Jak ochránit rostliny před mrazem a sněhem

vydáno 18.02. 2014 • Zahrada

Když se v září díváte na záhon plný rozkvetlých květin, o které se od jara staráte, ani se vám nechce věřit, že je za pár týdnů může zlikvidovat mráz a sníh. Jestli chcete, aby vaše trvalky, na které jste tak pyšní, vydržely do dalšího roku, musíte vědět, jak je před zimou ochránit. Byla by to škoda, kdyby práce, kterou jste rostlinkám věnovali, přišla vniveč.

Jak jsou rostliny odolné?

Každá rostlina snáší nízké teploty různě. Některé přežijí i mírnější mrazík, pro jiné to znamená okamžitou zkázu. Je proto dobré si na internetu nebo v odborné literatuře najít všechny druhy, které se na vaší zahrádce nacházejí, a zjistit, jak jsou odolné proti mrazu. Můžete se i pozeptat zkušenějších zahrádkářů, jejichž rostliny už nějakou tu zimu přežily. Zjišťování potřebných informací nenechávejte až na říjen! Nikdy nevíte, kdy se příroda rozhodne poslat z nebe první sníh. Plánovat začněte už klidně v létě, abyste byli dostatečně připravení a svoji zahrádku dokázali ochránit.

Jak ochránit rostliny před mrazem

Rostliny v květináči

1. Schovat

Samozřejmě pro rostlinku je nejlepší, když ji mrazu vůbec nevystavíte. Když je přesunete dovnitř, ať už do sklepa, na půdu nebo na chodbu, budou vám vděčné. To jde ale bohužel jen u rostlin zasazených v květináči, které vám v létě zdobí vaši terasu nebo zákoutí na zahradě. Po zimě vynesete květináč zase ven, a jen co se rostlina trochu vzpamatuje, opět vám začne krásně kvést.

2. Na slunná místa

I v zimě sem tam vysvitne slunce, čehož může zahrádkář využít při ochraně svých rostlinek. Máte-li na vaší zahradě nějaké slunné místo nebo zeď, kterou slunce vyhřívá, můžete rostlinu v květináči postavit právě sem. Je to ale mnohem méně bezpečný způsob, než prvně jmenovaný.

Rostliny zasázené v zemi

Ne všechny rostlinky máte zasázené šikovně v květináčích, a nelze tedy s nimi libovolně manipulovat. V takovém případě nemusíte truchlit, stačí jen vědět, jak je zabezpečit.

1. Vysazování a přesazování

Na mráz a sníh je nutné myslet už ve chvíli, kdy rostlinku vysazujete na její místo. Ne všechny trvalky nebo keříky jsou stavěné na to, aby přečkaly takové mrazy, jaké v našich končinách občas panují. Jestli se vám stane, že jste takovou rostlinu vysadili na pevno a zjistíte to až před zimou, nezbývá vám nic jiného, než rostlinu přesadit do květináče a schovat ji pod střechu. Druhým, poněkud méně bezpečným způsobem, je zabezpečit ji metodami uvedenými níže, a modlit se, aby přežila.

2. Izolujte rostlinu od mrazivého prostředí

Různé druhy keříků nebo mladých stromků nejlépe ochrání izolace. I když venku mrzne, pod zemí stále proudí teplý vzduch, díky kterému může rostlina přežít. Keřík nebo stromek nejlépe ochráníte kobercem, jutovinou nebo pytlovinou. Ještě účinnější je nejprve rostlinu zasypat například slámou a až poté přikrýt svrchní vrstvou. Tato izolace zadrží teplo, a rostlina díky tomu přežije i tužší zimu.

3. Listí jako přírodní izolace

Pokud každý podzim nadáváte na hromady suchého listí, které vám pokrylo celou zahradu, už nadávat nemusíte. Listí lze totiž skvěle použít jako dokonale neprostupný izolant pro růže nebo trvalky. Stačí na příslušnou rostlinu nahrnout hromádku listí, a aby ji nerozfoukal podzimní vítr, ještě zatížit třeba větvemi. Například zmíněné růže, a podobné dřevnaté rostliny, dokážou zimu přežít, i když kolem nich nahrnete jen dostatek zeminy. Jestli se ale o svoje růže bojíte, nahrňte k nim kromě zeminy ještě slámu.

4. Noviny nejen na čtení

Kromě nejčastěji používané slámy se dobře hodí i obyčejné noviny. Nejenže si díky nim můžete v zimě krásně zatopit v krbu, navíc ochrání vaše rostliny. Přikryjte s nimi trvalky, keříky nebo mladé stromky, mezery vycpěte slámou, kolem dokola nahrňte hlínu a o nic se už nestarejte.

5. Plastové nebo skleněné poklopy

Pokud podobným podomácku vyrobeným izolantům nevěříte, můžete si v hobby marketu nebo obchodu se zahrádkářskými potřebami pořídit plastové nebo skleněné poklopy. Jestli máte velkou zahradu, budete jich muset koupit trochu víc, protože dokážou přikrýt jen omezený kousek. Sice vás to bude něco stát, ale zato lze tyto poklopy používat další zimy, dokud se nezničí. V podstatě by se dalo říct, že rostliny budou mít takový svůj malý soukromý skleník. Když se vám nechce kupovat speciální poklopy, může stejně dobře posloužit i kbelík, květináč nebo plastový box.

6. Klec na jahody

Ideálním řešením nejen pro jahody, ale i pro malé keříky, trvalky či zeleninu, je klec. Vyrobíte si ji sami doma z pletiva, které vystelete listím a slámou. Dobré je také mezi jednotlivé vrstvy pletiva vložit igelit, který dokonale izoluje rostliny od mrazu. Klec si můžete udělat tak velkou, jak zrovna potřebujete, přikryjete tak i větší kus zeminy. Výhoda poklopů je v tom, že je můžete kdykoliv nadzvednout a vyvětrat. Nemusíte se proto bát zplesnivění.

Jak ochránit rostliny před sněhem

Jakmile jste zajistili rostlinám teplo, je nutné zaměřit se na ochranu před sněhem. Některé rostliny, které jsou odolnější proti mrazu, potřebují dýchat, což jim sněhová pokrývka znemožňuje. Tomu lze zabránit výrobou jednoduché dřevěné či kovové konstrukce vyložené igelitem. Pomůže i jakýsi provizorní stan na rostlinky, který vyrobíte stlučením několika tyčí nebo desek k sobě, a přikryjete igelitem nebo vyřazeným kobercem.

Jak chránit mladé stromky

Mladé stromky jsou na zimu dost háklivé a nemusely by vám do jara vydržet. Přežití stromku zajistíte tak, že kmen obalíte pěnovou izolací na vodovodní trubky. Izolaci podélně nařízněte, nasaďte na kmen a popřípadě ještě utáhněte třeba provazem. Větve obalte netkanou fólií, která se používá pod jahody. Fólii ale nechávejte na větvích jen při největších mrazech! Jakmile stoupne teplota nad nulu, mohly by se pod ní tvořit plísně. Stejnou službu vám udělá bublinková fólie. Máte-li někde doma její zbytky, dobře vám poslouží i na zakrytí trvalek nebo obalení keříků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zahrada'
Tipy na jiné články