Okna do bytu

vydáno 18.03. 2014 • Rekonstrukce a úpravy

Okno tvoří v podstatě základní stavební otvory v různých budovách. Okna jako taková jsou součástí drtivé většiny staveb. Ať už se jedná o lidská soukromá obydlí anebo o budovy veřejné či památky. Kdybychom se měli zastavit u historie oken jako takových, tak okna samotná jsou v podstatě součástí světa, co se na Zelené planetě vyskytli lidé. De fakto již v pravěku se lidé snažili v jeskyních nějakým způsobem přetvořit svá obydlí tak, aby jim bylo lépe. Ve starověku se v podstatě stavěly již domy, nicméně jejich okna neměla žádnou výplň. Dokonce neexistovaly ani rámy. V pozdějších dobách začali lidé zjišťovat, že okny jde do domu velká zima, a proto se snažili otvory nějakým způsobem zakrýt. První verzí oken jako takových byla ta, která se vyznačovala výplní z pomaštěného papíru. Ta sice do jisté míry zachovala v místnosti teplo, nicméně s průhledností to bylo mnohem horší. Když si vezmeme okna jako taková, tak skleněná výplň se začala používat až v období středověku, konkrétně gotiky. Nejprve se skleněná okna umisťovala do katedrál a později, konkrétně v 16. století, si skleněná okna vyžadovali bohatí aristokraté. Postupem času skleněná okna zdomácněla a začala se vyrábět i z více dílů tak, aby se dala otvírat jen větracím otvorem. V dnešní době střídají skleněná okna plastová.

Zkusme si nyní říct něco k funkci oken a poté si jednotlivá okna rozdělit na druhy. Co se týká funkcí oken, tak těch je několik. První a základní funkcí oken je ta izolační. Pokud máme kvalitní okna, tak do domu nepůjde zima a my se budeme cítit dobře i v chladnějších obdobích. Další základní funkcí oken je puštění světla do místnosti. Prosvětlení místnosti je velmi důležité a má velký vliv na psychickou kondici lidí. A co třeba taková estetika? Okna jsou velmi zajímavým architektonickým bodem. Když si vezmeme samotné chrámy anebo různé významné architektonické skvosty, tak jejich kvalitní a krásné provedení se pozná také díky oknům.

Jinak okna v dnešní době dělíme na ta, která mají hliníkový rám a skleněnou výplň, dále můžeme mluvit také o dřevěných oknech, která se dnes dělají i v moderním provedení.

Fenoménem dnešní doby se stala plastová okna. Ta se vyznačují rámem z plastu a výplní, která je tvořena sklem a nebo směsí různých chemických sloučenin. Jedná se v podstatě také o plasty. Jinak plastová okna se vyznačují mnohem lepšími vlastnostmi než ta skleněná. Jedná se zejména o kvalitu izolace. Součástí výplně jinak bývají také různé směsi inertního plynu vzduchu. Z prvků, které jsou zde obsaženy, jmenujme alespoň krypton, xenon a nebo argon. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rekonstrukce a úpravy'
Tipy na jiné články