Odpradávna člověk potřeboval jako stavební materiál dřevo. A možná je to smutné konstatování, ale věděl o něm více než víme dnes. Naši předkové uměli vyhledat to pravé kvalitní dřevo a pracovat s ním ve vhodný čas. Rozhodně nepotřebovali množství chemických prostředků k jeho ochraně, protože dobrého dřeva bylo hodně.
Ve stavebnictví se dnes pracuje s dřevěným materiálem, který ve své většině vyžaduje ošetření a tím pádem i prodloužení životnosti. Stačí si uvědomit, jakým způsobem probíhají stavební práce – vše je rychlé, překotné, hlavně aby se rychle bydlelo. Dřevo na trámy krovů není vyschlé a narychlo smontované krovy se hned balí do izolace a tepelných fólií (v případě zobytněného podkroví to platí dvojnásobně ). Pak kolem vlhkého dřeva nemůže dobře proudit vzduch a vznikají ideální podmínky pro vznik plísní a následný nástup dřevokazných hub. A když se ještě přidá vzdušná vlhkost z celé stavby, tak je na problémy zaděláno.
Právě proto se musí nejen trámy, ale veškeré na stavbě použité dřevo impregnovat – ošetřit proti škůdcům a vlhkosti. A je jedno, zda dřevo bude umístěno v interiéru nebo venku, naopak, v exteriéru je třeba ho ochránit především. Je možné si k ošetření dřeva vybrat různé postupy s různým stupněm efektu.
Tím nejzákladnějším, co musí být splněno pro dlouhou trvanlivost dřeva, je správné řešení konstrukcí. Tak budeme mít zaručenu ochranu dřeva proti vlhkosti jak venkovního, tak i vnitřního. Když správný stavební postup dodržíte, tak by mohl stačit jen nátěr nebo nástřik. Oboje zvládnete bez potíží svépomocí pomocí stětce, válečku či zahradního postřikovače. Počítejte ale s tím, že při nástřiku ztratíte až polovinu prostředku, který bude rozptýlen po okolí. Řešením by pak bylo zapůjčení bezvzduchového stříkacího zařízení, u kterého se počítá ztrátovost prostředku kolem 2 – 5%.
Nátěr a impregnace
Samotným nátěrem či nástřikem ošetříte dřevo jen na povrchu, proto ochrana dlouho nevydrží. Můžete zkusit dřevo impregnovat a práci si uděláte i sami, navíc, prostředky na nátěr nejsou drahé a seženete je v každém obchodě s barvami.
Impregnace s nátěrem se hodí jako dodatečná ochrana již postaveného krovu nebo tak renovujte chatu či chalupu. Hlavně se musí jednat o dřevo, které bude schováno pod střechou. Samotná impregnace by vám měla vydržet nejméně čtyři roky.
Pokud si koupíte nějaké kvalitnější prostředky, například s kyselinou boritou, tak můžete opakovaně ošetřovat jen ta místa, kam zateklo, a ne celý povrch.
Na dřevo umístěné venku se doporučuje po impregnaci provést následný nátěr lazurou, aby byl povrch ochráněn před popraskáním. Povrchovým ošetřením „venkovního“ dřeva prodloužíte jeho životnost asi dvojnásobně.
S impregnačními prostředky se nejčastěji setkáte coby s koncentráty, které se nanášejí v předem určeném poměru a v doporučeném počtu vrstev. Informace na obalech mnohdy bývají nedostatečné nebo stručné. Vůbec nic nezkazíte když dřevo napustíte o něco víc, než je předepsáno ( to ovšem neznamená, že ho budete v koncentrátu koupat ). Nepoužívejte impregnaci ve vyšších než předepsaných koncentracích. Raději přidejte jeden nátěr navíc.
Ochrana máčením
O dost kvalitnější ochranu získá dřevo při máčení ve speciálních vanách, které je prováděno na pilách. Teoreticky by bylo možné tento proces provést i doma, ale zbylo by po něm dost veliké množství prostředku, který se musí zlikvidovat jako nebezpečný odpad, což by celou práci značně zkomplikovalo a prodražilo.
Impregnace máčením se kvalitativně liší podle počtu roztoků a doby namočení. Chemická látka pronikne asi dva milimetry do hloubky dřevní hmoty a proto se nejedná o dlouhodobou ochranu. Ceny impregnací v máčecí vaně jsou zhruba dvojnásobné v porovnání s nátěrem a nástřikem a ochrana dřeva vydrží nejvýše šest let. Nejčastěji se tímto způsobem namáčejí latě a průmyslově vyráběné montované krovy. Když si koupíte dřevo opatřené ochranou máčením, tak zaplatíte o několik set korun za metr krychlový více než za materiál bez úpravy. Na druhé straně ušetříte spoustu času a námahy, navíc, získáte větší a kvalitnější ochranu než jakou poskytuje nátěr nebo nástřik.
Ničení dřevokazného hmyzu – tlaková impregnace
Vyskytuje se ale problém, se kterým si nátěry, nástřiky ani máčení neporadí, protože často vzniká již na pile po nařezání dřeva. Tím problémem je hmyz napadající dřevo tak, že naklade dovnitř vajíčka, která nezničí ani máčení nebo nátěry. Jelikož je inkubační doba takových hmyzích škůdců až 12 let, tak ani vy jako zákazník při stavbě nic nezjistíte, nemilé překvapení se dostaví až za pár let. Jediný spolehlivý způsob, jak hmyz ve dřevě zlikvidovat, představuje tlaková impregnace. Metoda je to sice drahá, ale zdaleka nejúčinnější.
Některé pily provádějí vakuově tlakovou impregnaci ve speciálních kotlích. Jedná se o válcové tlakové nádoby, do kterých je zaváženo dřevo na vozíku a po uzavření je vystaveno působení přetlaku a vakua. Velikou výhodou takto ošetřeného dřeva je hloubkové proimpregnování, zničení všech škůdců a vysoká odolnost. Dokonce nevadí, když dřevo při rozesychání popraská. Počítejte ale s tím, že díky přípravkům obsahujícím měď se dřevo zabarví do tmavší zelené barvy a časem zešedne.
Díky vysoké ceně ( až o dva tisíce korun více u metru čterečního než u dřeva bez ošetření ) se tlaková ochrana provádí jen u materiálu, který bude ve stálém kontaktu se zemí – palisády, terasy atd. Firmy tímto způsobem připravují dřevo na stavbu roubenek, speciálních krovů nebo nosných částí staveb. Životnost dřeva se prodlužuje minimálně na trojnásobek.
Jak ošetřit dřevo proti konkrétnímu škůdci?
Napadení hmyzem je poznatelné podle výletových otvorů nebo na podlaze pod dřevem se nakupí hromádky dřevního prášku. Do dřeva můžete zkusit napustit chemickou látku na bázi rozpouštědla, která je schopna proniknout až několik centimetrů pod povrch. Malé předměty uměleckého rázu podstupují ozařování nebo plynování, které hmyz zahubí. Historicky cenné krovy či dřevostavby lze zachránit injektáží přímo na místě. Jde o stejně účinnou metodu jakou je impregnace v kotli, jen ji lze provádět kdekoliv – a je opravdu hodně drahá. Na druhé straně, její opakovaná aplikace poslouží až na 50 let. Poslední možností je napadené dřevo odstranit a nahradit zdravým materiálem
V případě napadení dalším škůdcem, plísní, musíte použít likvidační fungicidní roztok a následnou impregnaci.
Při hnilobě nejprve zjistěte a odstraňte příčinu zatékání nebo vlhnutí zdiva. Pak je třeba podle rozsahu škody použít chemického čištění nebo vyměnit část dřeva. Poradit by vám měl přivolaný odborník.
Houby poznáte podle viditelného růstu plodnic nebo se rozpadajícího se dřeva . Nejčastěji se poškozené dřevo odstraňuje společně s přilehlými částmi ( až dva metry od centra napadení ) a nahrazuje novým, dostatečně proimpregnovaným. Někdy lze přistoupit i k tlakové injektáži či k likvidaci ultrazvukem.