Dveře krásné, funkční a stylové

vydáno 15.04. 2014 • Domácnost

Funkční dveře jsou základem, neboť musí sloužit dlouhá léta a nemění se  tak často jako stoly, židle nebo pohovka. Dveře musí také hezky vypadat, uvědomte si, že se na ně budete po dobu funkčnosti dívat. A měly by zapadnout do stylu celého domu nebo bytu. Nikdo by si nedal plastové vstupní dveře k domu, který má stěny obloženy dřevem.

U vstupních dveří se předpokládá, že budou mít odpovídající zvukové, tepelné a izolační vlastnosti. Samozřejmostí by se mělo stát jejich vybavení panty s ochranou proti vysazení. Základní ochranu před vypáčením poskytne vícebodový zámek, přičemž úplné minimum představuje zámek tříbodový. Ten totiž zavírá a uzamyká v hlavním zámku a ve dvou přídaných zamykacích bodech v horní a dolní části dveří najednou. Podstatné navýšení bezpečnosti představuje pěti a více - bodový zámek, ke kterému nepotřebujete klíče. Lidé se stále častěji shání po  dveřích s biometrickými zámky, které se ovládají pomocí  čtečky otisku prstu. Žádány jsou i dveře s motorickými zámky fungujícími  na čipovou kartu. Jen musíte u takových zámků počítat s vyšší investicí, která začíná na 10 tisíci korunách.

V dnešní době již není nutností dodržet standardní  rozměr vstupních dveří 90 ×210 centimetrů, protože drtivá většina výrobců umí na zakázku vyrobit dveře jakkoliv veliké. U hodně atypických a velkých rozměrů byste měli pečlivě zvážit, zda jejich velikost nebude na úkor pohodlné manipulace dveřním křídlem při otevření a zavření.

Nejvíce se kupují  dveře otočné jedno nebo dvoukřídlé, kdy  spolu s dveřními křídly se dodávají i zárubně. Mezi materiály vede masivní dřevo, které nejenže krásně vypadá, ale je i stabilní. Nevýhodou masívu je jeho náchylnost k poškození a nutnost údržby. Zákazníci mají největší zájem o smrk, dub, borovici a meranti. Nejzákladnější ošetření dveří musí zajistit jejich ochranu proti škůdcům a impregnaci. Na trhu si můžete vybírat masivní dveře mnoha barev, vzorů a velmi častá je kombinace se skleněnou výplní.

S postupující šikovností zlodějů jsou stále žádanější vstupní dveře z hliníku  i přes to, že patří k nejdražším materiálům vůbec. Hliník je totiž prakticky nezničitelný, skvěle odolává veškerým povětrnostním podmínkám a nevyžaduje téměř žádnou údržbu.

Rozhodně není problém jednotlivé materiály zkombinovat. Nejvíce se míchá dřevo s větší či menší zasklenou plochou, hodně žádaná je kombinace dřevo – hliník a zajímavě vypadají hliníkové dveře s prosklením. Módním trendem jsou čisté rovné linie industriálního vzhledu a viditelně kvalitní provedení.

Určité pochyby by mohlo vzbuzovat sklo ve dveřích, aby přes něj neutíkalo teplo z domu. Zde není důvod k obavám, protože dveře zasklené izolačním trojsklem izolují lépe než neskleněná výplň.

U vchodových dveří se hledí na funkčnost, interiérové se ( kromě jiného ) posuzují i podle vzhledu. Zde už se nemusíte spokojit s klasickými otočnými dveřmi, ale můžete si pořídit dveře posuvné po stěně či do pouzdra nebo dveře shrnovací.

Jestli máte málo místa, jsou dobrou variantou dveře zajíždějící do stavebního pouzdra. Samotné pouzdro je vhodné do zděné i sádrokartonové příčky a do stěny se musí zasadit již při stavbě či při rekonstrukci, při které se část příčky ubourá. Dveřmi v pouzdru ušetříte hodně místa a výhodou je i snadná manipulace vyhovující hůře se pohybujícím lidem a vozíčkářům. Nejjednodušší pouzdro je uzpůsobeno pouze pro jedno křídlo, ale podstatně zajímavější je pouzdro dvojité, do kterého zajíždějí dvě křídla paralelně za sebe. Dvojité pouzdro je širší a příčka pro vložení musí mít šířku minimálně 20 centimetrů.

Absolutní úsporu místa představují dvě pouzdra, kam se zasouvají křídla za sebe, ovšem každé z jiné strany a nezávisle na sobě. Jde o ideální variantu do míst, kde jsou dvoje dveře blízko sebe.

Do pouzder mohou zajíždět jakékoliv dveře, jednokřídlé i dvoukřídlé, dýhované, prosklené i celoskleněné. A dokonce mohou mít obě křídla synchronní otevírání, když se otevře jedno, tak automaticky i druhé. Posuvný dveřový systém má ovšem  jednu nevýhodu – minimální tepelnou izolaci.

Mírně opomíjeny jsou dnes dveře shrnovací. Vyrábějí se  z masívu i z dýhy v kombinaci s plasty, sklem nebo kovem a to vše v mnoha barevných odstínech. Shrnovací dveře jsou stavěny tak, aby hladce a tiše klouzaly. A jejich veliká výhoda – jsou stejně nenáročné na místo jako dveře v pouzdru, ovšem nepotřebují žádné stavební úpravy.

Do vyšší kategorie shrnovacích dveří patří varianta s kyvným systémem otevírání, které lehce otevřete na obě strany. U nich se znovu objevuje výše zmíněná nevýhoda - nezajišťují dokonalou tepelnou a zvukovou izolaci.

Snadno se manipuluje s posuvně – kyvnými dveřmi, které mají zvláštním způsobem posunutu osu otáčení. V první fázi se dveřní křídlo otevírá jako u dveří otočných, aby se následně posunulo směrem k závěsové straně a otevřené dveře pak zasahují do obou místností.

Nejoblíbenější materiál vnitřních dveří je dřevo, ale v těsném závěsu se drží dýha, která je podstatně levnější. Navíc nabízí nepřeberné množství dekorů od klasických jako je dub, buk, jasan či mahagon přes exotiku typu citron, padouk a stříbrný jasan až po „materiálové“ výstřelky v podobě polárního ořechu či zebrany. Velmi často se dveřní křídla  zdobí různými vlysy, pásky či hranami. Hodně jsou žádány dveře s chromovanými doplňky.

Na povrch dveří se může použít i kamenná dýha, kterou tvoří štípaná břidlice na podkladu. Takové dveře se vyznačují vyšší hmotností. Oproti nim stojí velmi lehké dveře s umělým povrchem ( popř. s CPL. folií ). Jde o velmi odolné materiály vhodné pro rodiny s malými dětmi nebo domácími mazlíčky.

Požadavek na maximální eleganci splňují třeba celoskleněné dveře bez rámu. Mohou být úplně čiré, pískované, gravírované a skvěle vypadá i ledové sklo ( satináto ). Se skleněnými dveřmi myslete vždy na bezpečnost, sklo musí být tvrzené a opatřené bezpečnostní fólií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články