Nedostává se v domě místa a potřebujete nějak získat více prostoru? Pokud ano, pak velice častým způsobem bývá přestavba podkrovních prostor. Často to vychází i jako nejlevnější způsob. Nevyužité prostory přímo pod střechou tedy můžeme proměnit v nový pokoj nebo rovnou samostatnou garsoniéru s potřebným komfortem. Kvalitnímu výsledku ovšem přechází vyprojektování a získání potřebné dokumentace s jasně stanoveným rozpočtem.
Každé půdní prostory ovšem vypadají jinak a také mají jinou charakteristiku. Důležitá je světlá výška od podlahy ke stropu, zkosení stěn a tvar střechy. Každá střecha tedy nabízí jinou užitnou hodnotu. Jakmile se rozhodneme půdní prostory předělat na obyvatelnou místnost, pak raději počítejme s tím, že bude zapotřebí udělat zateplení, podlaha, rozvody topení, elektriky a vody v případě, že zde plánujeme mít i koupelnu, záchod či kuchyni. Musí se vybudovat sádrokartonové příčky a občas dojde i na nutnou opravu střešní krytiny. Cena se v případě rekonstrukce půdy pohybuje pokaždé různě. Záleží totiž na tom, jak jsme nároční, jak velké prostory rekonstruujeme, jak zachovalý byl původní půdní prostor a také zda se bude po rekonstrukci jednat o jednu obytnou místnost, nebo o plnohodnotné bydlení. Díky rekonstrukci se zvedne hodnota nemovitosti a zateplením se v podkroví sníží náklady na energii.
Ještě před začátkem samotné přestavby se jistě musíme poradit s odborníky. Rozhodně je nutné domluvit si statika, projektanta a případně i architekta. Všichni vypracují poměrně podrobnou projektovou dokumentaci a následně doporučí firmu, která většinou dokáže zařídit i stavební povolení. Předpisům musí za každých okolností vyhovovat statika, zvuková a tepelná izolace či protipožární ochrana. Samozřejmostí musí být dostatečně široké únikové schodiště, které by mohlo posloužit jako úniková cesta v případě nebezpečí. Dopředu si musíme promyslet též naplánování prostoru a rozmístění jednotlivého nábytku, zásuvek, vypínačů, elektroinstalace a odpadu. Elektrické vedení se u sádrokartonových příček provádí protažením mezi izolací a samotným materiálem, takže později už nebude příliš reálná úprava. Dá se počítat i se zvýšením podlahy a oproti původním trámům se sníží strop. Tím se zároveň zmenšuje prostor, na což bychom měli brát v rámci návrhu interiéru ohledy.
Na příčky se nejlépe hodí sádrokarton. Jedná se o suchý proces, a proto je právě vhodný lehký materiál, s nímž se dá rychle pracovat a nezatěžuje podlahu ani strop. Také ho lze snadno přiřezat. Zakoupit se dají i různé desky se zvýšenou akustickou nebo protipožární ochranou. K dispozici jsou též desky se zvýšenou odolností proti vlhkosti, které by se mohly hodit třeba do koupelny. Komfort v letních i zimních měsících ovlivňuje, jestli máme dobře zateplenou střechu a stěny. Možnosti, jak správně izolovat, jsou dvě. Můžeme izolovat zevnitř mezi krokvemi nebo tzv. nadkrokevním systémem, který se jeví jako mnohem účelnější. Nevytvářejí se v něm tepelné mosty a izolace sedí přesně v profilu střechy. Většinou se využívá tepelná izolace o tloušťce pětadvaceti centimetrů a pro pasivní domy až čtyřicet centimetrů. Vhodná je izolační kamenná vlna, jelikož do sebe nenasává vodu, vynikajícím způsobem těsní, ztlumuje hluk, chrání konstrukci krovu před požárem a dobře drží tvar. Na místech, kam se dá jen obtížně dostat, se dá využít granulát z kamenné vlny. Pokud bude tepelná izolace dobře udělaná, nebude v letních měsících v podkroví přehnané horko a v zimních měsících v podkroví nezmrzneme. Ještě ke všemu oním zateplením střechy ušetříme přibližně deset procent z nákladů na vytápění, což se určitě vyplatí.
Jaké vlastně zvolit okna a dveře? Pokud je to jen trochu možné, měli bychom si do podkroví dát svislá okna. Vikýře jsou stavebně složitější, do místnosti nedokážou dostat takové množství slunečního svitu jako svislá okna, avšak na druhou stranu rozšiřují obytný prostor. Občas dilema ve volbě vyřeší samotný stavební úřad, který kvůli zachování jednotného rázu ulice jednoduše nepovolí. Instalace oken by se raději měla svěřit odborníkům, jelikož musí splňovat přesné montážní předpisy a normy. Cenově bychom při vlastní instalaci ani nevydělali, protože na rozdíl od firmy bychom si museli zaplatit 21% DPH. Dveře se použijí zasunovací do stavebního pouzdra, jelikož se díky nim ušetří dost místa. Tento typ dveří se bez sebemenších problémů dá nainstalovat i do sádrokartonové příčky. V případě podlahy se většinou před rekonstrukcí setkáme s nerovným povrchem, což nelze po přestavbě tolerovat, tudíž se osvědčují sádrovláknité desky, jež nerovnosti vyrovnají a přinesou izolaci od kroků a zvuků. Nábytek do podkrovního bytu bývá často vyráběn na míru, jelikož díky tomu můžeme využít každý centimetr prostoru, což je v tomto případě opravdu zapotřebí. Dopředu bychom si měli promyslet, kde se po přestavbě bude nacházet postel, kde šatna či sedačka.