Oblékáme nábytek

vydáno 22.11. 2011 • Domácnost

Vedle klasických a běžně používaných „nábytkových“ povrchů, jako jsou kamenná dýha, vysoký lesk v matu nebo fólie kopírující plastické tvary, se prosazují i nové materiály s puncem originality.

V dnešní době už nemůžete dělit povrchy nábytku tak, jak to bývalo zvykem – lamino patří do dětského pokoje, dýhou zkrášlíme obývací pokoj a na kuchyň je nejlepší lak. Berme to tak, že všechny materiály se hodí do všech místností. Mají přibližně stejnou odolnost proti vlhkosti a na světle si drží své barevné odstíny.

Nejlevněji pořídíte obyčejnou fólii. Dále potom cena stoupá nahoru jak po schůdcích, na kterých jsou za sebou vacuo fólie, lamináty, skla, dýhy a lak. Nejhlouběji do kapsy sáhnete, když zvolíte vysoce lesklý lak a dýhu z kamene či z kovu. Pozor, ona se ale liší dýha od dýhy a taktéž laminát od laminátu. Hodně záleží na výrobci. Obecně ale platí lamino za jeden z nejlevnějších materiálů, ale pověstnou výjimku potvrzující pravidlo tvoří velmi drahé speciální varianty.

Laminát stále a dlouhodobě platí za velice oblíbený. Levné fólie zaznamenávají ústup, větší popularitu získávají kvalitnější vacuo fólie. Stabilně setrvalý je zájem o dýhy, jen se podle módy přesouvá mezi různými dřevinami. O laku lze tvrdit, že jeho obliba stoupá. Novinkou je takzvaná Ecomalta, která si ve světě již vybudovala své místo na slunci. Kašíruje se přímo na povrch jednotlivých nábytkových kusů, je ekologická a vzhledem připomíná litý beton.

Oblíbený laminát

Laminát má tu výhodu, že je levný a odolný, navíc je k dispozici ve velkém množství dekorů. Lamino není nic jiného než dřevotříska polepená papírem a zalitá pryskyřicí. Nejvíce se na nábytek dávají dekory dřeva, ale výjimkou nejsou barevné plochy a barevné motivy. Když chcete zvolit něco luxusnějšího, tak existují i speciální laminové varianty s vysokým leskem nebo hlubokým matem, ale zde si připlatíte.

Všeobecně se používají dva druhy laminátu. Levnější CPL laminát odolá standardnímu poškrábání a umí zabránit vzniku skvrn od kávy či horké vody. Instalace je vhodná i tam kde se pohybují psi nebo kočky. Jeho další výhodou je bezproblémová údržba, neboť mu neublíží žádné běžné čistící prostředky. Rozhodně ale nepodléhejte iluzi, že základní druh laminátu je nezničitelný, protože vryp nožem nebo vidličkou do něj uděláte bez problémů.

Jinou kávu představuje HPL laminát, který je víceméně nejodolnější ze všech používaných mateiálů. Nábytek s ním  vydrží i přímý styk s vodou.

Náročnější lak

V posledních letech se zvyšuje poptávka po površích opatřených lakem. Někteří výrobci se prezentují především levným matným lakem. Nejčastěji se dává na kuchyňská dvířka, obývací stěny a koupelnový nábytek. Za pevné jádro slouží MDF deska s jemnější strukturou než je tomu u dřevotřísky.

U lakovaných povrchů můžete zpravidla volit ze dvou variant – hladká nebo imitace struktury dřeva. Začíná se pomalu prosazovat i dražší „lakování“ ve vysokém lesku, ale k mání je i tentýž luxus v matu. Lesk působí honosně, ale někomu se může zdát chladný a neosobní. Oblíbené začínají být matné laky se sametovou úpravou povrchu. Velikou nevýhodou laku, především ve vysokém lesku, je jeho snadné poškrábání. Proto musíte klást zvýšenou opatrnost při údržbě  nábytku s takovým povrchem a vůbec se nedoporučuje používat jakékoliv čistící písky.

Dýha jako imitace masívu

Když chete dosáhnout u nábytku vzhledu masívu za menší cenu, tak zvolte dýhu. Výhodou pro vás bude záruka originality každého kusu, ale je pravda, že někomu mohou vadit odlišné barvy. Navíc, dýha působením UV slunečního záření  tmavne, takže se rozdíly v barevných odstínech nábytku v jedné místnosti mohou zvětšovat. Dýha je sice dost málo odolná proti škrábnutí, ale na druhé straně vrypy nebývají  tolik vidět. Když budete mít dýhu více poškozenu, tak je možné ji zbrousit a znovu nalakovat.

Popularita vzorů dřevin se stále mění, nyní je v kurzu ořech a dub, na ústupu je exotika. Velmi často se dýhy upravují bělením, mořením a lazurou. Mezi novinkami se těší veliké oblibě drhnutý dub ve světlém přírodním provedení, ale i v tmavé, tepelně upravené variantě. Své příznivce mezi zákazníky si získává i matný lak na dýze. Kromě dřevěných motivů lze desky dýhovat i jinými materiály ( břidlice, mírně zrezivělý  kov corten ), ale ty jsou dost drahé a zvyšují hmotnost nábytkových kusů.

Levná fólie

Vedle laminátu je nejlevnějším nábytkovým povrchem fólie. Vybrat si můžete dekory dřeva nebo běžné barvy a fólie umožňuje i digitální grafiku či vysoký lesk, který je praktičtější než u laku, protože se případné vrypy dají opravit.

Hitem a trendem současnosti je PVC, které se na nábytek lisuje pomocí vakua, tudíž se jedná o vacuo fólii. Její výhodou je, že dokonale přilne k povrchu.

Fólie mění na světle barvu a rizikový faktor představují nábytkové hrany. Proto se nedoporučuje nábytek s hranami z pásky. Dobře vyrobená dvířka by měla mít fólii přetaženou přes vnější hrany se spoji na vnitřních stranách. Když tomu tak není, tak se do dvířek může dostat pára a dojde k jejich bobtnání.

Sklo

Sklěněný povrch odolá páře i světlu. Nejčastěji se  používá pískované, kdy typ fólie, která je zatavena mezi dvě skleněné desky, určuje intenzitu pískování. Výsledné sklo je čiré, průhledné nebo průsvitné. Mezi skleněné desky lze vložit fólii s grafikou,  látku nebo vlastoručně namalované obrázky. Kalené sklo, které se používá, je schopno odolat mechanickým nárazům, ale poškrábání vždy zabránit neumí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články