Pořiďte si na zahradu pergolu

vydáno 14.10. 2013 • Zahrada

Máte dům a zahradu? Zahrada může mít různé podoby. Chcete na ní trávit pohodlně čas při odpočinku sami či s rodinou nebo přáteli? V takových chvílích se báječně hodí pergola.

Pergola

Pergoly jsou oblíbenými zahradními staveními. Jejich podoba je různá. Nejčastěji jsou postavené ze dřeva a velmi pěkně vypadají pergoly v kombinaci s popínavými rostlinami.
Lidé, kteří se rozhodnou pro pergolu, si ji mohou vybrat z typizovaných konstrukcí u různých výrobců, nechat si ji postavit na zakázku a šikovní kutilové si pergolu postaví sami.
Pergoly mají různou velikost, složitost a mohou mít odlehčenou či masivní konstrukci.
Nejčastěji se staví ze dřeva. Dřevo má totiž nejen výborné vlastnosti, ale také jde o přírodní materiál, který se na zahradu dobře hodí.
Rozhodnete-li se i vy pro dřevo, nezapomínejte na jeho pravidelnou údržbu. Jednou za čas je nutné ho přetřít ochrannými prostředky. Oblíbenými druhy dřevin na výstavbu pergoly jsou borovice, modřín či smrk.
Staví-li se velké a pevné pergoly, často jsou jejich základem cihlové či kamenné sloupy pro udržení těžších dřevěných konstrukcí.

Zastřešení pergoly

Pozornost věnujte i střeše pergoly. Chcete-li v ní trávit čas, i když je horší počasí, bez vhodné střechy se neobejdete. Je možné použít různé střešní krytiny. Dříve převládal rákos a lepenka, ale dnes je technologie mnohem dále a nabízí kvalitnější materiály.
V poslední době se nejvíce uplatňují polykarbonátové desky. Jsou lehké, ale zároveň odolné. Oceníte jejich velkou průsvitnost, ale i relativně pěkný vzhled.
Rozhodnete-li se pro polykarbonát, volte trapézové či vlnité polykarbonátové desky.
Kromě výše uvedených desek se dnes hojně využívají krytiny sklolaminátové. Dopřejí vám přirozenější barvu pronikajícího světla. Potěší vás i nižší pořizovací cena tohoto materiálu.
Další často vyžívanou možností zastřešení představují samonosné sklolaminátové oblouky. Vyznačují se jednoduchou instalací.

Vyberte vhodné místo pro pergolu

Už jste se rozhodli, jakou podobu by vaše pergola měla mít? Neméně důležité je vybrat pro ni vhodné místo.
Máte-li už na zahradě krb, vystavte pergolu u něj. Nabídne vám příjemné posezení doplněné o atmosféru otevřeného ohně, ale také tu budete moci posedět u grilované pochoutky.
Někteří si nechají postavit pergolu tak, aby stínila terasu, jiní vybírají raději vzdálenější zákoutí zahrady.
Zákoutí volte, chcete-li mít pergolu na místě, kde si chcete příjemně odpočinout a nechcete být rušeni hlukem z domu a jeho bezprostředního okolí.

Popínavé rostliny pro pergolu

Zahradní pergola vypadá velmi pěkně, když ji pokrývají popínavé rostliny. Využívané jsou její různé druhy. Konkrétní popínavé rostliny volte podle zastínění místa, kde je pergola umístěná. Ve stínu se daří břečťanu. Pokud máte pergolu na slunci a chcete si užívat atmosféru krásných květů, volte vistárii. Z dalších oblíbených popínavých rostlin to je plamének, trubač, zimolez, vinná réva, letničky atd. Při výběru popínavých rostlin berte v potaz kromě vašeho vkusu také kvalitu půdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zahrada'
Tipy na jiné články