Podlahy do bytu

vydáno 27.03. 2014 • Domácnost

Jestliže budeme mluvit o podlaze, tak je třeba říct, že se jedná o tu část obytných prostor, po které se pohybujeme. Podlaha v podstatě tvoří horní část vodorovné a nebo šikmé plochy. Podlaha pokrývá podkladovou část materiálu, který se nachází přímo na samotné zemi. Tímto podkladovým materiálem se z drtivé většiny stal beton. Kdybychom měli poukázat na jednotlivé vrstvy podlahy, tak první spodní vrstvou by byla takzvaná podkladová vrstva, kterou tvoří buď již zmíněný beton a nebo stropní konstrukce, nachází-li se podlaha v některém z vyšších pater.

Další vrstvou, která bezprostředně navazuje na ono betonové podloží se stala takzvaná vyrovnávací vrstva. Ta, jak už její název sám napovídá, slouží k tomu, aby došlo k vyrovnání různých nepříjemných nerovností, které se nacházejí na podkladové vrstvě.

Velmi důležitou vrstvou je také ta izolační. Ta slouží zejména k tomu, aby byla podlaha dobře izolována z hlediska tepla a také proti vodě. Pakliže se například na plovoucí podlahu dostane větší množství vody, tak dojde k jejímu trvalému znehodnocení. Zatímco tepelná izolace se provádí pomocí izolační vaty a polystyrenu, tak izolaci proti přítomnosti vody zajišťuje polyethylenová folie.

Jinak následující vrstva podlahy je tvořena roznášecí vrstvou. Právě tato vrstva má velmi důležitý úkol, který spočívá v tom, že se rozloží zatížení podlahy na její celý povrch.

Poslední horní vrstvu podlahy tvoří takzvané nášlapné vrstvy. Tyto mohou být z různých materiálů. Prvním jmenovaným materiálem bude klasické dřevo, třeba v podobě parket, anebo bambusový podklad. Velmi moderním řešením se začíná stávat dlažba. Ta se dříve dávala pouze do sanitárních místností typu WC či koupelny. Dnes je tomu poněkud jinak, jelikož trendy jsou zejména kuchyně, ve kterých je tato dlažba umístěna pod kuchyňskou linkou. Co se týká jednotlivých druhů dlažby, tak nejčastěji je používána dlažba keramická, kamenná či betonová. Velmi moderními se staly takzvané podlahy plovoucí  Tento druh podlahy je poměrně často používán zejména v bytech. Nicméně je třeba říct, že se většinou využívá i v různých veřejných stavbách, kde jsou větší nároky na náročnost. Obrovskou výhodou plovoucích podlah je rychlost jejich montáže, nicméně pokud víte, že je v místnosti vlhko, tak tam určitě tento typ podlahy nepokládejte. Velmi častým povrchem podlah se stalo také linoleum a nebo marmoleum. Od klasických koberců, které zastávaly mnohdy horní vrstvu podlah se už definitivně upouští s tím, že převládají jen malé ozdobné koberečky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články