Jak vybudovat zahrádku pro starší

vydáno 31.12. 2013 • Zahrada

Určitě přijde čas úvah a přemýšlení nad tím, jakým způsobem si upravit zahradu, abyste si mohli i při podzimu života naplno užívat svého oblíbeného koníčka bez veliké námahy.  Až se dostaví problémy s koleny  a vaše pohyby již nebudou tak rychlé jako dřív, tak bude pozdě na předělání zahrady. Přitom stačí pár úprav a bez těžké námahy budete dále vnímat krásné barvy a vůně vašeho království.

Nemusíte být zrovna senioři nebo mít krátce před důchodem, abyste nemohli uvažovat nad jednodušší úpravou zahrádky. Třeba máte starší rodiče, kteří již neoplývají  dostatkem sil na úpravu svých latifundií a vaše hodně častá  pomoc vám odebírá více drahocenného času než který jste ochotni věnovat na oltář zahradě. Jinak řečeno, práci na zahradě a kolem ní si lze usnadnit vždy a nezáleží na tom, zda jste ve věku, kdy se už těšíte na příjemné „důchodcovské“ trávení volného času mezi záhony, kytičkami, zeleninou, ovocem atd.

Nejprve si uvědomte, že přizpůsobení se nebude týkat pouze zahrady, ale i nástrojů, které hodláte používat a zjednodušit by se měla i samotná  práce. Potom se nemůže stát, že se smutkem v očích budete pozorovat bující plevel na záhonech, vysokou trávu na hony vzdálenu „anglickému“ trávníku a přerostlé keře. A stěžování, že již na práci fyzicky nestačíte, vám taky zahrádku nevylepší. Je určitě lepší pod pergolou popíjet dobrou kávu a kochat se krásami vašeho zeleného království.

Prioritou pro stáří je bezpečnost a pohodlí. V tomto duchu je třeba předělat i vaši zahradu. Položte si otázku, zda je opravdu nutné pěstovat všechny druhy zeleniny a na několikadenní sklizeň brambor povolávat polovinu příbuzenstva. Má význam běhat v letním parnu několikrát denně po zahradě s plnými konvemi a starat se tak o vláhu pro choulostivé rostliny?

Dokud na to ještě stačíte, připravte  zahradní terén pro co nejschůdnější činnosti. Jestliže je svažitý, tak mnohdy stačí poupravit výškový rozdíl například pomocí několika teras opatřenými vhodnými schodišti, které není od věci doplnit zábradlím. Myslete na to, že použité materiály by neměly klouzat, proto využijte  povrchy se strukturou. Navlhlé kluzké schůdky a chodníky nejsou nic příjemného. Důležité je si uvědomit nejenom bezpečnost chodníků a cestiček, ale počítat i s jejich šířkou minimálně 90 centimetrů, protože jinak  se na ně nevejde  člověk s kolečkem, s hůlkou nebo třeba i s asistencí druhé osoby. Za zamyšlení stojí i rozvod vody po zahradě, protože kropení hadicí je rozhodně pohodlnější než nošení plných věder. Také pergoly nebo zahradní sezení s přístěnkem by měly být nedaleko domu, jinak jinak se může stát, že  s občerstvením absolvujete malé pochodové cvičení.

Nikdo nechce, abyste se zřekli pěstování vašich oblíbených rostlin, jen si ho zlehčete. Zvýšené záhony vám usnadní pěstování bylinek, zeleniny nebo jahod. Takové záhonky si můžete zakoupit již hotové, ale dobře se dají zbudovat ze dřeva, vyzdít, mohou být i „vestavěny“ do svahu, ale estetický dojem ze zahrádky nezkazí ani volně postavené na pozemku. Odpadne vám ohýbání k rostlinkám a nebudete muset poklekat, což může být balzámem pro bolavá záda nebo klouby. Navíc, pomáhat s obděláváním bude moci i člověk na vozíčku.

Nic nezkazíte s výsadbou pomalu rostoucích dřevin, zakrslin nebo těch, jejichž vnější vzhled není vysoký. Nízké špalíry ovocných stromků vám umožní jednoduché dosažení na větve. Taktéž stromkové formy drobného ovoce, jakým je angrešt nebo rybíz, přinesou zjednodušení zahradních prací , stejný  efekt dosáhnete s popínavými druhy ovoce a zeleniny. Okrasné popínavky volte „samonavíjecí“, protože vám odpadne jejich napínání ke konstrukcím.

Zkuste se rozloučit se záhony s letničkami a místo nich vysaďte trvalky, které se obejdou bez péče po řadu týdnů, navíc nebudete muset  plánovat jejich každoroční předpěsťování. Volnou půdu mezi květinami posypte dekorační kůrou, abyste zabránili množení plevele.

A trávník? S úspěchem lze pochybovat o tom, že na zahrádce budete hrát golf, proto opusťte myšlenku na anglický trávník. Sem tam nějaká pampeliška by vadit nemusela, hezky vypadá i trávník v některých místech zpestřený o vhodné půdopokryvné rostliny. Nic by se ani nezkazilo tím, že by třeba zadní část pozemku rostla volněji jako louka.

Myslete na to, že při práci na zahrádce si ulevíte, když budete sedět. Proto si pořiďte vhodné lehké zahradnické sedátko, které lze rychle upravit na klečení, čímž ulevíte kloubům, šlachám, vazům a kolenům. Řešením je i pořízení si malého motorového kypřiče, protože se zbavíte mnohdy namáhavého ohýbání. Navíc, mnoho  druhů nářadí je nabízeno ve verzích s dlouhou násadou nebo teleskopickou tyčí, proto se optejte po nůžkách, pilce, pákových nůžkách a dobrým pomocníkem by byl česáček na ovoce v dlouhé verzi, aby jste nemuseli řešit  lezení po žebříku a natahování se po větvích. I ostatní zahradnické nářadí by mělo být v odlehčené verzi a dobře tvarované pro uchopení. A nezapomeňte na lehké zahradní kolečko, pomocí kterého budete moci bez větší námahy přemisťovat těžší předměty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zahrada'
Tipy na jiné články