I v případě, že se těšíme z teplého podzimního počasí, musíme už začít přemýšlet nad topením v zimní sezóně. Zimní období se dá označit jako finančně nejnáročnější část kalendářního roku. Peníze se z našich účtu kutálejí pryč nejen kvůli oslavě vánočních svátků, ale hlavně kvůli nutně zvýšeným výdajům na provoz domácnosti, protože se nahoru šplhají kvůli cenám energií. Jestliže chcete ušetřit nějaké peníze, zákonitě to ještě nemusí znamenat pouze omezení spotřeby energií. Dlouhodobé snížení nákladů na provoz může zajistit správně zacílená rekonstrukce, ale klidně i změna dodavatele energií.
Jestliže se nezabýváte pouze současným stavem věcí, nýbrž se zaměřujete i na budoucnost a hledáte dlouhodobé řešení, pak byste se měli pustit do rekonstrukce. Nevyhnete se určitě jednorázově vyšší investici, která se ale vrátí během několika let a poté už budete mít pouze výhody, které z dřívějšího rozhodnutí vyplynou. Základním prvkem je zajištění kvalitního zateplení nemovitosti, jež určitě bude nápomocno s ušetřením až jedné poloviny nákladů na vytápění oproti domu nezateplenému. Nejlepší výsledky se dají dosáhnout kompletním zateplením nemovitosti, což zahrnuje též izolaci vnějšího pláště domu, výměnu oken a dveří, zateplení balkónů, půdu, střechy či zimní zahrady a izolaci podlah či sklepního stropu. Pokud ovšem nedisponujete dostatečným množstvím prostředků a sil na zateplení celého objektu, pak se určitě i tak vyplatí udělat alespoň některá dílčí opatření. Hlavně se jedná o výměnu oken, protože tudy utíká největší objem tepla - skoro celá polovina. Obvodové stěny propouští až třicet procent tepla. Střecha též propustí patnáct procent tepla a podlahou uteče kolem deseti procent tepla. Výměna oken sice něco stojí jednorázově, nicméně dokáže zmírnit utrácení peněz za teplo během postupu času. Na vyměňování oken navíc nepotřebujete žádné stavební povolení, takže se do něj můžete pustit bez zbytečného prodlužování.
Finance vydané na vytápění hodně ovlivňuje to, čím si topíte. Konečná suma, jakou zaplatíte za spotřebu tepla ovšem nezávisí pouze na typu paliva, ale také na nákladech za pořízení celého topného systému a již zmíněného zateplení objektu. Ceny paliv se občas mění, takže je rozumné trendy sledovat. Tradičně nejnákladnější variantou je topení za pomoci elektřiny, hlavně se jedná o elektrické přímotopy. Na druhé straně spektra se pak nachází topení tuhými palivy, převážně dřevem. Jestliže chcete topit za levnější cenu, musíte si promyslet, jestli by se nevyplatilo vytápění za pomoci krbových kamen. Kromě ušetření peněz z rodinného rozpočtu docílíte také mnohem vyššího teplotního komfortu a pohled na planoucí oheň má také svoje vlastní kouzlo.
Každý rok se trh s energií nějakým způsobem proměňuje, takže je vhodné ho pozorně sledovat a případně podle toho měnit dodavatele energií. Důležité je důkladně sledovat nabídky jednotlivých dodavatelů a vybrat si takového, který nejlépe zvládne splnit vaše potřeby a požadavky. Proces převodu mezi jednotlivými dodavateli zpravidla trvá několik měsíců, takže je vhodné si to naplánovat dopředu, abyste se už v zimních měsících nacházeli v péči levnější alternativy. Měli byste si ovšem dávat pozor na podomní prodejce energií, kteří se snaží o nabízení údajně neodolatelných nabídek, za kterými se často skrývají pro vás nevýhodné podmínky. Je zapotřebí si nabídky porovnávat a na internetu se nachází celá řada on-line srovnávačů energií, kde získáte všechny důležité údaje.
Existuje rozdíl mezi dodavatelem a distributorem elektrické energie. Jako distributor elektřiny se označuje společnost, která se stala držitelem licence na distribuci elektřiny. Tato společnost dále provozuje distribuční soustavu a zajišťuje přesun elektřiny z elektrárny do domácností. Jedná se tedy o transportaci i údržbu spojení. Distributor se měnit nedá a je daný územní rozlohou. Dodavatel elektrické energie je však na rozdíl od distributora společnost, od které se kupuje samotná koncová silová elektřina jako komodita. Každý odběratel má právo si vybrat dodavatele a smlouvu můžete uzavřít s kterýmkoliv dodavatelem. Distributor má v takovém případě povinnost elektřinu propustit přes svojí distribuční síť.