Kam s chuchvalci kabelů

vydáno 04.09. 2013 • Tipy a rady

Sednete si k pracovnímu stolu a pod nohama se kupí nevzhledná změť kabelů. Kolem obývací stěny visí další klubko a nejinak tomu je u hi-fi soupravy. Po zemi se válí spousta, mnohdy na sebe navzájem propojených prodlužovaček, které bývají často přetížené zapojenými spotřebiči.

Mít takto „rozvrstvené“ kabely po bytě je nejenom velmi nevzhledné a nepraktické, ale i nebezpečné. Můžete o ně  zavadit a elektroniku strhnout na zem nebo se zranit. A přetížené zásuvky vyhazují jističe.

S kabeláží v bytě si lze poradit, i když to nějakou korunu stát bude. Nejjednodušší a i nejlevnější variantou je sepnout kabely spojkami různých barev a tvarů. Některé bývají i samolepící, proto je možné je uchytit na zadní část nábytku. Na kabely existují barevná pouzdra, do kterých bez problémů ukryjete veškeré šňůry.  Konec prodlužovačky lze položit za pouzdro na kabely, aby nebyl vidět. Barvu pouzder lze sladit s nábytkem a kabel se tak může stát téměř neviditelným. Ještě jedna výhoda se časem projeví – na ukrytou kabeláž nepadá prach.

Další možností je pořídit si pracovní stůl, který má v sobě zabudovány kabelové pořadače. Nebo si v prodejnách nábytku zakupte samotné držáky a ke stolu je  přimontujte. Podobně si lze „vybavit“ i nábytkovou stěnu. Výrobci nábytku naštěstí myslí na problémy s kabely dopředu a ve stěnách najdete mnohdy důmyslné skrýše na šňůry od televize, DVD či od hi-fi soupravy.

Všemožně se válející  kabeláž  od spotřebičů a prodlužovaček dobře ukryjí lišty, které se nejčastěji upevňují kousek nad podlahu. Dobrou službu udělají i jednoduché plastové úchytky, které se přitlučou přímo do zdi.

Když  chystáte  rekonstrukci bytu, tak není od věci si naprojektovat instalaci tak, abyste se obešli bez prodlužovaček. Současným trendem je nešetřit na vzhledu zásuvek. Designové řešení souboru zásuvek do efektního rámečku je stylový, praktický a oku lahodící doplněk.

Jinou možností  se vyhnete sekání do zdi a nebudete potřebovat ani kabeláž, pokud  využijete speciální systém elektrických lišt. Ten umožňuje pouhým otočením přidávat či ubírat zásuvky tam, kde je potřeba. Lišta  se připevní ke stěně v obývacím pokoji nebo za linkou a mobilní zásuvku si vložíte kam chcete. Výhodou je možnost přidávat nebo ubírat zásuvky, aniž by hrozil úraz elektrickým proudem. Lišty se dají vybavit dalším příslušenstvím – nabíječkami, úspornými světly, datovými moduly nebo v kuchyni využitelnými háčky a závěsnými tyčemi.

Někdo se těžko loučí s prodlužovačkami. Naštěstí se už dají koupit v různých provedeních, například se zásuvkovou koncovkou ve tvaru pejska. Při jejich pořizování musí být každý velmi obezřetný a kupovat pouze výrobky prověřených firem. Na trhu se objevují nebezpečné prodlužovačky mnohdy asijského původu. Jsou rozeznatelné ihned podle nízké ceny. Nekvalitní výrobek se špatnou vnitřní konstrukcí a mizerným materiálem připojený k okruhu může způsobit požár nebo úraz elektrickým proudem.

Prodlužovačky dělíme na dvoužilové a třížilové podle počtu připojovaných kolíků. Do dvoužilových zastrčíte jen ploché vidlice, zatímco do třižilových kabely s uzemněním.

Některá elektrotechnika potřebuje prodlužovačky s přepěťovou ochranou. Ta je schopna ochránit citlivé přístroje před výbojem vysokého napětí a dokonce utlumí i přepětí při úderu blesku.

Největší chybou je přetěžování kabelů. Prodlužovačky mají omezení ve výši procházejícího proudu. Na trhu se nejčastěji setkáte s výrobky se zatížením do 10 ampér, což odpovídá příkonu spotřebičů o maximálním výkonu 2,3 kilowattu.

Obecně platí, že prodlužovačka je využitelná do součtu příkonů připojených spotřebičů. Pokud je toto pravidlo dodrženo, tak můžete napojovat více prodlužovacích kabelů za sebe. Přetížení poznáte tak, že se vodič zahřívá a zvyšuje se teplota propojených kontaktů. Hrozí nejen poničení přívodů teplem, ale i požár nebo úraz.

Pozor! Některé spotřebiče do prodlužovaček vůbec nepatří. Jedná se o výrobky s vysokým příkonem, jako je pračka, myčka nebo bojler či kotel. Ty by měly mít svůj samostatný okruh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články