáhneme otevřením více oken v různých výškách na různých stranách domu naráz. Poté stačí vyvětrat jen krátkou dobu a výsledek je předem zaručen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rekonstrukce a úpravy'
Tipy na jiné články